Ponad 320 tys. osób złożyło wniosek o wydanie e-dowodu

2019-04-03 17:52
publikacja
2019-04-03 17:52

W pierwszym miesiącu, od kiedy istnieje możliwość złożenia wniosku o wydanie e-dowodu, zrobiło to ponad 323 tys. osób - poinformował w środę resort cyfryzacji. Jak dodano do gmin trafiło już ponad 180 tys. dokumentów gotowych do odbioru, a prawie 40 tys. osób ma już nowy dokument.

/ fot. Bartłomiej Kudowicz / FORUM

Resort wyjaśnił, że ponad 302 tysięcy wniosków o wydanie dowodu z warstwą elektroniczną (chipem) złożono w urzędach, a ponad 21 tys. przez internet. "39,840 Polaków odebrało już swój e-dowód, w tym 31,980 dorosłych. 17,400, czyli ponad 75 proc. z nich, odbierając nowy dokument aktywowało warstwę elektroniczną" - dodano.

MC poinformowało, że do tej pory najwięcej e-dowodów wydano do tej pory w Warszawie - 2090 dokumentów. Na kolejnych miejscach są: Kraków - 740 dowodów, Wrocław - 630, Gdańsk - 530, Poznań 490.

Ministerstwo przypomina, że jeśli w najbliższym czasie wybieramy się do urzędu po odbiór nowego dowodu, należy pomyśleć wcześniej o PINie do e-dowodu. "Przy odbiorze dokumentu urzędnik poprosi Cię o ustalenie takich kodów. Jeśli wymyślisz je wcześniej - wizyta będzie krótsza" - dodano.

Szef resortu cyfryzacji wyjaśnił, że kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. Czterocyfrowy PIN pozwoli na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy - do podpisu pisma.

"Pierwsze ustalanie obu kodów PIN odbywa się w urzędzie podczas odbioru dowodu. Jednak nie musisz tego wtedy robić. Możesz to ustalić później - w dowolnym urzędzie gminy. Warunek - musisz to zrobić osobiście" - podkreśliło ministerstwo.

Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostały bez zmian. Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia także zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

"Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia m.in. uniemożliwiają dostęp - bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu - do zapisanych na nim danych" - zapewnił resort cyfryzacji. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki