Pruski: Działalność Idea Banku przebiega bez zakłóceń

Działalność operacyjna Idea Banku przebiega bez zakłóceń, bank realizuje wyznaczone wcześniej cele biznesowe - poinformował PAP Biznes Jerzy Pruski, p.o. prezesa Idea Banku.

(fot. Grzegorz Kawecki / Puls Biznesu)

"Obecne dyskusje medialne dotyczące funkcjonowania sektora finansowego nie są w żaden sposób związane z bieżącym funkcjonowaniem banku. Idea Bank realizuje na bieżąco wszystkie transakcje bankowe bez najmniejszych zakłóceń. Czym innym jest sfera medialna, a czym innym jest normalne funkcjonowanie banku" - powiedział PAP Biznes Pruski.

"Działalność operacyjna banku odbywa się bez zakłóceń, nie odnotowujemy tutaj żadnych odchyleń. Realizujemy wyznaczone wcześniej cele biznesowe" - dodał.

Na poniedziałkowym briefingu prasowym przedstawiciele Ministerstwa Finansów i NBP poinformowali, że Getin Noble Bank i Idea Bank funkcjonują bez zakłóceń, a NBP jest gotowy zapewnić obu bankom wsparcie płynnościowe.

"W sytuacji szumu medialnego warto podkreślić, że działalności banków towarzyszą różne bufory bezpieczeństwa i dotyczą one przede wszystkim gwarancji środków zdeponowanych przez klientów w bankach. Wydaje się, że takie było główne przesłanie Komitetu Stabilności Finansowej - należy oddzielić bezpieczeństwo depozytów klientów od szumu medialnego, który mógłby mieć wpływ na ich zachowanie" - powiedział Pruski.

W ubiegłym tygodniu KNF wpisał Idea Bank na listę ostrzeżeń publicznych. Prezes poinformował, że dotyczy to zdarzeń z przeszłości, które nie mają żadnego związku z bieżącą operacyjną działalnością banku.

"Bank złożył obszerne wyjaśnienia i zastrzeżenia do stanowiska KNF. Wątpliwości Komisji Nadzoru Finansowego dotyczyły działalności pobocznej w funkcjonowaniu banku, wpis na tę listę ma charakter retrospektywny, takiej działalność bank już nie prowadzi" - powiedział Pruski.

Prezes, pytany o obecną sytuację kapitałową banku, powiedział, że najnowsze dane w tym zakresie zostaną przedstawione przy okazji publikacji wyników banku za III kwartał 2018 roku. Idea Bank przedstawi raport 28 listopada.

Po II kwartale Grupa Idea Banku zaraportowała współczynniki kapitałowe poniżej poziomów wymaganych przepisami prawa tj. CAR na poziomie 9,77 proc. oraz Tier 1 na poziomie 8,21 proc.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami bank przygotował i wystąpił do KNF z wnioskiem o zatwierdzenie planu ochrony kapitału, którego celem jest przedstawienie działań mających na celu przywrócenie współczynników do poziomu pozwalającego na spełnienie wymogów połączonego bufora do końca 2020 roku.

KNF poinformował w poniedziałek, że rozpoczyna się doraźna kontrola wewnętrzna w Komisji, która ma zbadać prawidłowość procedur nadzorczych w przypadku Getin Noble Banku, Idea Banku oraz Plus Banku.

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że w marcu 2018 r. ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski zaoferował Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł - miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Czarnecki nagrał rozmowę, jednak w nagraniu nie znalazła się wypowiedź Chrzanowskiego o tej kwocie. Według biznesmana Chrzanowski miał mu pokazać kartkę, na której zapisał 1 proc., co według "Wyborczej" miało stanowić część wartości Getin Noble Banku powiązaną z wynikiem banku.

Adwokat miliardera mec. Roman Giertych przyznał, że słynnej kartki z jednym procentem nie ma, ale - jak przekonywał - jest inny sposób na udowodnienie tego, że istniała. "Pan Czarnecki jest gotowy poddać się badaniu wariograficznemu" - powiedział RMF Giertych.

Po artykule w GW Chrzanowski złożył dymisję, a premier ją przyjął. O wszczęciu śledztwa poinformował we wtorek prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jako wstępną kwalifikację prawną przyjęto z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego - przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią. Śledztwo prowadzi śląski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej.

Kurs Idea Banku spada w poniedziałek popołudniu o ponad 9 proc. (PAP Biznes)

seb/ asa/ amac/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 8 bankowiec_d

no już 30 % odeszło Powodzenia :) panie plezesie

! Odpowiedz
10 13 crank

Banda ludzi tu pisze nie wiem ale sie wypowiem. Bez sensu. Komercyjne banki nie mogą upaść. Wyedukujcie się a potem piszcie.

! Odpowiedz
5 1 wizytator

A jest jakaś różnica w tym co piszesz, a kredytami frankowymi ?
Tak pytam.

! Odpowiedz
8 13 lelo1949

A obligacje IB,ile straciły?ile osób wsadzili na minę?

! Odpowiedz
10 22 wizytator

A na siłę ktoś wsadzał na tę minę ?

! Odpowiedz
7 25 liquid3

Pruski, pruski... Bo on się nazywa Pruski - polski dziedzic!

! Odpowiedz
42 36 2kbb

Rząd robi wszystko aby uratować system bankowy i wyjść z tej afery bez większych problemów... Czarnecki już nie istnieje na rynku bankowym w Polsce.... Rzucił wszystko na jedną kartę i przegrał... Jego biznes w naszym kraju był możliwy tylko dzięki korupcji i powiązaniom z byłą służbą bezpieki.... Za czasów PIS to się już nie mogło poskładać... Brawo Kaczyński, Brawo Morawiecki , Brawo PIS..... Widzimy ostatnie podrygi tego zbrodniczego systemu komunistycznego w PL i jego podrygów....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 modulometer

Jeden z twórców sieci SKOK był funkcjonariuszem WSI. Powiedz mi że tonie spisek Tuska :-) No i czarneckiego rzecz jasna

! Odpowiedz
9 42 adamleszcz

Tak, tak... I złodziej Kąkolewski też tak mówił, a prasa to wszędzie umieszczała. GetBack i swe ofiary zapomnieliscie już? Tak szybko? Kiedy zaczną aresztować złodziejstwo z Lions - Idea Bank? Oni są na 100% źródłem tej katastrofy i grabieży na oszczędnościach Polaków. Banki to esencja tego kryzysu. Niewinnym, poczciwym ludziom, osobiście widziałem ich, nawet staruszkom i osobom chorym, np. niedowidzącym, co oszczędzali na operację oczu, Lions, Idea, Getin Noble, i reszta, nawciskali toksycznych obligacji na przynajmniej 800 milionów. Zniszczyli ich oszczędności, oszczędności Polaków, ich własnych Klientów, na te przynajmniej 800 mln zł, do 1,2 mld zł, stosując metodyczne i instytucjonalne wprowadzanie w błąd, wyzysk błędu i niezdolność do należytego pojmowania przedsiębranego działania wg art. 286 KK, przestępcze przekazywanie danych wg art. 287 KK oraz także misselling. Porażająca większość "oświadczeń woli" zakupu obligacji została złożona pod wpływem tzw. podstępu i wprowadzenia w błąd. Tylko oni mieli dostęp do danych o oszczędnościach i tylko oni dzwonili do ludzi, i nagabywali.

To nie pojedyncze przypadki, to setki i tysiące ludzi ograbionych. Wstyd i hańba, że o tym, ten tzw. Bank, ma jeszcze czelność pisać w prasie, w kontekście obrabiania własnych Klientów i wyprowadzania ich z lokat, i częstokroć z oszczędności życia, że [Lion’s Bank Idea Bank SA] „jedynie informował o możliwości zakupu obligacji i zainteresowanych odsyłał do dystrybutora”. Bez ich działań GetBack ani żaden Dom Maklerski nie miałby przenigdy żadnych szans upchnąć to wśród ludzi na taką skalę.

Szkoda, że nikt, ale to nikt, nie myśli jak tym poszkodowanym ludziom oszczędności ich życia zwrócić. Tym którym Bank Lions, Idea podstępem, wyciągając z lokat, nawciskał tych obligacji. Przynajmniej 800 mln złotych ludzkiej krwawicy! Jakimś pojedyńczym miliarderem nagle się wszyscy przejmują, a tysiącami ludzi nie! I jaka cisza o tym w mediach. Nikt słówkiem nie wspomni ile faktycznie wyszło z lokat pieniędzy na te obligacje. Żadnej presji aby ludziom dorobli zycia zwrócić!

Jednak jak tu od tych bezpośrednich wspólników kryminalistów z GetBack SA i PDM SA oczekiwać uczciwości? Pazerne i nikczemne, kłamliwe złodziejstwo z Lion's Bank oszukuje, że rozpatrzy zasadne reklamacje. Hurtowo odmawiają, nic nie sprawdzają. Szuje i szubrawcy. Powinni zniknąć z Rynku, bo są wśród Banków jak kupa na polanie kwiatów. Całkowicie wyzuci nawet z odrobiny przyzwoitości do dna ich czarnych dusz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
22 18 mhm

Siłą cię do kupna tych obligacji zmusili?
Spluwę do głowy przyłożyli, żebyś dyspozycję zakupu podpisał?
Jeśli tak, to dlaczego natychmiast, gdy cię wypuścili, nie poszedłeś na policję?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
IDEABANK -1,36% 2,53
2019-10-21 16:44:27
WIG 0,69% 57 418,58
2019-10-21 17:15:01
WIG20 0,85% 2 183,25
2019-10-21 17:15:00
WIG30 0,77% 2 470,27
2019-10-21 17:15:00
MWIG40 0,29% 3 647,38
2019-10-21 17:15:01
DAX 0,91% 12 747,96
2019-10-21 17:37:00
NASDAQ 0,91% 8 162,99
2019-10-21 22:03:00
SP500 0,69% 3 006,72
2019-10-21 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.