REKLAMA

Ważna data dla pobierających 500+. Sprawdź, by nie stracić świadczenia

2023-01-31 10:49, akt.2023-02-01 06:24
publikacja
2023-01-31 10:49
aktualizacja
2023-02-01 06:24

Od środy można składać wnioski o przyznanie świadczenia 500+ na nowy okres rozliczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r. Wnioski można składać przez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS, a także za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS.

Ważna data dla pobierających 500+. Sprawdź, by nie stracić świadczenia
Ważna data dla pobierających 500+. Sprawdź, by nie stracić świadczenia
fot. Victoria Borodinova / / Pexels

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.

"Właśnie rozpoczęliśmy przyjmowanie wniosków w ramach programu "Rodzina 500+". Wszystko przebiega bez zakłóceń" - przekazała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Jak przypomniała, świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną" - dodała prof. Uścińska.

"Wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety). Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS" - zaznaczyła.

Jak wskazała prezes Zakładu, rodzic lub opiekun dziecka, który ma numer PESEL, może złożyć wniosek także przez portal Emp@tia albo swój bank – jeśli bank uruchomił taką usługę. Jeżeli złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku.

Kiedy wypłata świadczenia 500+?

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek:

  • do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.,
  • w maju 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
  • w czerwcu 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
  • w lipcu 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r., wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca,
  • w sierpniu 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

500+ a Ukraińcy

Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy".

Świadczenie 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Wniosek o 500 zł na dziecko w aplikacji mZUS

Od 1 lutego 2023 r. wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy można złożyć w aplikacji mZUS na swoim telefonie lub tablecie. Z mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację należy pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.

ZUS podkreśla, że aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500+. Jeśli klient składał już wniosek o to świadczenie w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to klient może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby klient może je edytować.

Podobnie jak na PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane (m.in. PESEL, data urodzenia) automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać danych ręcznie.

500+ na dziecko. Jak wypełnić wniosek?

Program 500+ uruchamiany jest na wniosek rodziców lub opiekuna. Można to zrobić tylko elektronicznie. Dostępne są trzy kanały:

  1. strona empatia.mrpips.gov.pl
  2. bankowość elektroniczna
  3. platforma PUE ZUS

agz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jaroslaw_kaczynski
Proszę dopilnujcie tego Państwo. Sami widzicie, jaka niską dzietność mamy, a jakby miało być jeszcze gorzej... nie chcę o tym nawet myśleć.
jas2
Od drugiego dziecka powinno być 1000+.

To rozwiązanie, podobnie jak na początku 500+ od drugiego dziecka lepiej stymulowało dzietność.
dziadekjarek
Płać swoim pracownikom z własnej kieszeni pistacjo
po_co odpowiada dziadekjarek
Czyli Twoja logika wygląda w ten sposób:
- Moje dzieci to mój kłopot finansowy - ok pełna zgoda, rozumiem i popieram
- Wychowywać moje dzieci ma państwo, bo ja nie mogę tego zrobić - tego już nie rozumiem
- Twoi rodzice i ich emerytury to mój problem bo z mojej wypłaty zabiera się na ich pensje - tego też kur... nie rozumiem

Tak
Czyli Twoja logika wygląda w ten sposób:
- Moje dzieci to mój kłopot finansowy - ok pełna zgoda, rozumiem i popieram
- Wychowywać moje dzieci ma państwo, bo ja nie mogę tego zrobić - tego już nie rozumiem
- Twoi rodzice i ich emerytury to mój problem bo z mojej wypłaty zabiera się na ich pensje - tego też kur... nie rozumiem

Tak działa państwo opiekuńcze, jednym zabiera innym daje.
Skoro przez 40 lat mojej pracy zabiera mi się całkiem pokaźny kawałek dochodów po to aby finansować cudzych rodziców, to równie dobrze można zabierać ten kawałek innym aby przez 18 lat finansowano moje dzieciaki.

Moja propozycja jest taka żeby każdy dbał o własne dupsko we własnym zakresie. Masz raka, Twój problem, zrób zbiórkę i się za te pieniądze lecz ale nie wyciągaj mi z kieszeni kasy którą mogę dać moim dzieciom, a ja nie będę wyciągał ręki po Twoje pieniądze - umowa?
jaroslaw_kaczynski
Panie Janku, proszę złożyć dwa wnioski, wtedy będzie tysiąc, 2x500=1000. Patriocie wypłacimy co do grosza.
felek543
Bzdury. Takie kwoty tylko patologię stymulują do rozmnażania. Z dobrobytu mało kto dla złudnej przyszłości społeczeństwa zrezygnuje. Będzie się kurczyć aż miło.
jas2 odpowiada felek543
"Takie kwoty tylko patologię stymulują do rozmnażania."

Dlatego proponuję wyższe.
daniel_1
Ciekawe czy na Ukrainie zrzucają ulotki z ta informacją?
felek543
Tak, przekazałem informacje prężnym grupom ukraińskich społeczności w Polsce. Tu pracują, płacą składki i podatki, 40 zł tylko przez pierwsze 120 dni dla kwaterujących więc jak dają to niech biorą.

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki