REKLAMA

Poroszenko w wywiadzie dla CNN: Putin chce całej Ukrainy

2016-08-25 09:23
publikacja
2016-08-25 09:23

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ostrzegł w wywiadzie dla CNN, że prezydent Władimir Putin chce, by "cała Ukraina" stała się częścią "rosyjskiego imperium". "Rosyjska agresja całkowicie zniszczyła powojenny globalny system bezpieczeństwa" - oznajmił.

fot. Maxim Shemetov / / FORUM

W rozmowie ze znaną dziennikarką CNN Christiane Amanpour, w dniu obchodów 25-lecia niepodległości Ukrainy, Poroszenko powiedział, że Rosja "ma tylko jeden cel, aby świat był mniej stabilny i mniej bezpieczny". "To całkowicie taka sama sytuacja jak rosyjskie bombardowania w Aleppo, w Syrii" - dodał.

Ukraiński prezydent zaznaczył, że gdyby został zapytany w 2013 roku, czy możliwa jest "okupacja Krymu" przez Rosję, odparłby, że "nie jest to możliwe, ponieważ pewnej czerwonej linii Putin nie przekroczy". "Gdybyście zapytali mnie w styczniu 2014 roku", czy jest możliwe, że "tysiące rosyjskich żołnierzy z regularnych jednostek wejdą na terytorium Ukrainy na wschodzie mojego kraju w lipcu i sierpniu", odpowiedziałbym, że "nie jest to możliwe" - mówił w rozmowie. Jak ocenił, wraz z tymi wydarzeniami świat "całkowicie się zmienił".

Dwadzieścia pięć lat od ogłoszenia niepodległości trwa walka - "walka o wolność, o demokrację, o suwerenność i integralność terytorialną" - oświadczył Poroszenko.

W wywiadzie poruszony został także temat amerykańskich wyborów prezydenckich, w których "znaczącym tematem nieco zaskakująco stała się Ukraina" - twierdzi CNN. Stało się tak za sprawą byłego szefa kampanii republikańskiego kandydata Donalda Trumpa, Paula Manaforta. Według mediów był on doradcą byłego prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy znalazło dowody, że Manafort był na tajnej liście płac rządu Janukowycza. Sam Manafort zaprzecza.

W wywiadzie dla CNN Poroszenko zaznaczył, że wszelkie zarzuty wobec Manaforta czy jakiejkolwiek innej osoby powinny być wynikiem "niezależnego i transparentnego śledztwa".

Natomiast odnosząc się do kontrowersyjnych wypowiedzi Trumpa, który sygnalizował możliwość uznania rosyjskiej aneksji Krymu, Poroszenko oświadczył, że "liczy na odpowiedzialny wybór Amerykanów, niezależnie od tego, czy będzie to Republikanin czy Demokrata".

"Nie mam wątpliwości, że będziemy mieli poparcie obu partii po wyborach prezydenckich", które odbędą się w USA w listopadzie - podkreślił Poroszenko. (PAP)

ksaj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~mirka
Chce wkręcić UE w konflikt z Rosją
~niepelnosprawny_org
za duzo nie gadajcie, zbrojcie sie, najnowsze technologie (!), sprzęt, szkolenia, jedna nowa technologia moze zaprzepascic wszystkie zamierzenia Rosji w tym względzie....
~ZORRO
WALCMAN PŁACZESZ I PŁACZESZ . Miejże w końcu jaja i chociaż ogłoś stan wojenny na Ukrainie , bo w POLSCE elity juz dawno go ogłosiły . Wtedy powitamy w Polsce kolejne 2 miliony walecznych UKRÓW .
~zamknacKW
Poroszenko łazi i płacze zachodowi.
~Fakty
A po co Putinowi banda rozwrzeszczanych faszystów na skraju bankructwa, akurat terytorium Rosja ma od cholery . To już nie czasy podbojów terytorialnych, gdyby jeszcze Ukraina miała jakieś surowce to może. A Poroszenko wie, kraj jest bankrutem a w takiej sytuacji najlepiej wywołać wojnę. Szkoda, że chcą zrobić przy udziale A po co Putinowi banda rozwrzeszczanych faszystów na skraju bankructwa, akurat terytorium Rosja ma od cholery . To już nie czasy podbojów terytorialnych, gdyby jeszcze Ukraina miała jakieś surowce to może. A Poroszenko wie, kraj jest bankrutem a w takiej sytuacji najlepiej wywołać wojnę. Szkoda, że chcą zrobić przy udziale Polski i podnóżka PAD.
~antykassab
kremlistan potrzebuje niewolników. ziemi ma pod dostatkiem i nie ma jej kto obrabiać. na zachodzie pracuje mnóstwo wschodnich europejczyków, którzy próbują w ten sposób poprawić los swoich bliskich. czy ktoś kiedyś słyszał emigrantach zarobkowych z "rosji"?
~tadeusz odpowiada ~antykassab
Oficjalnie w Rosji pracuje ponad 2 mln ukraińców, nieoficjalnie ponad 4 mln. Możesz te dane sprawdzić.
~zez odpowiada ~tadeusz
W Polsce zaś kolejny milion, albo i dwa. Jak tak dalej pójdzie, to Ukraina się wyludni i problem sam się rozwiąże ;)
~Kasia
Mafia rosyjska zre sie z mafią ukraińska...a raczej oligarchowie...tylko po jaki grzyb pcha sie tam Polska, która leci w dół z faktu nieracjonalnego wydawania pieniędzy. W sektorze prywatnym małych i średnich przedsiębiorstw nikt nie pozwoliłby sobie na takie szastanie. Ale w koncu Państwo wydaje nie swoje pieniądze tylko nasze.
~zez
Oczywiście, że Putin chce Ukrainy w swojej strefie wpływów, podobnie jak Polska chce, żeby była w polskiej. Ale gadanie o tym, ze Putin chce zająć Ukrainę siłą jest po prostu głupie, bo gdyby naprawdę chciał to by to dawno zrobił i oprócz dodatkowych sankcji Zachód by nic nie zrobił

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki