REKLAMA
WAŻNE

Prezes Suwar ukarany grzywną 200 tys. zł za wykorzystanie poufnych informacji

2005-03-09 10:27
publikacja
2005-03-09 10:27
Wczoraj KPWiG nałożyła na członka zarządu jednaj z giełdowych spółek karę w wysokości 100 tys. złotych. To pierwsza taka kara w historii warszawskiej giełdy. Jak wynika z informacji zdobytych przez „Parkiet” karę będzie musiał zapłacić Henryk Owczarek, prezes Suwar.

KPWiG uznała, że prezes wykorzystał poufne informacje przy zakupie akcji spółki. Owczarek tuż przed opublikowaniem dobrych wyników spółki za II kwartał 2004 roku kupił akcje swojej spółki. Po ogłoszeniu wyników kurs akcji wzrósł w ciągu dwóch dni o blisko 47 proc. Owczarek tłumaczył wtedy, że doszło do „niefortunnego zbiegu okoliczności”. Jak podaje „Parkiet” prezes Suwar potwierdził informacje gazety, że Komisja nałożyła na niego karę i zapowiedział, że po zapoznaniu się z uzasadnieniem decyzji KPWiG będzie odwoływał się od jej decyzji. „Powiedziałem, że nie będę sprzedawał tych walorów i tego nie zrobiłem” – podkreślał Owczarek.

Możliwość ukarania grzywną sięgającą nawet 200 tys. złotych wprowadził a zeszłym roku art. 161 h Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Do tej pory KPWiG nie nałożyła tej kary na żaden podmiot i nawet nie prowadziła żadnego postępowania w którym istniałaby groźba nałożenia tego rodzaju kary. Prezes Suwar ma prawo odwołać się od decyzji do KPWiG, a w przypadku gdy Komisja odmówi ponownego rozpatrzenia sprawy może zwrócić się do NSA.

KPWiG już raz ukarała Suwary. Prawie 3 lata temu spółka musiała zapłacić karę w wysokości 250 tys. zł za nieprzestrzeganie obowiązków informacyjnych.

A.O.
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki