REKLAMA

Polski Alarm Smogowy ustawi „oddychające płuca” w 18 miastach

2020-11-13 09:59
publikacja
2020-11-13 09:59
Polski Alarm Smogowy

Polski Alarm Smogowy rozpoczął w piątek akcję „Zobacz czym oddychasz”, podczas której trzy mobilne instalacje w formie oddychających płuc pojawią się w sezonie grzewczym w 18 miastach. Podobna akcja została przeprowadzona zeszłej zimy w Małopolsce i Warszawie.

Jak poinformowali w piątek przedstawiciele PAS, kampania rusza w przeddzień Dnia Czystego Powietrza, a jej celem jest zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczenia powietrza i zachęta do wymiany starych kotłów i pieców.

„Zanieczyszczenia powietrza są bardzo często niewidoczne i tym samym lekceważone. Na naszej instalacji zamontowaliśmy dwumetrowy model ludzkich płuc pokryty białą półprzepuszczalną tkaniną” - wyjaśnił rzecznik PAS Piotr Siergiej.

„Wentylatory umieszczone z tyłu płuc przepuszczają przez nie powietrze, co sprawia, że płuca +oddychają+. Po pewnym czasie na białej materii zaczynają osadzać się zanieczyszczenia powietrza. W podobny sposób zanieczyszczenia trafiają do naszych płuc” - dodał przedstawiciel organizacji.

Podobna akcja została przeprowadzona w zeszłym roku w pięciu miejscowościach w województwie małopolskim, a także w Warszawie.

„Nasze doświadczenia z poprzedniego roku pokazują, że w ciągu dwóch tygodni pracy instalacji materia pokrywająca płuca staje się ciemnoszara. Dzięki tej instalacji mieszkańcy Polski będą mogli zobaczyć, czym oddychają” - wskazał Siergiej.

Podczas trwającej cztery miesiące kampanii trzy mobilne instalacje pojawią się w 18 małych i średnich miastach na terenie pięciu województw: małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego i pomorskiego.

Jak przypomnieli przedstawiciele PAS, główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest emisja ze spalania węgla i drewna w domowych instalacjach grzewczych. To właśnie te źródła identyfikowane są jako podstawowa przyczyna wysokich stężeń takich zanieczyszczeń jak pyły zawieszone PM10, PM2,5 czy rakotwórczy benzo(a)piren.

Zaapelowali oni do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o znaczną intensyfikację kampanii informacyjnej promującej wymianę najbardziej zanieczyszczających kotłów i pieców, dokończenie zapowiedzianej reformy Programu Czyste Powietrze (wsparcie dla najuboższych gospodarstw domowych i włączenie banków w dystrybucję dotacji) oraz uruchomienie skutecznych instrumentów finansowych dla budynków wielorodzinnych.

W opinii aktywistów Polskiego Alarmu Smogowego tempo wymiany przestarzałych kotłów na węgiel i drewno pozostawia wiele do życzenia.

„Rządowy program +Czyste Powietrze+, którego celem jest wymiana starych kotłów w 3 milionach domów jednorodzinnych nie działa w założonym tempie. W pierwszych dwóch latach działania programu złożono zaledwie 180 tys. wniosków do programu – to zaledwie 30 proc. planu na te dwa lata. Dodatkowo rząd wciąż nie ma planu na wsparcie wymiany starych pieców w mieszkaniach wielorodzinnych – a to podstawowe źródło zanieczyszczeń w takich miastach jak Wrocław, Bydgoszcz czy Łódź” - wskazali.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki