REKLAMA
WEBINAR

Portugalię dotyka największa emigracja zarobkowa w historii

2014-02-07 07:34
publikacja
2014-02-07 07:34

Ponad 100 tys. młodych Portugalczyków wyjechało za granicę w 2013 roku w poszukiwaniu pracy. W historii tego ponad 10-milionowego kraju to rekordowa liczba młodych osób, które udały się na emigrację zarobkową.

portugalia
foto: Image licensed by Ingram Image 

Z szacunków Krajowego Instytutu Statystycznego (INE) w Lizbonie wynika, że najwięcej ludzi (71,6 tys.), którzy zdecydowali się w ub.r. opuścić portugalski rynek pracy, to osoby w wieku 25-34 lata.

Oceniamy, że w porównaniu z rokiem 2012 r., z portugalskiego rynku pracy wyjechało w ub.r. ponad 107 tys. osób w wieku od 15 do 34 lat - poinformował INE.

Głównym kierunkiem emigracji Portugalczyków jest Europa. Ponad 65 proc. wyjeżdżających w poszukiwaniu pracy udaje się do Szwajcarii oraz państw Unii Europejskiej - głównie do Francji, Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Tak się zarabia w Europie. Polska w grupie biedaków»Tak się zarabia w Europie. Polska w grupie biedaków
Spośród krajów, które nie należą do UE, najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów zarobkowych są wśród Portugalczyków: Brazylia, Angola oraz Stany Zjednoczone.

W opinii ekonomistów wysoki poziom emigracji młodych osób może utrudnić Portugalii wyjście z kryzysu gospodarczego. Zdaniem Jose Penedy, prezesa rządowej agendy Rady Ekonomiczno-Społecznej (CES), rekordowy poziom wyjazdów pociągnie za sobą negatywne skutki dla gospodarki tego iberyjskiego kraju.

Statystyki dowodzą, że Portugalię opuszcza obecnie najbardziej aktywna zawodowo grupa wiekowa, co źle wróży na najbliższe lata. Należy przypuszczać, że poprawa sytuacji w kraju zapoczątkuje powroty z emigracji zarobkowej. Jeśli ta jednak szybko nie nastąpi, trzeba oczekiwać kontynuacji zjawiska wyjazdów zarobkowych - powiedział Peneda.

W środę INE poinformowało, że wskaźnik bezrobocia w czwartym kwartale ub.r. spadł w Portugalii do 15,3 proc., czyli o 1,6 punktów procentowych wobec analogicznego okresu w 2012 r. i o 0,3 pkt proc. wobec trzeciego kwartału ub.r. (PAP)

zat/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~filc
Czegos nie rozumiem. Jak nie ma pracy to młodzi ludzie nie wyjeżdżając za praca obciążają wydatki państwa. To dla czego będzie to mialo katastrofalne skutki. Przeciez jak by gospodarka mogla zapewnic im miejsca pracy to by zostali płacili podatki składki i inne obciążenia. A jak nie ma pracy to pomimo tego ze nie beda płacić daniny Czegos nie rozumiem. Jak nie ma pracy to młodzi ludzie nie wyjeżdżając za praca obciążają wydatki państwa. To dla czego będzie to mialo katastrofalne skutki. Przeciez jak by gospodarka mogla zapewnic im miejsca pracy to by zostali płacili podatki składki i inne obciążenia. A jak nie ma pracy to pomimo tego ze nie beda płacić daniny to będą ją pobierać w formie zasiłku. Proszę wytlumaczcie mi .
~endi
odpowiedź jest dziecinnie prosta - socjalizm

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki