Pomorska SSE w 2016 r. chce rozwijać inwestycje przemysłowe

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w 2016 r. chce rozwijać inwestycje przemysłowe, innowacyjne w woj. pomorskim. Jak podaje spółka, inwestorów mają przyciągnąć głównie nowe, atrakcyjnie położone tereny włączone do terenu Strefy.

Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) Teresa Kamińska poinformowała w piątek dziennikarzy, że w 2016 roku Strefa planuje rozwijać inwestycje przemysłowe, innowacyjne w woj. pomorskim. "Z powodu braku dobrych terenów inwestycyjnych Strefa w Pomorskiem nie rozwijała się w ostatnim okresie dobrze" - tłumaczyła. Ten rok chcemy rzeczywiście poświęcić na zdobycie terenów przemysłowych i zachęcenie inwestorów na Pomorzu" - dodała.

"Chcemy bardziej włączyć się w tzw. proces reindustrializacji gospodarki, w realizację inwestycji produkcyjnych w Pomorskiem" - tłumaczyła. Oceniła, że jest zainteresowanie inwestorów chcących prowadzić produkcję na Pomorzu, ale Strefa - jak określiła - "nie miała dobrej dla nich oferty".

Podała, że inwestorzy będą przyciągani przede wszystkim atrakcyjnie położonymi terenami, głównie w pobliżu głównych dróg (S7, A1) w regionie. Pod uwagę brane są tereny o łącznej powierzchni ok. 400 ha, o które Strefa mogłaby się powiększyć. Są np. świetnie położone tereny w Tczewie czy w rejonie Koszwał" - dodała.

Wyjaśniła, że pod uwagę brane są tereny należące do Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Agencji Mienia Wojskowego. Podała, że prowadzone są rozmowy na ten temat.

Powiedziała, że planuje się ściągnąć na Pomorze głównie przemysł produkcyjny tzw. precyzyjny, np. elektroniczny czy produkcji elementów samochodowych. Tego typu działalność na Pomorzu byłaby bardzo korzystna, bo mamy potencjał, mamy kadrę, szkoły zawodowe mogą kształcić potrzebnych specjalistów" - tłumaczyła. Jest przekonana, że dzięki takim inwestycjom powstałyby "setki miejsc pracy".

Podała, że PSSE zamierza zaproponować dużym firmom działającym w regionie jak np. Grupie Lotos utworzenie Koalicji na rzecz Pomorza, której celem byłoby przyciąganie inwestorów.

Kamińska zauważyła, że w ostatnim okresie PSSE "bardzo dobrze rozwijała się w województwach kujawsko-pomorskim i zachodnio-pomorskim". Przyznała, że w woj. pomorskim jest problem z wolnymi obszarami, które moglibyśmy objąć Strefą, przygotować pod inwestycje i ściągać inwestorów".

Pomorska SSE obejmuje tereny inwestycyjne o łącznej powierzchni 2039,9903 ha położone w 29 podstrefach znajdujących się w czterech województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim. W woj. pomorskim PSSE ma ok. 480 ha, w kujawsko-pomorskim - ponad 600 ha a w zachodniopomorskim - ponad 500 ha.

W 2015 r. wydanych zostało 15 zezwoleń na działalność, w tym osiem dla polskich firm. Inwestorzy zadeklarowali zainwestowanie ponad 380 mln zł oraz utworzenie 444 nowych i utrzymanie 2601 miejsc pracy.

W Strefie aktywnie funkcjonuje ponad 110 inwestorów, którzy prowadzą działalność na podstawie 150 zezwoleń. Łączna wartość poniesionych nakładów inwestycyjnych wyniosła dotąd ponad 10,2 mld zł (deklarowano 8,7 mld zł), natomiast liczba utworzonych nowych i utrzymanych miejsc pracy przekracza 19 tys. (dane na koniec III kw. 2015 r.). Ponad połowa firm działających w PSSE reprezentuje kapitał polski.

(PAP)

bls/ pz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 ~ola

Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) Teresa Kamińska to obecna sympatia Jerzego Buzka i prominentna postać w jego rządzie. I właściwie to wszystkie kwalifikacje tej osoby.

! Odpowiedz
1 1 ~zez

Propaganda sukcesu - w artykule nie ma nawet wzmianki o tym jakie preferencje podatkowe otrzymali inwestorzy i jaka jest skuteczność działania tej strefy czyli ile musiano dołożyć z budżetu na utworzenie jednego miejsca pracy

! Odpowiedz
0 0 ~kamer

Ale biznes tam może prowadzić kto chce - w JARTOM masz normalnie wolne hale magazynowe z różnych części kraju, z różnych miast - w zasadzie wszędzie można trafić okazje, ale też potrzebny pomysł na biznes. Nie wiem tylko jakie są realne warunki wejścia w temat.

! Odpowiedz
2 6 ~politolożka

nomenklatura PO na stołkach za publiczne pieniądze

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl