Prezydent Andrzej Duda ułaskawił aktywistę miejskiego Jana Śpiewaka

2020-06-05 07:46
publikacja
2020-06-05 07:46

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z czwartku ułaskawił aktywistę miejskiego Jana Śpiewaka - powiedział PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Jak dodał, prezydent, podejmując decyzję miał na uwadze to, że "konsekwencje skazania znacznie przekraczają normalny poziom ich uciążliwości".

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

"Postanowienie w tej sprawie zostało wydane wczoraj. Natomiast postępowanie ułaskawieniowe toczyło się od grudnia ubiegłego roku. Prezydent podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski miał przede wszystkim na uwadze fakt, że konsekwencje skazania znacznie przekraczają normalny poziom ich uciążliwości; wymagają tego zasady humanitaryzmu, ale przede wszystkim sprawiedliwości" - powiedział PAP minister.

Jak dodał, prezydent podjął decyzję "dokonując porównania motywów działania osoby skazanej ze skutkami, jaki wyrok spowodował w sferze życia osobistego i przy uwzględnieniu istotnego zaangażowania ułaskawionego Jana Śpiewaka w działalność społeczną".

Zaznaczył, że chodzi o "zastosowanie prawa łaski przez darowanie kary grzywny, nawiązki i środka karnego oraz zarządzenie zatarcia skazania".

Śpiewak o ułaskawieniu przez prezydenta: sprawiedliwości stało się zadość

Decyzję o ułaskawieniu skomentował Śpiewak w rozmowie z PAP. "Sprawiedliwości stało się zadość. Jestem jedyną osobą dwukrotnie skazaną karnie w sprawie afery reprywatyzacyjnej, a mój proces urągał elementarnym zasadom państwa prawa i postanowiłem wykorzystać każdą możliwą ścieżkę, aby się oczyścić z wyroku" - powiedział.

"Uważam, że absolutnym skandalem jest to, że wciąż nie mamy ustawy reprywatyzacyjnej. Liczę, że ta sprawa zostanie w końcu załatwiona, bo to obciąża całą klasę polityczną. Moje ułaskawienie nie zatrzyma mafii reprywatyzacyjnej, a aktywiści nie zastąpią polityków, ani sędziów" - podkreślił.

Jan Śpiewak został w połowie grudnia ub.r. prawomocnie uznany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za winnego zniesławienia mec. Bogumiły Górnikowskiej. Uzasadnienie wyroku było niejawne. Śpiewak krytykował publicznie Górnikowską w związku z reprywatyzacją jednej z kamienic w Warszawie i jej działalnością z lat 2008-2011, kiedy była kuratorem właściciela budynku, który - jak się okazało - nie żył od 1959 roku.

W sprawie Śpiewaka sąd okręgowy utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego, który nakazał działaczowi zapłatę 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki na rzecz Górnikowskiej.

23 grudnia ub. roku aktywista złożył w Kancelarii Prezydenta wniosek o ułaskawienie. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ par/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (12)

dodaj komentarz
ncc1701d
Mam problem z takimi działaczami jak Pan Jan Śpiewak. Da się nieraz zgodzić z niektórymi założeniami ich poglądów politycznych. Ale przestępcze metody przerażają i przypominają działania sowietów i PiS. No bo trudno uwierzyć, że tak inteligentny człowiek jak Pan Jan Śpiewak nie miał świadomości, że wypowiadanie Mam problem z takimi działaczami jak Pan Jan Śpiewak. Da się nieraz zgodzić z niektórymi założeniami ich poglądów politycznych. Ale przestępcze metody przerażają i przypominają działania sowietów i PiS. No bo trudno uwierzyć, że tak inteligentny człowiek jak Pan Jan Śpiewak nie miał świadomości, że wypowiadanie tak mocnych słów (bez twardych dowodów) jest przestępstwem. Mógł to powiedzieć w sposób legalny. Ale wybrał formę przestępczą. I nie wiem, czy miał rację czy nie - sprawy są skomplikowane. Może miał - ale skoro nie potrafił tego udowodnić, to powinien się wstrzymać przed wygłaszaniem takich hipotez wygłaszanych tak jakby były to fakty.
przemek_opinia
"Jan Śpiewak został w połowie grudnia ub.r. prawomocnie uznany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za winnego zniesławienia mec. Bogumiły Górnikowskiej. (...) Śpiewak krytykował publicznie Górnikowską w związku z reprywatyzacją jednej z kamienic w Warszawie i jej działalnością z lat 2008-2011 (...). "

Nie
"Jan Śpiewak został w połowie grudnia ub.r. prawomocnie uznany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za winnego zniesławienia mec. Bogumiły Górnikowskiej. (...) Śpiewak krytykował publicznie Górnikowską w związku z reprywatyzacją jednej z kamienic w Warszawie i jej działalnością z lat 2008-2011 (...). "

Nie ma tzw. "kasty", absolutnie.
Sarkazm.
jes
Dobre, bo to sędziowie już dobrej zmiany - marionetki Ziobry.
przemek_opinia odpowiada jes
Tak, wymienili, wszystkich i ich też - sarkazm.
bangladesznadwisla
Kto ułaskawi Dudę za kilka lat. Marionetka pójdzie siedzieć
antykomuch
tak to jest jak komuszy sędziowie (jeszcze) nie zawiśli
andrzejsebastiand
Już wcześniej mógł to zrobić, ale nie ma nic za darmo zobaczycie będzie atak na Trzaskowskiego w sprawie dzikich reprywatyzacji. Co ciekawe aktywista to jedyny skazany a mafia reprywatyzacyjna w Warszawie tak jak i innych miastach ma się dobrze.
remmah
Bardzo dobrze, że będzie atak na Trzaskowskiego w sprawie dzikich reprywatyzacji. Jest prezydentem Warszawy, która jest centrum afery, i startuje z ramienia PO, które jest w tej aferze umoczone po uszy. Jeżeli sprawa nie zostanie w końcu rozwiązana, a winni nie pójdą siedzieć na długie lata, to wiarygodność PO jest dokładnie Bardzo dobrze, że będzie atak na Trzaskowskiego w sprawie dzikich reprywatyzacji. Jest prezydentem Warszawy, która jest centrum afery, i startuje z ramienia PO, które jest w tej aferze umoczone po uszy. Jeżeli sprawa nie zostanie w końcu rozwiązana, a winni nie pójdą siedzieć na długie lata, to wiarygodność PO jest dokładnie taka sama jak PiS. Pozują na obrońców demokracji i prawa. Może pora coś zrobić?
wonsz
Sam się nieraz zastanawiam, co lepsze - wymiar sprawiedliwości upolityczniony przez ludzi zaczesanego hitlerka i jemu podporządkowany - czy wymiar sprawiedliwości nastawiony na obronę "swoich" (i bynajmniej nie piszę tu tylko o córkach ministrów - walka przed sądem z sędzią, adwokatem, prokuratorem, komornikiem Sam się nieraz zastanawiam, co lepsze - wymiar sprawiedliwości upolityczniony przez ludzi zaczesanego hitlerka i jemu podporządkowany - czy wymiar sprawiedliwości nastawiony na obronę "swoich" (i bynajmniej nie piszę tu tylko o córkach ministrów - walka przed sądem z sędzią, adwokatem, prokuratorem, komornikiem to coś, czego mógłbym życzyć najgorszym wrogom) za wszelką cenę, kosztem prawa, kosztem przyzwoitości, kosztem ludzkiego zaufania i ludzkich losów. I za cholerę nie wiem...
eagleeye
Jedyna ostatnio słuszna decyzja Prezydenta RP.

Powiązane: Reprywatyzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki