REKLAMA
DZIEŃ UE

Powolny upadek Sancheza? Hiszpańscy socjaliści przegrali wybory lokalne

2023-05-29 01:23
publikacja
2023-05-29 01:23

Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE), kierowana przez premiera Pedro Sancheza, przegrała niedzielne wybory do władz regionalnych i samorządowych w Hiszpanii, wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej po przeliczeniu głosów z ponad 99,7 proc. okręgów wyborczych.

Powolny upadek Sancheza? Hiszpańscy socjaliści przegrali wybory lokalne
Powolny upadek Sancheza? Hiszpańscy socjaliści przegrali wybory lokalne
fot. Juanjo Martin / / Reuters

Zwyciężyła centroprawicowa Partia Ludowa (PP), na którą zagłosowało 31,5 proc. uczestników niedzielnych wyborów, czyli o blisko 9 pkt. procentowych więcej niż podczas wyborów w 2019 r. Ugrupowanie to wygrało we wspólnotach autonomicznych Madrytu, Murcji, Balearów, Aragonii, Walencji, Kantabrii oraz w La Rioja.

Socjaliści premiera Sancheza otrzymali 28,1 proc głosów, co oznacza 1,2 pkt. procentowych mniej niż w wyborach w 2019 r. Zwyciężyli na Wyspach Kanaryjskich, w Asturii, Kastylii-La Manchy oraz w Estremadurze.

Na trzecim miejscu uplasowała się konserwatywna partia Vox z poparciem 7,1 proc., czyli o blisko 4 pkt. procentowe więcej niż podczas poprzednich wyborów regionalnych i lokalnych.

Niedzielne wybory są uznawane za sprawdzian dla partii politycznych w Hiszpanii przed zaplanowanymi na tegoroczną jesień wyborami parlamentarnymi. (PAP)

zat/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
karbinadel
Zawsze to miło poczytać, że czerwoni dostają w tył. Miejmy nadzieję, że nasi pisokomuniści pójdą za ich przykładem
secundus
No jak nic, są za mało "postępowi", muszą coś wymyśleć. Mam! Powinni zalegalizować wydłubywanie sobie oczu! To dopiero będzie progresywność! Kościół "niewidzącego oka". BG2 mi się przypomniał :P

S.
samsza
Widocznie nie był zbyt lewicowy, naobiecywał, a nic nie zrobił.
W Polsce lewica tak działa, że inflacja aż furczy, a tam CPI 4,1 %, a było 3,3%, to znaczy kierowali się hasłem "piniendzy nie ma", zamiast rozwijać programy rozdawnicze.
and00
raczej po prostu mają kryzys gospodarczy praktycznie od 15 lat, to i inflacja minimalna
okragly_stol
Socjaliści maja problem… trzeba będzie wziąć się do robity

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki