Pomysł na podatki od napojów gazowanych

Senator PO Jan Rulewski chce dodatkowo opodatkować sprzedaż napojów gazowanych, aby skłonić dzieci do sięgania po zdrowsze soki i wody mineralne.

Coca-Cola i inne napoje gazowane, które zawierają dużo cukru, miałyby być według Rulewskiego obłożone dodatkowym podatkiem, wynoszącym 30 groszy na każdy litr napoju. Senator PO chce, aby akcyzą objęte zostały napoje smakowe i sztucznie aromatyzowane w plastikowych butelkach.

- Chcę opodatkować colę w petach, czyli w brzydkich butelkach i wszystkie napoje, które wywołują próchnicę u dzieci. Oczywiście chcę wyłączyć soki i napoje mineralne, bo one i tak nie wytrzymują konkurencji - powiedział TVN24 Rulewski.

Ważny dla senatora jest też wątek ekologiczny. - Jest problem z recyklingiem plastikowych opakowań. Jeśli będą droższe, niektórzy się zastanowią, czy warto je kupować - uważa Rulewski.

Pieniądze uzyskane z tego podatku miałyby zasilić specjalny fundusz wyrównywania szans startu w dorosłe życie dzieci z biedniejszych środowisk a także dopłaty do leków dla emerytów.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~SirZadam

Taaaak, chyba komuś się mózg przegrzał w czasie urlopu. Te tak zwane zdrowe soki - "bez dodatku cukru" - to jedna wielka ściema. Zamiast zwykłego cukru używają fruktozy (cukru owocowego) i są BARDZIEJ kaloryczne od zwykłej coca-coli. LOL.

! Odpowiedz
0 0 ~Pelek

Ja bym się skoncentrował raczej na problemie sztucznych barwników i aromatów :)

! Odpowiedz
0 0 ~czytelnik

tylko, ze Pan posel zapomnial dodac, iz kartony po mleku czy sokach to tez "super smieci" wielewarst folji, kleju i aluminium rozklada sie tak samo dlugo i co gorsza nie nadaje sie do recyklingu, peta chociazby mozna wrzucic do pojemnika i na granulat przemielic i wykorzystac ponownie, w tym wszystkim to chodzi o interes nie dzieci tylko o kase dla budrzetu panstwa i lobby produjujace napoje "lepszej jakosci"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~nikt ważny

Skoro coś jest tak "szkodliwe" - należy ustawowo zakazać produkcji i handlu!

A tak, od razu wszyscy wiedzą, o co chodzi...

;-)

! Odpowiedz
0 0 ~Norbiias

Wow Coca Cola w butelce 2 litrowej droższa o 60 gorszy Brawooo.

! Odpowiedz
0 0 pagan_lord

Tylko, że to chyba nie dzieci najbardziej dotknie ten podatek;) Ale pomysł słuszny, bo wszystko to niezdrowe i uzależniające jest.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne