REKLAMA

Prezes GPW: przejmujemy odpowiedzialność za ormiański rynek kapitałowy

2022-05-24 15:14
publikacja
2022-05-24 15:14
Prezes GPW: przejmujemy odpowiedzialność za ormiański rynek kapitałowy
Prezes GPW: przejmujemy odpowiedzialność za ormiański rynek kapitałowy
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

We wtorek w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego prezes GPW Marek Dietl oraz prezes zarządu Armeńskiej Giełdy Papierów Wartościowych (Armenia Securities Exchange, AMX) Hayk Yeganyan podpisali porozumienie i parafowali umowę nabycia akcji określającą zasady nabycia przez GPW większościowego pakietu stanowiącego 65,03 proc. udziałów w AMX. Sprzedawcą pakietu jest Centralny Bank Armenii (CBoA), który obecnie posiada 90,05 proc. udziału w kapitale zakładowym giełdy w Erywaniu.

Parafowanie umowy odbyło się w obecności prezydenta Polski Andrzeja Dudy oraz prezydenta Armenii Wahagnema Chaczaturiana.

W rozmowie z dziennikarzami w Domu Polskim w Davos prezes GPW podkreślił, że "przejmujemy nie tylko 65 procent, ale przede wszystkim przejmujemy pewną odpowiedzialność za ormiański rynek kapitałowy".

"Naszym głównym celem jest przeniesienie doświadczeń z tych 30 lat polskiego rynku kapitałowego na grunt ormiański, a szerzej - na grunt południowego Kaukazu, bo Armenia odgrywa niezwykle ważną rolę jako państwo pomiędzy różnymi przepływami kapitałowymi tego regionu; chociażby siedziba Federacji Giełd Euroazjatyckich jest w Erywaniu" – powiedział Marek Dietl.

Podkreślił też, że GPW patrzy na tę inwestycję jako na długoterminowe partnerstwo. "O ile geopolityka nie przeszkodzi, to mamy bardzo konkretny plan przygotowany przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, co musi się stać w ormiańskim rynku kapitałowym, żeby był Szwajcarią Euroazji" – dodał Dietl i wskazał, że wybór Davos na podpisanie umowy to nie przypadek.

W wyniku transakcji GPW pośrednio obejmie kontrolę nad Central Depository of Armenia (centralnym depozytem papierów wartościowych w Armenii, CDA), w którym AMX posiada obecnie 100 procent udziałów w kapitale zakładowym. (PAP)

Z Davos Grzegorz Bruszewski

gb/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
Armenia to sojusznik Putina. Poza tym kraj to nędza. Musimy kupować to co nikt nie chce???
Skrajna niegospodarność wyrzucanie na to pieniędzy.
samsza
Przecież Rosja militarnie broni Armenii przed większym i silniejszym Azerbejdżanem, jak to tak ręka w rękę z Putinem ? O co chodzi ???
eresan
To już nie wystarczy pisiorom niszczyć rynek kapitałowy w Polsce? Muszą to jeszcze eksportować?

Co im ci biedni Ormianie złego zrobili?
dmarch1
Ooo... w Armenii niech PiS rzadzi.
ehud
A co z racji braćmi Hebrajczykami?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki