REKLAMA

Ponad 2 mln gospodarstw uniknie opłaty zaległości za abonament?

2017-03-07 08:07
publikacja
2017-03-07 08:07

Abolicja dla osób zalegających z opłatą abonamentową, uproszczona rejestracja odbiorników i poprawa skuteczności poboru abonamentu RTV - to m.in. przewiduje tzw. mała ustawa abonamentowa, którą resort kultury przesłał do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Duża ustawa abonamentowa ma wejść w życie od początku przyszłego roku - ok. 6 zł od osoby zapłacimy razem z PIT, CIT lub KRUS.

/ fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Projekt ten przewiduje, że czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską.

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski, który jest odpowiedzialny za przygotowanie tego projektu wskazał w rozmowie z PAP, że poprawienie poboru opłat abonamentowych nastąpi dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników.

Resort podkreśla, że rozwiązanie to ma charakter tymczasowy i stanowi pierwszy krok w procesie poprawy systemu finansowania nadawców publicznych w Polsce.

Projekt zakłada, że dostawcy telewizji płatnej będą mogli odbierać od klienta zgłoszenie rejestracyjne odbiornika, a następnie przekazywać to zgłoszenie albo oświadczenie Poczcie Polskiej. Tym samym osoba zawierająca umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będzie musiała osobno dokonywać rejestracji odbiornika - podkreślił Lewandowski.

Poczta Polska z dostępem do informacji o abonentach

Dodał, że Poczta Polska będzie miała prawo do informacji o abonentach, tzn. będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów w celu ustalenia obowiązku zarejestrowania przez nich odbiornika. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji zaniechania rejestracji albo wyrejestrowania przez osoby, firmy lub instytucje, co do których prawdopodobne jest, że posiadają odbiorniki - powiedział wiceminister kultury.

Jak podkreślił, istotnym elementem ustawy będą przepisy gwarantujące bezpieczeństwo wszystkich danych osobowych posiadanych przez Pocztę Polską dla celów poboru opłat abonamentowych, w tym danych osobowych przekazywanych Poczcie przez dostawców telewizji płatnej.

Propozycja MKiDN zakłada ponadto, że wszystkie obowiązki nakładane na dostawców telewizji płatnej przewidziane w projektowanej noweli, jako generujące po stronie tych podmiotów koszty, będą odpłatne. Wysokość wynagrodzenia, uwzględniającego także rozsądny zysk dostawców, określi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w rozporządzeniu - doprecyzował Lewandowski.

Dodał, że regulacja przejściowa przewiduje jednokrotne przekazanie Poczcie Polskiej informacji o abonentach telewizji płatnej oraz przekazanie przez dostawców takiej telewizji klientom komunikatu o obowiązku rejestracji odbiornika i uiszczania opłat abonamentowych.

2 mln gospodarstw domowych objętych abolicją?

Jednocześnie ustawa wprowadzi abolicję dla osób, które posiadają zaległości z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych. Abolicją zostanie objętych ponad 2 mln gospodarstw domowych - zaznaczył wiceminister kultury.

Resort podkreślił, że przekazanie danych klientów, którzy zawarli umowy z dostawcami telewizji płatnej przed wejściem w życie ustawy, nie znaczy, że Poczta będzie mogła egzekwować opłaty za ten okres. Zgodnie z ustawą Poczta Polska będzie mogła egzekwować opłaty abonamentowe wobec takich osób jedynie od dnia wejścia ustawy w życie. Jeżeli dokonają one rejestracji w miesiącu, w którym ustawa wejdzie w życie, nie poniosą żadnych konsekwencji dotychczasowego nieuiszczania opłat.

Według informacji KRRiT na koniec 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Kwota zaległości za ostatnie 5 lat, w stosunku do których możliwa byłaby egzekucja przekraczała 3 mld zł.

Skuteczny pobór opłat abonamentowych poprawi i ustabilizuje finansowanie zadań mediów publicznych, tak aby mogły one być realizowane bez ulegania presji komercyjnej - podkreślił Lewandowski.

W przyszłym roku płatność abonamentu z PIT, CIT lub KRUS

Duża ustawa abonamentowa, która ma systemowo rozwiązać problem abonamentu, ma wejść w życie od początku przyszłego roku i wymaga ona notyfikacji Unii Europejskiej powiedział dziś w radiowej Jedynce Piotr Gliński. Wicepremier zaznaczył, że opłata, która będzie określona w tej regulacji, będzie niższa niż obecna opłata abonamentowa.

"Mówimy w tej chwili szacunkowo - przy czym decyzji ostatecznej jeszcze nie ma, ale idziemy w tym kierunku (...) - żeby to była opłata ok. 6 zł od osoby i będziemy to płacili razem z PIT, CIT, KRUS" - powiedział minister.(PAP)

rbk/ pro/ ozk/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (55)

dodaj komentarz
~HePoz
Nikt nie pisze o polskim Radiu program pierwszy. Obecnie nie da się go słuchać, same reklamy i durne konkursy. Wszystko służy ściąganiu bejmów z sms.
~jg
Najpierw niech wyegzekwują od niepłacących .
~autor
Jeszcze trzeba będzie płacić za pisowską tubę, która tak wypełnia swoją misję, że jak nie wychwala wodza to serwuje głupie seriale lub rozrywki typu "Traf na wolną linię".
~dociekliwy
"resort kultury przesłał do konsultacji społecznych" - Bankier.pl, dajcie linka do tych konsultacji społecznych, to przekopiuję całe to forum i wkleję tam:).
~jj
Do ...uja jak nie na górników to na rolników albo innych mundurowych a teraz jeszcze na kurskich ze średnią miesięczną płacą 9.500zł...
~wrrrrrrr
moje emocje są tak duże za kazdym razem kiedy słysze o abonamencie RTV, że musze dokonać prewencyjnego wycięcia swojego komentarza: ".. komentarz usuniety przez auto-moderatora..."
~Proposals
Nie ma co dywagować. Powiązać abonament z opłatami za śmieci i do ceny papieru toaletowego doliczyć 5 groszy. I koniec tych dyskusji. A w każdym domu ma być radiowęzeł.
~ciekawski
Jaka jest w końcu definicja "sprawnego odbiornika telewizyjnego"? W 2014r. oficjalnie KRRiT wydała interpretację, że tablety, laptopy etc. jako urządzenia wielofunkcyjne się pod abonament nie łapią. Jak wygląda obecnie stan prawny i konkretnie w oparciu o jakie przepisy, które uległy zmianie w latach 2015-2016?
~PL
Wydawało mi się, że PIS będzie rządził 8 lat. Po strzale w stopę jakim jest zmuszenie ludzi do płacenia za te marne treści, będą musieli się zawinąć ciut wcześniej.
~123
Od osoby abonament? Ile osob w rodzinie razy 6zl dobrze rozumie

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki