REKLAMA

Kolejny wirtualny atak na klientów PKO BP

2020-07-29 10:00
publikacja
2020-07-29 10:00
fot. Lukas Davidziuk / Shutterstock

Oszuści wysyłają e-maile z rzekomym potwierdzeniem transakcji od PKO BP. Przesyłany w wiadomości link zawiera złośliwe oprogramowanie.

Cyberprzestępcy ponownie atakują. Tym razem na celownik wzięli klientów PKO Banku Polskiego. "Wazna informacja o przelewie pieniedzy na Twoje konto" (pisownia oryginalna) - tak brzmi temat wiadomości od przestępców podszywających się pod bank. Oszuści wysyłają e-maile z informacją o konieczności potwierdzenia operacji.

- Potwierdzenia rozsyłane są z fałszywych adresów mailowych, które sugerują, że przychodzą one z banku. Fałszywe adresy nadawcy mogą udawać np. adres iod@ipko.pl. Tytuł i treść maila informują o transakcji na koncie, a załącznik wskazuje na potwierdzenie transakcji. Prosimy, aby nie otwierać takich maili, załączników i nie przesyłać ich dalej - ostrzega PKO BP w komunikacie prasowym.

Przykład fałszywej wiadomości, w której oszuści podszywają się pod PKO BP / PKO BP

Przestępcy korzystają z każdej okazji, aby zainstalować bez zgody użytkownika szkodliwe oprogramowanie na jego urządzeniu. Dzięki temu mogą podglądać nawet w czasie rzeczywistym to, co dana osoba robi na swoim laptopie czy smartfonie. Za pomocą złośliwych plików są w stanie przejąć kontrolę nad urządzeniem oraz aplikacjami i danymi zapisanymi na nim, m.in. dostępem do bankowości mobilnej.

Na temat metod oszustw stosowanych przez przestępców pisał szerzej analityk Bankier.pl Wojciech Boczoń w artykule "Ich bezczelność, wasze pieniądze". Z kolei o tym, jak zachować się w sytuacji, gdy już kliknęliśmy w fałszywy link, pisaliśmy w artykule "Co zrobić, gdy padniemy ofiarą kradzieży danych osobowych?".

Kliknij, aby przejść dalej / Bankier.pl

DF

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ajmagik
Nic a nic nie wierzę w te notorycznie zapowiadane ataki na PKO BP, ale doświadczam dopuszczania oszustów przez ten bank na konta klientów, pomijanie wymaganej autoryzacji i rżnięcie głupa przez pracowników. Ktoś mnie tu oczywiście odeśle do sądu, ale na wyroki czeka się latami, trzeba jechać daleko do sądu, płacić Nic a nic nie wierzę w te notorycznie zapowiadane ataki na PKO BP, ale doświadczam dopuszczania oszustów przez ten bank na konta klientów, pomijanie wymaganej autoryzacji i rżnięcie głupa przez pracowników. Ktoś mnie tu oczywiście odeśle do sądu, ale na wyroki czeka się latami, trzeba jechać daleko do sądu, płacić za pozwy i adwokatów i ludzie z PKO BP dobrze to wiedzą. Niechby raz podano wynik kontroli zabezpieczeń klientów w tym banku a nie ciągle straszenie czymś nowym.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki