Prezes NFZ: ponad 23 tys. osób uzyskało dostęp do ZIP

Ponad 23 tys. osób uzyskało w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta - poinformowała we wtorek prezes NFZ Agnieszka Pachciarz.

Najwięcej danych umożliwiających logowanie do ZIP wydano w pierwszych ośmiu dniach w województwach: opolskim, śląskim, kujawsko-pomorskim i małopolskim. Od 1 lipca każdy Polak może uzyskać w oddziale NFZ swój login i hasło, które umożliwią zalogowanie się do ZIP.

Prezes NFZ podkreśliła podczas konferencji prasowej, że dzięki ZIP można sprawdzić informację o leczeniu i jego kosztach, status ubezpieczenia czy złożone wnioski o sanatorium. Dodała, że system jest prosty w obsłudze.

Jak powiedziała Pachciarz, obecnie w NFZ trwają prace nad kolejnym etapem informatyzacji - elektronicznymi kartami pacjenta.

Generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Wiewiórowski zapewnił, że dane przechowywane na serwerze ZIP są bezpieczne - nie ma tam danych osobowych pacjentów, tj. imienia, nazwiska, adresu i numeru PESEL. Podkreślił, że NFZ konsultował z GIODO rozwiązania wprowadzone w ZIP i zastosował zgłoszone uwagi. "Każdy będzie miał dostęp do danych, które tylko jego dotyczą" - powiedział.

Dzięki ZIP pacjenci mają m.in. dostęp do historii swojego leczenia. Mogą sprawdzić przez internet, z jakich świadczeń korzystali, gdzie były udzielane i jaki był ich koszt. Pacjenci, jeszcze zanim wybiorą się do lekarza, mogą sprawdzić, czy posiadają uprawnienie do świadczeń. ZIP w przyszłości ma mieć także dodatkowe funkcje, takie jak ocena świadczeniodawcy, np. ankiety, które pacjenci mogliby wypełniać po pobycie w szpitalu.

Ponadto będzie można sprawdzić informacje o zrealizowanych receptach refundowanych, długość kolejek oczekujących do lekarzy (na podstawie danych NFZ), a także deklaracje Podstawowej Opieki Zdrowotnej, realizację wniosków ortopedycznych oraz leczenie uzdrowiskowe. Pacjenci zyskają też dostęp do wyszukiwarki przychodni i lekarzy mających kontrakty z NFZ.

Portal ma być rozbudowywany. Znajdą się na nim także m.in. informacje o programach profilaktycznych i leczeniu za granicą.

ZIP to kolejny etap wprowadzania dostępu online do danych pacjentów. Od 1 stycznia działa system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ). Pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pracownicy rejestracji mogą sprawdzać ich uprawnienia online w systemie eWUŚ na podstawie numeru PESEL. Dotyczy to gabinetów lekarskich, przychodni i szpitali, które mają podpisane umowy z NFZ. (PAP)

pro/ bno/ jra/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil