Prezydent Tajwanu: Chiny zagrażają pokojowi i stabilizacji w regionie

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen oświadczyła w czwartek, że Chiny "bez przerwy" zagrażają Tajwanowi i stwarzają poważne zagrożenie dla pokoju i stabilizacji w regionie.

Przemawiając w dniu Święta Narodowego Tajwanu Caj Ing-wen zapowiedziała, że Tajwan będzie broni swojej suwerenności, pokoju i demokracji.

"Chiny wykorzystują swój program +jeden kraj, dwa systemy+ aby bez przerwy nam grozić, stosują wszystkie rodzaje ataków i rzucają wyzwanie pokojowi i stabilizacji w regionie" - powiedziała pani prezydent.

Caj Ing-wen zauważyła, że program "jeden kraj, dwa systemy" zastosowany w Hongkongu, Pekin usiłuje narzucić Tajwanowi i zmierza on w istocie do pełnego wchłonięcia danego kraju przez Chiny kontynentalne.

W ostatnim okresie Pekin znacznie zwiększył nacisk na Tajwan, który uważa za swoją zbuntowaną prowincję, usiłując doprowadzić do jego pełnej izolacji.

Od czasu objęcia urzędu prezydenta przez Caj Ing-wen w 2016 r. Pekin systematycznie zwiększa nacisk na wyspę, dokonując m.in. regularnych przelotów swoich bombowców w jej sąsiedztwie.

jm/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil