REKLAMA

Pracujący emeryci na cenzurowanym. ZUS szybciej zawiesi świadczenie

2022-08-22 07:06
publikacja
2022-08-22 07:06

Rząd zachęca do dłuższej pracy na emeryturze. Nie dotyczy to jednak wszystkich seniorów. Wciąż obowiązują limity dorabiania dla osób, które pobierają wcześniejszą emeryturę lub rentę. Co gorsza, od września zostają one obniżone - pisze w poniedziałek "Fakt".

Pracujący emeryci na cenzurowanym. ZUS szybciej zawiesi świadczenie
Pracujący emeryci na cenzurowanym. ZUS szybciej zawiesi świadczenie
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

"Co to realnie oznacza? ZUS szybciej zawiesi wypłatę emerytury lub renty" - informuje gazeta.

"Fakt" przypomina, że osoby będące na wcześniejszej emeryturze czy rencie nie mogą dorabiać bez ograniczenia. Obowiązują ich limity. Jeśli ich dodatkowe dochody przekroczą ustalony próg, ZUS najpierw zmniejszy wypłatę, a może nawet ją zawiesić. Limity zależą od wysokości przeciętnej płacy i zmieniają się raz na trzy miesiące.

"Najbliższa zmiana będzie obowiązywać od 1 września – ZUS właśnie o nich poinformował. I niestety, nie będzie korzystna dla dorabiających emerytów i rencistów. Limity zostaną obniżone. Teraz ZUS zmniejsza wypłatę świadczenia, jeśli dodatkowe dochody przekraczają 4364,70 zł brutto miesięcznie. Z kolei jeśli przekroczą 8105,80 zł, ZUS wypłatę wcześniejszej emerytury lub renty zawiesi. Od 1 września ZUS zmniejszy wypłatę wcześniejszej emerytury lub renty, jeśli dochody wyniosą 4309,40 zł brutto miesięcznie, a zawiesi wypłatę przy 8003,20 zł. Takie obniżone limity obowiązywać będą we wrześniu, październiku i listopadzie" - pisze "Fakt". (PAP)

mmu/ ann/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jas2
Bywają paradoksy:
Ktoś pracuje i zarabia 5-10 tysięcy miesięcznie, jednocześnie otrzymuje rentę booo... jest niezdolny do pracy.
santoriusz
to Ty jasiu tak masz, bo Ty nie jesteś zdolny do innej pracy niż wypisywanie tu farmazonów, powiedz więc dlaczego robisz takie nieładne rzeczy.
prawnuk
Emeryci majacy poniżej 60/65 lat powinni mieć bezwzględny zakaz pracy. Renciści - powinni mieć spore ograniczenia
santoriusz
a dlaczegóż to, co? wszystko zależy od tego ile ktoś ma tej emerytury. Jak ma za niską to niby co ma robić, grzebać w śmietnikach? Ale niech ktoś mi powie jak te wszystkie Postsolidarnościowe rządy z uśmiechem na gębach tolerują zasiłek dla bezrobotnych który nie wiem po co jest przyznawany. Bądź osobą samotną w wieku 59 lat i zostań a dlaczegóż to, co? wszystko zależy od tego ile ktoś ma tej emerytury. Jak ma za niską to niby co ma robić, grzebać w śmietnikach? Ale niech ktoś mi powie jak te wszystkie Postsolidarnościowe rządy z uśmiechem na gębach tolerują zasiłek dla bezrobotnych który nie wiem po co jest przyznawany. Bądź osobą samotną w wieku 59 lat i zostań zwolniony to dostaniesz zasiłek w wysokości : w okresie pierwszych trzech miesięcy: 1 565,00 zł brutto (1 424,15 zł netto) w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku: 1 229,00 zł brutto (1 118,39 zł netto). Może mi ktoś powiedzieć jak w obecnych czasach można wyżyć z takiego zasiłku mieszkając w bloku w klitce 33 m² i mając 59 lat to już raczej nie ma szans znalezienia pracy.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki