REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę zmieniającą wymagania dla reprezentantów załóg w radach spółek SP

2018-03-29 16:07
publikacja
2018-03-29 16:07

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą osoby wybrane przez pracowników do rady nadzorczej spółki Skarbu Państwa lub grupy kapitałowej nie będą musiały m.in. spełniać wymogu posiadania wyższego wykształcenia - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP.

fot. Mariusz Makowski / / FORUM

Chodzi o uchwaloną przez Sejm 1 marca br. ustawę o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustawy o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników.

Jak napisano w komunikacie, ustawa ma na celu zmianę zasad dokonywania wyboru przedstawicieli pracowników w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

"W związku z tym, wprowadza zmiany w ustawie z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym, wskazujące, iż osoby wybrane przez pracowników do organu nadzorczego będą zwolnione z wymogu posiadania pozytywnej opinii Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych, wymogu posiadania wykształcenia wyższego czy wymogu zdania egzaminu dla kandydata na członka rady nadzorczej" - czytamy w komunikacie.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Ponadto, wobec osób wybranych przez pracowników do organu nadzorczego nie będzie obowiązywał zakaz pozostawania w stosunku pracy czy świadczenia usług na podstawie innego stosunku prawnego odnośnie spółki, w której mają być one powołane do rady nadzorczej oraz jej spółek zależnych.

Przyjęto również, iż pełnienie funkcji z wyboru w zakładowej organizacji związkowej nie stanowi wykonywania zajęć uniemożliwiających bycie członkiem rady nadzorczej spółki.

"Konsekwentnie, w ustawie z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników zostały wprowadzone zmiany mające na celu rozszerzenie udziału pracowników przy wyborze i odwoływaniu członków rad nadzorczych spółek powstałych w wyniku komercjalizacji i działających w ramach grupy kapitałowej jako jednostki dominujące. Ustawa wprowadza zasadę, iż uprawnienia pracownicze dotyczące wyboru i odwoływania przedstawicieli pracowników w radzie nadzorczej spółki będącej jednostką dominującą będą przysługiwały również pracownikom jej spółek zależnych" - czytamy.

Jak napisano, "przepisy przejściowe ustawy przewidują, że spółki, które w dniu jej wejścia w życie wchodzą w skład grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników (...) mają obowiązek dokonania zmian w swoich statutach i innych aktach wewnętrznych w terminie 45 dni od dnia wejścia w życie ustawy".

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

autor: Aneta Oksiuta

edytor: Bożena Dymkowska

aop/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
doninik
A czy wy wszyscy, którzy to komentujecie, przeczytaliście dokładnie, czego to dotyczy? Przecież to mają być członkowie rady nadzorczej wybierani przez pracowników, a nie WZA gdzie PiS ma decydujący głos.
silvio_gesell
Studia uczą kombinowania, nic więcej. Wiedzę zdobywa się samemu i konfrontuje zbrzeczywistością.
trooper
Dlatego ich nie skończyłeś i teraz wypisujesz farmazony po forach internetowych? "Bo kto Ci zabroni"?
zbyszek_od_dobrej_zmiany
Po twoich złotych myślach widać żeś ich raczej nie skończył. Nie kompromituj się już więcej.
karbinadel
Tak jest. Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera!
linspace
Bzdura. Dobre studia uczą wiele więcej niż kombinowania, ale w czasach nakręcania pogardy do edukacji (w szczególności szkolnictwa wyższego) pełno jest podobnych "mądrości" w Internecie. Kiedyś myślałem, że uprawiasz prymitywny trolling (motając się przy nawet bardzo elementarnych definicjach, np. preferencji czasowej),Bzdura. Dobre studia uczą wiele więcej niż kombinowania, ale w czasach nakręcania pogardy do edukacji (w szczególności szkolnictwa wyższego) pełno jest podobnych "mądrości" w Internecie. Kiedyś myślałem, że uprawiasz prymitywny trolling (motając się przy nawet bardzo elementarnych definicjach, np. preferencji czasowej), ale chyba się myliłem :) .
silvio_gesell odpowiada linspace
A co masz do mojej definicji preferencji czasowej? Lepiej studiować czy rozwijać biznes? I kto ma niższą preferencję czasową - student czy dres z BMW prowadzący agencję towarzyską?
trooper
Tych wszystkich nieuków trzeba będzie po wyborach z rad nadzorczych wyrzucać. No i niestety wypłacać setki tysięcy złotych odpraw za przedwczesne skończenie 'służby'. Układają sobie życie jak pączki w maśle, wygrają wybory to będą dalej doić, nie wygrają to teraz też będą doić.
trooper
W PIS-ie wystraszyli się lecących na łeb na szyję sondaży to teraz zdecydowali się w razie W poupychać swojaków na intratnych pozycjach, by się przez te kolejne półtora roku nażreć do syta. A że większość tych delkikwentów nie ma wyższego, nie mówiąc już o możliwościach umysłowych do zdania egzaminów to się szybko prawo zmieniło,W PIS-ie wystraszyli się lecących na łeb na szyję sondaży to teraz zdecydowali się w razie W poupychać swojaków na intratnych pozycjach, by się przez te kolejne półtora roku nażreć do syta. A że większość tych delkikwentów nie ma wyższego, nie mówiąc już o możliwościach umysłowych do zdania egzaminów to się szybko prawo zmieniło, żeby i bez matury mogli rządzić naszymi KGHM-ami, JSW-ami, PKP-ami. A co tam, kto im zabroni?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki