REKLAMA

Prace nad prospektem Rotopino.pl mogą wkrótce zostać czasowo wstrzymane

2022-03-02 14:18
publikacja
2022-03-02 14:18
Prace nad prospektem Rotopino.pl mogą wkrótce zostać czasowo wstrzymane
Prace nad prospektem Rotopino.pl mogą wkrótce zostać czasowo wstrzymane
/ Oponeo

Prace na prospektem Rotopino.pl, spółki należącej do grupy Oponeo.pl, trwają, ale mogą być wkrótce czasowo wstrzymane - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes Oponeo .pl Dariusz Topolewski

"Obecnie prace nad prospektem wciąż trwają, ale niewykluczone, że wkrótce zostaną czasowo wstrzymane. Obserwujemy sytuację na rynku kapitałowym i będziemy reagować w zależności od dalszego rozwoju sytuacji" - powiedział prezes Oponeo.pl.

W październiku Topolewski mówił w wywiadzie dla PAP Biznes, że prospekt Rotopino.pl może w styczniu 2022 roku trafić do Komisji Nadzoru Finansowego, a debiut spółki na warszawskiej giełdzie jest planowany na początek drugiego kwartału bieżącego roku.

Według wstępnych danych przychody Rotopino.pl w 2021 roku wzrosły o 43 proc. do 126,7 mln zł.

W grudniu 2020 roku Oponeo.pl odkupiło od TIM-u 100 proc. akcji Rotopino.pl za 35 mln zł. Podstawową działalnością Rotopino.pl jest internetowa sprzedaż narzędzi i elektronarzędzi. Do spółki należy kilkanaście sklepów internetowych.

Przychody Oponeo.pl, która prowadzi internetową sprzedaż opon przede wszystkim na rynek polski, w 2021 roku wzrosły o 28 proc. do 1,26 mld zł.

"Nie jesteśmy w stanie w obliczu nadzwyczajnych okoliczności odnieść się do konkretnych perspektyw dla spółki na rok 2022" - powiedział prezes pytany, jak zapowiada się bieżący rok na Oponeo.pl.

Dodał, że spółka nie działa na rynkach wschodnich.

Oponeo.pl w ostatnich miesiącach zapowiedziało inwestycje w dwa projekty e-commerce: FAASSH i Vosedo.

"Na tę chwilę nie mamy planów inwestycyjnych w inne projekty e-commerce. Inicjatorzy obu projektów zgłosili się do nas i przedstawili szczegółowe i perspektywiczne biznes plany, ponadto braliśmy pod uwagę prognozy rynkowe. Wartość segmentu odzież i akcesoria w okresie 2014 - 2019 cechowała się dynamiką średnioroczną na poziomie 6,4 proc. według raportu KPMG, a w okresie 2021-2025 wartość tego segmentu będzie rosła w tempie 5,6 proc. na rok, co oznacza, przy założeniu, że w 2021 roku wartość tego segmentu wyniosła 2,8 mld zł, iż w 2025 roku wyniesie aż 3,2 mld zł. Natomiast udział e-commerce w sprzedaży grupy »tekstylia, odzież, obuwie« wynosił 21,9 proc. Możemy zatem estymować, że wartość segmentu odzieży i akcesoriów luksusowych dystrybuowanych przez internet wynosiła 613 mln zł" - powiedział Topolewski.

Pod koniec lutego prezes UOKiK wydał zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na utworzeniu przez Oponeo .pl oraz Arkadiusza Młynarczyka wspólnego przedsiębiorcy, tj. FAASSH. Był to warunek realizacji zawartej w listopadzie umowy inwestycyjnej.

Podstawowym przedmiotem działalności FAASSH ma być prowadzenie sklepu internetowego przeznaczonego do sprzedaży odzieży, obuwia i akcesoriów odzieżowych marek luksusowych oraz premium w modelu platformy zakupowej typu marketplace.

Zawarta warunkowa umowa zakładała objęcie przez spółkę łącznie 68.000 akcji nowej emisji, stanowiących 40 proc. kapitału zakładowego FAASSH, za łączną cenę emisyjną 3 mln zł.

Pod koniec stycznia Oponeo.pl, Esotiq&Henderson, Patronado, Sławomir Rybka oraz Vosedo zawarły warunkową umowę inwestycyjną w sprawie dokonania przez Oponeo. pl inwestycji w Vosedo, poprzez objęcie nowych akcji w jej kapitale zakładowym.

Podstawowym przedmiotem działalności Vosedo ma być prowadzenie multibrandowej platformy sprzedaży - sklepu internetowego, w którego ofercie znajdą się produkty "wiodących marek bielizny damskiej i męskiej, odzieży domowej, strojów plażowych, kosmetyków oraz perfum".

Umowa zakłada objęcie przez spółkę łącznie 5.157 akcji zwykłych na okaziciela, nowej emisji, w kapitale zakładowym Vosedo, o łącznej wartości nominalnej 515.700,00 zł, uprawniających do 5.157 głosów na WZ za łączną cenę emisyjną 6.000.014,79 zł. Po dokonaniu inwestycji Oponeo.pl będzie kontrolowało 33 proc. kapitału zakładowego Vosedo.

Jednym z założeń inwestorów jest doprowadzenie do wprowadzenia i dopuszczenia akcji Vosedo do obrotu na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w perspektywie ok. 5 lat od daty rozpoczęcia działalności.

Realizacja umowy inwestycyjnej nastąpi pod warunkiem uzyskania zgody prezesa UOKiK na dokonanie koncentracji.

Topolewski poinformował w środę, że wartość polskiego rynku e-commerce za 2021 rok szacuje się na 100 mld zł, podobnie jak miało to miejsce w 2020 roku. Odsetek polskich internautów korzystających z takiej formy zakupów wzrósł z 56 proc. do 77 proc., czyli powyżej europejskiej średniej.

"Obecne założenia rynkowe mówią, że w latach 2021-2023 dynamika wzrostu e-commerce w Polsce pozostanie dwucyfrowa, natomiast prognozy te na pewno nie uwzględniały obecnej sytuacji w Europie" - zaznaczył.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki