Prezydent podpisał nowelę dot. odszkodowań za represje w wojsku PRL

Opozycjoniści, represjonowani w okresie PRL za swoją działalność poprzez wcielenie do wojska, będą mieli prawo do odszkodowań i zadośćuczynienia. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy - podała w środę Kancelaria Prezydenta.

Nowela dotyczy ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego poprzez wcielanie ich do wojska.

Podpisana przez prezydenta Komorowskiego nowela rozszerza "zakres podmiotowy ustawy z 23 lutego 1991 r. o osoby, które w okresie od 1 listopada 1982 r. do dnia 28 lutego 1983 r. pełniły czynną służbę wojskową, do której odbycia zostały powołane za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego" - napisano w komunikacie przesłanym PAP.

Nowela stanowi, że takim osobom przysługuje od Skarbu Państwa "odszkodowanie za poniesioną szkodę i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę", na zasadach "podobnych jak osoby internowane w stanie wojennym".

"Zgodnie z uchwaloną ustawą uprawnienie do odszkodowania i zadośćuczynienia przechodzi także na małżonka, dzieci i rodziców osoby uprawnionej. Sądem właściwym do żądania odszkodowania i zadośćuczynienia jest sąd okręgowy" - zaznaczono.

Branie opozycjonistów do wojska, nawet na stosunkowo krótkie "szkolenia" lub "ćwiczenia" było w PRL stosunkowo częstą metodą ograniczania ich aktywności. Bezpośrednio przed powstaniem Komitetu Obrony Robotników w 1976 roku na takie ćwiczenia wezwany został np. Jacek Kuroń.

Ustawa wchodzi w życie 14 dni od ogłoszenia.(PAP)

pj/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~polak2

Posłowie szukaja kasy bo jak będzie kadencyjność to nie bedą przy korycie.zrobili sonie małe korytko ile jeszcze zrobią?korytek .a ty zapierniczaj za minimalna .

! Odpowiedz
0 0 ~Bronkojad

ooo..........po 30 latach to sobie mogą się w trąbkę zakrzywioną pocałować..... c...w...ele

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne