REKLAMA
PILNE

Polskie miasta czeka paraliż komunikacyjny

2020-03-02 06:34
publikacja
2020-03-02 06:34

Kierowcy nie są w stanie uzyskać licencji taxi, a bez niej nie będą mogli wozić pasażerów. Od kwietnia z ulic może zniknąć nawet co drugie auto do przewozu osób - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

fot. Maciej Biedrzycki / / FORUM

"Nowa ustawa o transporcie (tzw. lex Uber) okazała się bublem. Przepisy, które weszły w życie w styczniu, obligują kierowców m.in. takich firm jak Uber czy Bolt do posiadania licencji taksówkarskich. Okres przejściowy dla nich kończy się 31 marca. I choć znowelizowane regulacje łagodzą dostęp do zawodu – zniesiono np. obowiązek posiadania taksometru i kasy fiskalnej, które można zastąpić aplikacją – to ułatwienia pozostały na papierze" - pisze gazeta.

Cytowani przez dziennik eksperci twierdzą, że w dalszym ciągu brakuje rozporządzenia o aplikacji mobilnej do rozliczania opłaty za przewóz osób oraz rozporządzenia o kasach rejestrujących, mających postać oprogramowania. Jak dodają, te przepisy zaczną obowiązywać najwcześniej w lipcu, co oznacza, że kierowcy, którzy starają się o licencję, a nie zainwestują w taksometr, licencji nie otrzymają. To paradoks, bo – jak wskazują – uchwalona w maju 2019 r. ustawa wprost pozwala rozliczać opłatę za przewóz na podstawie aplikacji mobilnej. "Przepisy pozostają więc martwe" - czytamy.

Ekspert "Rz" podaje, że z uwagi na brak przepisów wykonawczych rośnie kolejka kierowców, którzy chcieliby, ale nie są w stanie odebrać uprawnień do wykonywania pracy jako taksówkarz. "Dziś miasta, jak Warszawa czy Trójmiasto, albo nie wydają zezwoleń taxi bądź robią to w ograniczonym zakresie, albo – jak np. Kraków czy Wrocław – nie robią żadnego problemu. Jednak w tym ostatnim przypadku istnieje ryzyko, że kierowca, który wyjedzie z licencją, ale bez taksometru, zapłaci wysoką karę. Inspekcja Transportu Drogowego wymaga bowiem, by – do czasu wejścia rozporządzenia o aplikacji – wyposażać taksówki w kasy fiskalne i taksometry" - napisano. (PAP)

dka/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
nellington
Nie rozumiem wzburzenia i zaskoczenia. Suweren świadomie wybrał rządzących, rządzący w pocie człoa robią MAX z tego, do czego są intelektualnie zdolni. A, że niewiele tego jest.... Przyczyna-skutek.
zenonn
Państwo teoretyczne
Najwyższy czas eliminować prawników. Polskojęzyczne antypolskie agenty albo bandyty.
Bubel prawny? Tabuny się tym zajmują, a winnych brak? Od szefa wywalać. Zero na pierwszy odstrzał.
Polak to brzmi durnie?
Fuj
khh
Nie, to wlasnie Polacy z krwi i kosci tak nieba przychylaja rodakom. Od zawsze tak bylo, ze Polak Polaka probowal oskubac ze wszystkiego i jeszcze mu wmowic, ze to postawa patriotyczna. Z czasem Polakom zaczelo byc juz tak wstyd, ze dorobili sobie bajke, ze to ONI wszystko nam zawsze zabieraja, to zawsze ICH wina. Niestety to nasza Nie, to wlasnie Polacy z krwi i kosci tak nieba przychylaja rodakom. Od zawsze tak bylo, ze Polak Polaka probowal oskubac ze wszystkiego i jeszcze mu wmowic, ze to postawa patriotyczna. Z czasem Polakom zaczelo byc juz tak wstyd, ze dorobili sobie bajke, ze to ONI wszystko nam zawsze zabieraja, to zawsze ICH wina. Niestety to nasza i tylko nasza wina, ze dajemy sobie obiecac zlote gory i sprzedac przyszlosc naszych dzieci za 500 ztotych. Warto o tym pomyslec troche czesciej niz tylko w niedziele uderzajac sie w piers na kleczkach w kosciele.
kzabor
No to nowe mandaciki zasilą budżet lub podatek od zakupu taksometru na 4 miesiące.
marianpazdzioch
W tym kraju jest tyle rozmaitych pasożytów i pijawek, że nawet taxówki potrafi zniszczyć. Kolejny absurd z rodzaju tych barejowskich.
khh
No i dokladnie o to tym mafiozom chodzilo. To nie zaden bubel, tylko celowe dzialanie. Polak ma byc biedny i zalezny od panstwa.

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki