REKLAMA

Ponad 12 mln m.kw. biur w największych miastach w Polsce [Raport]

2021-11-23 23:02
publikacja
2021-11-23 23:02
Ponad 12 mln m.kw. biur w największych miastach w Polsce [Raport]
Ponad 12 mln m.kw. biur w największych miastach w Polsce [Raport]
fot. Giulio_Fornasar / / Shutterstock

Na koniec III kw. br. całkowite zasoby powierzchni biurowej na największych rynkach biurowych w Polsce wynoszą 12,1 mln mkw. - wynika z raportu Cushman & Wakefield. W budowie jest 1,08 mln mkw.

Według szacunków Cushman & Wakefield do końca 2021 roku ukończonych zostanie dodatkowe 315 tys. mkw., natomiast w 2022 roku – ok. 540 tys. mkw. Biorąc pod uwagę obecną sytuację pandemiczną i mniejszą aktywność najemców spodziewamy się ograniczenia liczby nowych projektów wprowadzonych na rynek z terminem oddania do użytku w latach 2023-2024.

W miastach regionalnych oddano do użytku 14 projektów biurowych o sumarycznej powierzchni 143 tys. 800 mkw. Największe ukończone projekty znajdują się w Poznaniu – Nowy Rynek D (35 tys. 800 mkw) oraz Gdańsku – Palio Office Park A (16 tys. 500 mkw) - podano.

Według autorów raportu, wysoki poziom nowej podaży oraz niższy popyt notowany od początku pandemii poskutkowały wzrostem poziomu pustostanów. Na koniec trzeciego kwartału 2021 stopa powierzchni niewynajętej osiągnęła 13 proc., co oznacza wzrost o 2,3 pp. w ujęciu rocznym, lecz nieznaczącą zmianę w porównaniu do zeszłego kwartału (+0,1 pp.)

"Struktura popytu od początku roku charakteryzowała się dużym udziałem renegocjacji (41 proc.) oraz niższym niż w okresie przedpandemicznym współczynnikiem nowych umów najmu powierzchni/relokacji (53 proc.) oraz ekspansji (6 proc.)" - wskazali.

Jak zaznaczyła Katarzyna Lipka z Cushman & Wakefield, na skutek niepewności gospodarczej spowodowanej wybuchem pandemii, nadal utrzymuje się podwyższony poziom podnajmów oferowanych na rynku, chociaż widoczna jest tendencja spadkowa. Dodała, że na koniec III kwartału 2021 roku w stolicy w tej formie było oferowane blisko 95 tys. mkw. powierzchni biurowych, co świadczy o zmniejszeniu oferty tego rodzaju powierzchni w Warszawie oraz około 140 tys. mkw. w miastach regionalnych, co jest wartością nieznacznie niższą niż w ubiegłym kwartale.

Wskazała, że dane o podnajmach nie są uwzględnione w statystykach dotyczących dostępnej powierzchni biurowej, jednak realnie podwyższają jej wielkość.

Z raportu wynika ponadto, że po korekcie stawek czynszu na początku pandemii, miesięczne stawki bazowe za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie pozostały na dotychczasowym poziomie i wyniosły 23-25 euro za mkw. w strefie Centrum oraz 13,5-16,5 euro/mkw. w strefie poza Centrum. W miastach regionalnych czynsze za najlepsze powierzchnie podobnie jak w Warszawie pozostały na dotychczasowym poziomie 12-15 euro/ mkw.

Autorzy raportu spodziewają się w kolejnych kwartałach stabilizacji czynszów bazowych. "Wpływać na to będzie stopniowa poprawa sytuacji pandemicznej oraz rosnąca aktywność najemców aktywnych na rynku" - wskazali. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki