Poroszenko w wywiadzie dla CNN: Putin chce całej Ukrainy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ostrzegł w wywiadzie dla CNN, że prezydent Władimir Putin chce, by "cała Ukraina" stała się częścią "rosyjskiego imperium". "Rosyjska agresja całkowicie zniszczyła powojenny globalny system bezpieczeństwa" - oznajmił.

Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. Maxim Shemetov / FORUM)

W rozmowie ze znaną dziennikarką CNN Christiane Amanpour, w dniu obchodów 25-lecia niepodległości Ukrainy, Poroszenko powiedział, że Rosja "ma tylko jeden cel, aby świat był mniej stabilny i mniej bezpieczny". "To całkowicie taka sama sytuacja jak rosyjskie bombardowania w Aleppo, w Syrii" - dodał.

Ukraiński prezydent zaznaczył, że gdyby został zapytany w 2013 roku, czy możliwa jest "okupacja Krymu" przez Rosję, odparłby, że "nie jest to możliwe, ponieważ pewnej czerwonej linii Putin nie przekroczy". "Gdybyście zapytali mnie w styczniu 2014 roku", czy jest możliwe, że "tysiące rosyjskich żołnierzy z regularnych jednostek wejdą na terytorium Ukrainy na wschodzie mojego kraju w lipcu i sierpniu", odpowiedziałbym, że "nie jest to możliwe" - mówił w rozmowie. Jak ocenił, wraz z tymi wydarzeniami świat "całkowicie się zmienił".

Dwadzieścia pięć lat od ogłoszenia niepodległości trwa walka - "walka o wolność, o demokrację, o suwerenność i integralność terytorialną" - oświadczył Poroszenko.

W wywiadzie poruszony został także temat amerykańskich wyborów prezydenckich, w których "znaczącym tematem nieco zaskakująco stała się Ukraina" - twierdzi CNN. Stało się tak za sprawą byłego szefa kampanii republikańskiego kandydata Donalda Trumpa, Paula Manaforta. Według mediów był on doradcą byłego prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy znalazło dowody, że Manafort był na tajnej liście płac rządu Janukowycza. Sam Manafort zaprzecza.

W wywiadzie dla CNN Poroszenko zaznaczył, że wszelkie zarzuty wobec Manaforta czy jakiejkolwiek innej osoby powinny być wynikiem "niezależnego i transparentnego śledztwa".

Natomiast odnosząc się do kontrowersyjnych wypowiedzi Trumpa, który sygnalizował możliwość uznania rosyjskiej aneksji Krymu, Poroszenko oświadczył, że "liczy na odpowiedzialny wybór Amerykanów, niezależnie od tego, czy będzie to Republikanin czy Demokrata".

"Nie mam wątpliwości, że będziemy mieli poparcie obu partii po wyborach prezydenckich", które odbędą się w USA w listopadzie - podkreślił Poroszenko. (PAP)

ksaj/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 7 ~mirka

Chce wkręcić UE w konflikt z Rosją

! Odpowiedz
0 1 ~niepelnosprawny_org

za duzo nie gadajcie, zbrojcie sie, najnowsze technologie (!), sprzęt, szkolenia, jedna nowa technologia moze zaprzepascic wszystkie zamierzenia Rosji w tym względzie....

! Odpowiedz
4 3 ~ZORRO

WALCMAN PŁACZESZ I PŁACZESZ . Miejże w końcu jaja i chociaż ogłoś stan wojenny na Ukrainie , bo w POLSCE elity juz dawno go ogłosiły . Wtedy powitamy w Polsce kolejne 2 miliony walecznych UKRÓW .

! Odpowiedz
5 3 ~zamknacKW

Poroszenko łazi i płacze zachodowi.

! Odpowiedz
10 9 ~Fakty

A po co Putinowi banda rozwrzeszczanych faszystów na skraju bankructwa, akurat terytorium Rosja ma od cholery . To już nie czasy podbojów terytorialnych, gdyby jeszcze Ukraina miała jakieś surowce to może. A Poroszenko wie, kraj jest bankrutem a w takiej sytuacji najlepiej wywołać wojnę. Szkoda, że chcą zrobić przy udziale Polski i podnóżka PAD.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~antykassab

kremlistan potrzebuje niewolników. ziemi ma pod dostatkiem i nie ma jej kto obrabiać. na zachodzie pracuje mnóstwo wschodnich europejczyków, którzy próbują w ten sposób poprawić los swoich bliskich. czy ktoś kiedyś słyszał emigrantach zarobkowych z "rosji"?

! Odpowiedz
1 1 ~tadeusz odpowiada ~antykassab

Oficjalnie w Rosji pracuje ponad 2 mln ukraińców, nieoficjalnie ponad 4 mln. Możesz te dane sprawdzić.

! Odpowiedz
2 1 ~zez odpowiada ~tadeusz

W Polsce zaś kolejny milion, albo i dwa. Jak tak dalej pójdzie, to Ukraina się wyludni i problem sam się rozwiąże ;)

! Odpowiedz
4 12 ~Kasia

Mafia rosyjska zre sie z mafią ukraińska...a raczej oligarchowie...tylko po jaki grzyb pcha sie tam Polska, która leci w dół z faktu nieracjonalnego wydawania pieniędzy. W sektorze prywatnym małych i średnich przedsiębiorstw nikt nie pozwoliłby sobie na takie szastanie. Ale w koncu Państwo wydaje nie swoje pieniądze tylko nasze.

! Odpowiedz
6 14 ~zez

Oczywiście, że Putin chce Ukrainy w swojej strefie wpływów, podobnie jak Polska chce, żeby była w polskiej. Ale gadanie o tym, ze Putin chce zająć Ukrainę siłą jest po prostu głupie, bo gdyby naprawdę chciał to by to dawno zrobił i oprócz dodatkowych sankcji Zachód by nic nie zrobił

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil