REKLAMA

Protest niepełnosprawnych. Opiekunowie apelują: pozwólcie nam pracować

Jacek Misztal2022-11-17 13:20, akt.2022-11-19 16:34redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-11-17 13:20
aktualizacja
2022-11-19 16:34

O chorujących dzieciach w Polsce napisano już wiele, jednak nadal poważne operacje wymagają zbiórek pieniędzy w internecie. Choroba dziecka często uniemożliwia aktywność zawodową opiekunom, jednak świadczenie pielęgnacyjne wcale nie poprawia sytuacji. Dlatego przed Pałacem Prezydenckim odbył się protest.

Protest niepełnosprawnych. Opiekunowie apelują: pozwólcie nam pracować
Protest niepełnosprawnych. Opiekunowie apelują: pozwólcie nam pracować
fot. Goldsithney / / Shutterstock

2119 zł - tyle wynosi świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna osoby z niepełnosprawnością w Polsce. To mniej niż wynagrodzenie minimalne. A z tych środków nie dość, że trzeba utrzymać mieszkanie, kupić jedzenie, to jeszcze wydatki na rehabilitację czy leki, które często do tanich nie należą. Aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne, trzeba całkowicie zrezygnować z pracy i ten zapis budzi największe kontrowersje.

"Możesz iść na studia. Nawet na dzienne. Możesz robić kursy. Nawet stacjonarne. Możesz pracować charytatywnie. Nawet w kilku miejscach. Ale nie możesz dorobić 100 zł za przetłumaczenie online, siedząc przy łóżku dziecka, tekstu z polskiego na angielski. Nie możesz podjąć pracy na umowę o dzieło za 200zł, wykonując ją nocami, gdy dziecko śpi. Nie możesz iść na 1/8 etatu, pracując zdalnie z komputera w poczekalni, gdy Twoje dziecko jest na terapii" - napisała Agnieszka Jóźwicka w poście na Facebooku.

Agnieszka Jóźwicka jest mamą niepełnosprawnego kilkulatka z porażeniem mózgowym. Od 4 lat musi zbierać pieniądze na leczenie syna, ponieważ zasiłek pielęgnacyjny wynosi wspomniane 2119 złotych. Pomimo chęci do pracy wielu rodziców/opiekunów osób niepełnosprawnych nie może podjąć pracy zarobkowej, choć w niewielkim wymiarze czasowym, wtedy gdy dziecko jest na zajęciach, pod opieką drugiego rodzica lub po prostu śpi. Polskie prawo jest nieubłagane i nie pozwala w tej sytuacji na legalny zarobek.

Warto przypomnieć, że w przypadku śmierci podopiecznego opiekun ma obowiązek zwrócić świadczenie pielęgnacyjne. Tym sposobem wiele osób z dnia na dzień zostaje bez środków do życia. Resort rodziny co prawda informuje, że można wówczas wystąpić o zasiłek dla bezrobotnych. Tylko wypłata chwilę trwa i pieniądze można dostać dopiero w następnym miesiącu. To kolejny problem, który jest sygnalizowany.

Opiekunowie wskazują również na fakt, że niezależnie od tego iloma osobami się opiekują - zasiłek jest jeden. A przecież przy dwójce chorych dzieci wydatki są większe niż przy jednym. 

By zwrócić uwagę na swoje problemy, osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie protestowali protestować przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie w sobotę (19 listopada) o godzinie 14:00. Trwa także zbiórka podpisów pod apelem do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg o zniesienie zakazu pracy dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Postulaty protestu OzN i ich opiekunek/opiekunów:

 1. Dopuszczenie do podjęcia pracy zarobkowej przez opiekuna pobierającego świadczenie w zakresie podobnym jak w wypadku innych świadczeń.
 2. Zniesienie zakazu pracy zarobkowej dla osób pobierających świadczenia opiekuńcze.
 3. Zrównanie świadczeń dla wszystkich opiekunów zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 (sygn. akt. K 38/13).
 4. Wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku w sprawie świadczeń dla opiekunów znacznie niepełnosprawnych osób dorosłych poprzez wprowadzenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego bez względu na to, kiedy powstała niepełnosprawność podopiecznego.
 5. Wydłużenie okresu składkowego z tytułu pobierania świadczenia pielęgnacyjnego (obecnie to 20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn).
 6. Przedłużenie okresu wypłaty świadczenia po śmierci OzN.
 7. Podwyższenie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego, która powinna podlegać corocznej waloryzacji, jak ma to miejsce w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego.
 8. Ciągłość orzeczenia oraz wynikających z niego uprawnień do wydania przez komisję kolejnego orzeczenia pod warunkiem złożenia wniosku w ustawowym terminie.
 9. Zaniechanie wydawania krótkoterminowych orzeczeń o niepełnosprawności dla osób z niepełnosprawnościami nierokującymi poprawy na rzecz orzeczeń dożywotnich i długoterminowych.
 10. Podwyższenie kwot najniższej renty socjalnej, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej.
 11. Zwiększenie finansowania Środowiskowych Domów Samopomocy typu D (placówek dziennego pobytu dla dorosłych, niesamodzielnych osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w tym z autyzmem), przynajmniej do poziomu subwencji oświatowej dla ucznia z niepełnosprawnością.
 12. Odpowiednio wyższe wsparcie finansowe opiekunów wspierających więcej niż jedną OzN.
 13. Dla wymagających szczególnego wsparcia dorosłych osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w tym z autyzmem, jak najszybsze (z uwagi na wiek ich opiekunów) utworzenie form wsparcia całodobowego, uwzględniającego zasady deinstytucjonalizacji:
 • małe (do 12 osób) specjalistyczne domy stałego pobytu w środowisku lokalnym, z odpowiednim do potrzeb i stałym finansowaniem;
 • dla osób bardziej samodzielnych tzw. mieszkania wspomagane ze wsparciem dostosowanym do indywidualnych potrzeb.
Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 71 712 92 09

Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
szakry931
Jak to jest ze sa mężczyźni którzy pracują ponad 40 lat, placa caly czas składki na ZUS i NFZ, sa każdego dnia w pracy i wciąż nie mogą przejść na emeryturę bo nie maja 65 lat i zus wylicza im emeryturę na 2-3 tyś złotych a w tym artykule jest mowa o takich co nic nie wpłacili do systemu i nie wplaca bo się do niczego nie nadają Jak to jest ze sa mężczyźni którzy pracują ponad 40 lat, placa caly czas składki na ZUS i NFZ, sa każdego dnia w pracy i wciąż nie mogą przejść na emeryturę bo nie maja 65 lat i zus wylicza im emeryturę na 2-3 tyś złotych a w tym artykule jest mowa o takich co nic nie wpłacili do systemu i nie wplaca bo się do niczego nie nadają a ich "opiekunowie" dostają z kasy panstwa co miesiąc ponad 2100zl i jeszcze im malo?
To jawne złodziejstwo, emerytury stażowe zostały obiecane przez PIS zamiast tego jest wymuszanie dalszego rozdawnictwa z pieniedzy tych co pracuje cale życie, gdzie tu jakas sprawieliwosc spoleczna?
prawnuk
Chyba jednak można legalnie pracować..... Tylko trzeba zrezygnować ze świadczenia, które wynosi bodaj 2119 zł netto czyli jest bliskie pensji nauczyciela.
Kilkanaście lat temu swiadczenia te - i słusznie - zostały mocno podwyzszone - ale wprowadzono całkowity zakaz pracy.
I było to moim zdaniem bardzo mądre.
Można zaproponować
Chyba jednak można legalnie pracować..... Tylko trzeba zrezygnować ze świadczenia, które wynosi bodaj 2119 zł netto czyli jest bliskie pensji nauczyciela.
Kilkanaście lat temu swiadczenia te - i słusznie - zostały mocno podwyzszone - ale wprowadzono całkowity zakaz pracy.
I było to moim zdaniem bardzo mądre.
Można zaproponować proste rozwiązania typu złotówka (zarobiona NETTO) obniża swiadczenie o 50 groszy.
Naprawdę poziom tych swiadczeń na tle np pensji oświatowych jest najwyższy na świecie.
Choć dramat rodzin....... i dzieci
szakry931
Dobry pomysł ale im się nie spodoba bo chca zachować cale świadczenie i dorabiać. Gdyby chcieli się na to zgodzić to by sami zaproponowali ale oni chca zjeść ciastko i mieć ciastko. Stwarzają wrażenie roszczeniowcow którym gdy dasz palec to wezma cala rękę. Gdybym był odpowiedzialnym ministrem skarbu panstwa to nie ugiął bym się Dobry pomysł ale im się nie spodoba bo chca zachować cale świadczenie i dorabiać. Gdyby chcieli się na to zgodzić to by sami zaproponowali ale oni chca zjeść ciastko i mieć ciastko. Stwarzają wrażenie roszczeniowcow którym gdy dasz palec to wezma cala rękę. Gdybym był odpowiedzialnym ministrem skarbu panstwa to nie ugiął bym się pod jakimiś postulatami społecznymi tylko zrobiłbym z nimi tak jak trzeba bo jest juz wystarczająco dużo uprzywilejowanych grup.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kinio176 odpowiada (usunięty)
Chodziło mi o ukrainę a nie wschód Polski
kinio176 odpowiada (usunięty)
Dzieci polskie dostają z moich podatków bo to dzieci polskie, a dzieci ukraińskie dlaczego ? Ja nie zgadzam się na sponsoring obcych nacji, niech wspiera ich naród ukraiński. Proponuję za 2119 wychowywać chore dziecko i wtedy pisać mądre komentarze.
zene
Dla polskojezycznych Chazarów PIS,
Polacy maja tylko znaczenie w wyborach i w skubaniu
podatków np. dla rabunku dla UKR
polak2
Mój kolega żona ma opiekę, on pracuje. Teraz jeszcze ona pójdzie do pracy ? Czy to normalnie?
moravietz
Ale plac, plac wyzsze skladki ZUS, a potem wypchaj sie. ABSOLUTNIE KAZDA zlotowka oddana panstwu to zlotowka wyrzucona w bloto.
andregru
Są Polacy którzy płacąc przez 40-45 lat składki do ZUS nie dostaną nawet 2119zł emerytury.

Powiązane: Problemy osób z niepełnosprawnościami

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki