REKLAMA

Polska zablokowała dodatkowy import cukru na unijny rynek

2017-04-27 16:14
publikacja
2017-04-27 16:14

Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phil Hogan - w odpowiedzi na sprzeciw polskiego resortu rolnictwa - wycofał decyzję o zwiększeniu podaży cukru na rynek unijny poprzez umożliwienie dodatkowego importu w roku gospodarczym 2016/17 po obniżonej stawce celnej, podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

fot. sxc / / SXC

"Jestem przeciwny planowanemu przez Komisję Europejską zwiększeniu podaży cukru na rynek unijny poprzez umożliwienie dodatkowego importu w roku gospodarczym 2016/17 po obniżonej stawce celnej - napisał w liście do komisarza Phila Hogana minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, wyrażając swoją dezaprobatę dla takich działań" - czytamy w komunikacie resortu. 

Projekt rozporządzenia w tej sprawie miał być dziś głosowany podczas posiedzenia Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych. W odpowiedzi na list ministra, komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phil Hogan wydał wczoraj oświadczenie o wycofaniu się z tej decyzji. W swoim liście minister Krzysztof Jurgiel przedstawił argumenty zwracając szczególną uwagę na kilka aspektów, podał resort.

W związku ze zniesieniem kwot produkcyjnych od 1 października 2017 roku producenci cukru zwiększyli kontraktację buraków pod produkcję w kampanii 2017/18.

"Jednocześnie minister zwrócił uwagę, że podstawowym źródłem zaopatrzenia rynku wewnętrznego w cukier powinna być produkcja cukru z buraków uprawianych w UE. W pierwszej kolejności należy zagospodarować cukier pozakwotowy" - czytamy dalej.

W dalszej kolejności Jurgiel podkreślił, że produkcja cukru z buraków w wielu państwach członkowskich jest strategicznym działem sektora żywnościowego o dużym znaczeniu nie tylko gospodarczym, ale także środowiskowym i społecznym, podsumowano.

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Głogow
Na zachodzie Polski niemal wszystkie cukrownie przekazano Niemcom.Po miesiącu wszystkie zamknięto.
~boka
by konsumentom, czyli nam żyło się lepiej - he he - i oni twierdzą, że robią coś dla ludzi, dobre
~Ćwikła
Niech żyją polskie buraki,cukrowe przede wszystkim.
~naiwny
i z czego bende wykonywa l metanal

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki