Prezydent: Sceptycznie patrzę na kwestię zniesienia limitu 30-krotności

Sceptycznie patrzę na kwestię zniesienia limitu 30-krotności - powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie prezydent Andrzej Duda.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Pierwsze czytanie projektu PiS, który zakłada likwidację od 2020 r. górnego limitu przychodu, po przekroczeniu którego nie płaci się składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a który wynosi obecnie 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, odbyć ma się w Sejmie we wtorek wieczorem.

Na konferencji prasowej po wysłuchaniu w Sejmie expose premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent Duda został zapytany, jak podchodzi do propozycji zniesienia tego limitu. "Sceptycznie patrzę na tę sprawę" - odpowiedział.

O propozycji PiS krytycznie wypowiadają się nie tylko m.in. Koalicja Obywatelska i Konfederacja, ale przeciwne jest także Porozumienie - koalicjant PiS w Zjednoczonej Prawicy. Nie wiadomo z kolei jakie stanowisko wobec projektu ma Lewica. Jej przedstawiciele informowali w poniedziałek, że klub podjął decyzję ws. projektu lecz do głosowania go nie poznamy.

Przeciwni projektowi są również przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych m.in. Solidarność.

Według autorów projektu likwidacja 30-krotności ZUS ma przynieść do budżetu państwa dodatkowe 7,1 mld zł. W uzasadnieniu do projektu zauważono, że większe składki na ubezpieczenie emerytalne spowodują wzrost składek zewidencjonowanych w ZUS, a w konsekwencji stopniowy wzrost wydatków na emerytury wyliczane według nowych zasad. Oszacowano, że zarobki wyższe niż 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia osiąga ok. 370 tys. osób. W poprawionym uzasadnieniu do projektu oceniono, że w skutek zniesienia tzw. 30-krotności wydatki przedsiębiorstw w pierwszym roku obowiązywania zmiany wzrosną o ok. 3,3 mld zł. W ciągu 10 lat będzie to 54,6 mld zł. (PAP)

autor: Michał Boroń

Źródło: PAP Biznes
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil