Polski producent pocisków zaprzecza, by wysyłał je na Białoruś

2020-08-13 07:04
publikacja
2020-08-13 07:04
fot. Natalia Fedosenko / TASS

Prezes prywatnej spółki Fam-Pionki Magdalena Niedzieska, produkującej amunicję specjalną głównie dla polskiej policji, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zapewnia, że firma nie sprzedawała tego typu amunicji do krajów objętych embargiem, w tym Białorusi.

Łuski wyprodukowanych w Polsce pocisków zostały znalezione w Mińsku po tym, jak do białoruskich demonstrantów strzelał OMON - przypomina czwartkowa "Rz". Pociski, jakimi miano strzelać do białoruskich demonstrantów, produkuje prywatna firma z Pionek. „Nie sprzedawaliśmy amunicji na Białoruś” – zapewnia spółka. Zdaniem ekspertów to może być prowokacja.

"Rz" zaznacza, że sprzedaż broni za granicę jest pod ścisłą kontrolą, a firma musi mieć pozwolenie na wywóz od Ministerstwa Rozwoju, które konsultuje się ze służbami specjalnymi oraz MSZ.

"Łuski z polskich pocisków ostrzegawczych ONS 2000-70 miał znaleźć kilka dni temu przy metrze na stacji Puszkinskaja w Mińsku Sławomir Sierakowski – redaktor naczelny +Krytyki Politycznej+. Na Facebooku pokazał zdjęcie pocisku i napisał, że tym uzbrojeni OMON-owcy strzelali do demonstrantów. Na sporej wielkości pocisku był wybity napis +Made in Poland+, a na kryzie FAM 12 Pionki. To amunicja specjalna do strzelb gładkolufowych, jakie posiada m.in. polska policja. Robi huk i dym – wykorzystuje się ją m.in. do tłumienia zadym na stadionach" - napisał dziennik.

"Białoruś jest obłożona embargiem od 2011 r. Polska broń w rękach białoruskiej milicji wygląda fatalnie" - podkreśla "Rz" w artykule.

Zdaniem cytowanego przez gazetę eksperta branży zbrojeniowej Jacka Pieńczaka, taka amunicja jest zbyt reglamentowana, by była nielegalnie sprzedawana.

"To amunicja specjalna, nie można jej tak po prostu kupić w sklepie. Mogą nią handlować wyłącznie podmioty koncesjonowane. Mogę podejrzewać, że ktoś pozbierał łuski na strzelnicy i rozrzucił je w metrze w Mińsku" – przyznaje Pieńczak.

Podobnego zdania jest były funkcjonariusz ABW, z którym rozmawiała "Rz". "Znam politykę służb specjalnych Białorusi i nie wykluczałbym takiego scenariusza. To pachnie prowokacją" - powiedział.(PAP)

ago/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (11)

dodaj komentarz
itso_who_has_time
Przestańcie produkować tą śmiercionośna broń w końcu. Ona jest produkowana z myślą do strzelania w ludzi co jest niedopuszczalne.
bt5
Na przykład przedwojenna Polska podpisała konwencję o niedostarczaniu broni do objętej wojna domowa Hiszpania. Tylko że jak generał Franco wygrał to zrobił wystawę zdobycznej broni gdzie Pawilon Polski był drugi pod względme ekspozycji ( pierwsze miejsce w dostawie broni dla czerwonych zajmowali bloszewicy z ZSRR).
janusz26904029
Nic dziwnego, sporo Polaków tam walczyło.
zenonn
Na każdym kroku ktoś łże. Po co? Winien ten co się tłumaczy?
Teraz bredzenie o pocisku hukowym, wczoraj na zdjęciu była łuska z napisem MADE IN POLAND , a nie pocisk. Nie pokazano napisu RÓJ, BĄK, CHRB z drugiej strony. W takich łuskach są różne pociski hukowe, gumowe.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ryszard_mlynarski
Od dwóch dni w żydowskim radiu dla polaków (TOK FM) wałkują temat, co znaczy że weszliśmy na teren który widocznie kontroluje Izrael.
jkl777
Karczewski: Łukaszenka to taki ciepły człowiek
anna_domagalczyk
A przypadkiem ta firma nie sprzedawała ostatnio czegoś polskiemu handlarzowi bronią za gotówkę? Hasło "respiratory" i bezzwrotne zaliczki z MZ na 20 mln? Nie musieli wysyłać na Białoruś - pośrednik zapewnia transport ;-)
meryt
anna_domagalczyk2020-08-13 08:02
"A przypadkiem ta firma nie sprzedawała ostatnio czegoś polskiemu handlarzowi bronią za gotówkę?"

Ale w walutach obcych?

anna_domagalczyk 2020-04-29 10:13 Zawsze lepiej mieć waluty niż PLN, zwłaszcza gdy oprocentowanie takie samo."

anna_domagalczyk 2020-
anna_domagalczyk2020-08-13 08:02
"A przypadkiem ta firma nie sprzedawała ostatnio czegoś polskiemu handlarzowi bronią za gotówkę?"

Ale w walutach obcych?

anna_domagalczyk 2020-04-29 10:13 Zawsze lepiej mieć waluty niż PLN, zwłaszcza gdy oprocentowanie takie samo."

anna_domagalczyk 2020-04-29 10:13 "Patrząc na próby ratowania kursu PLN przed totalną zwałką (widać na wykresach), sądzę że to potrwa do wyborów. Potem będzie zaciskanie pasa i pewnie podwyżki stóp. Na konsumpcji w tym roku już chyba największe betony położyły krzyżyk a prywatnych inwestycji nie będzie. Ze słów pana Zubelewicza wynika, że chyba zaczęła się poważniejsza ucieczka od złotówki i to nie tylko zagranicznych inwestorów. Zawsze lepiej mieć waluty niż PLN, zwłaszcza gdy oprocentowanie takie samo."
ptokbentoniczny
Czyli urzędnik ma decydować kto, co i komu sprzedaje? Super. To ci kapitalizm.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki