REKLAMA

Prezes UKE przedłużył do 9 stycznia 2015 r. konsultacje na multiplex 8

2014-12-18 18:21
publikacja
2014-12-18 18:21

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przedłużył do 9 stycznia 2015 r. termin składania stanowisk w postępowaniu konsultacyjnym na telewizyjny multiplex 8 - poinformował w czwartek rzecznik prasowy UKE Dawid Piekarz.

"Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej w dniu 17 grudnia 2014 r. przedłużył do 9 stycznia 2015 r. termin składania stanowisk w postępowaniu - konsultacyjnym na telewizyjny multiplex 8. (MUX 8). Postępowanie konsultacyjne dotyczące konkursu na rezerwację częstotliwości multiplexu 8 rozpoczęło się w dniu 20 listopada 2014 r. Obwieszczenie Prezesa UKE zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2014 r. pod pozycją nr 74" - podał Piekarz.

Urząd Komunikacji Elektronicznej ma przeprowadzić konkurs na operatora MUX 8; następnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosi konkurs na czterech nadawców, którym udzieli koncesje na nadawanie na nowym multipleksie.

Ponadto Telewizja Polska będzie mogła uruchomić na MUX 8 trzy kanały w standardowej rozdzielczości albo jeden program telewizyjny w systemie wysokiej rozdzielczości i jeden program telewizyjny w systemie rozdzielczości standardowej.

Nazwą MUX 8 określane są częstotliwości z zakresu 174-230 MHz. Uruchomienie multipleksu ósmego oznaczałoby poszerzenie oferty telewizji naziemnej o kolejne kanały - w zależności od jakości od trzech do ośmiu. Do tej pory uruchomiono trzy ogólnodostępne multipleksy, z których łącznie nadawane są 24 programy, dwa w jakości HD. Dla Telewizji Polskiej przeznaczono w całości MUX 3. Uruchomiono także jeden multipleks płatny, operatorem MUX 4 jest Grupa Cyfrowego Polsatu.

Proces zagospodarowania nowego pasma częstotliwości zainicjowała spółka Emitel, operator naziemnej infrastruktury radiowej i telewizyjnej, która w październiku 2013 r. wystąpiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zarezerwowanie całego pasma. Zgodnie z przepisami prezes UKE ogłosił dostępność częstotliwości i wezwał inne podmioty do zgłaszania zainteresowania MUX 8. Zgłosiło się 18 spółek, wobec czego UKE ogłosił, że zainteresowanie przekroczyło dostępne zasoby częstotliwości i uznał za konieczne rozpisanie konkursu na ich zagospodarowanie. (PAP)

nno/ mce/ pz/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki