Polska jako jedyna zwolniona z zasady zastosowania neutralności klimatycznej w 2050 r.

2019-12-13 02:31
publikacja
2019-12-13 02:31

Państwa UE porozumiały się na szczycie w Brukseli ws. wyznaczenia celu neutralności klimatycznej do 2050 - poinformował w czwartek w nocy szef Rady Europejskiej Charles Michel. Polska uzyskała zwolnienie z zasady stosowania polityki neutralności klimatycznej już w roku 2050, zgodnie ze swoimi celami - mówił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu pierwszego dnia szczytu UE w Brukseli.

/ fot. Krystian Maj / KPRM / Flickr

Państwa Unii Europejskiej porozumiały się podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli ws. wyznaczenia celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Szef RE Charles Michel poinformował jednak, że Polska potrzebuje więcej czasu ws. neutralności klimatycznej i dodał, że do tego tematu Rada Europejska powróci na szczycie w czerwcu 2020 r.

"Do konkluzji wpisany został wyjątek, czyli reguła, zasada, która musi być uwzględniana w procesie legislacyjnym - co jest zapisane w punkcie trzecim konkluzji, a mianowicie, że Polska będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej" - mówił Morawiecki.

"Rozumiemy, że są kraje, które mają zupełnie inną sytuację gospodarczą, technologiczną, społeczną, ale Polska nie jest winna temu, że akurat jesteśmy w takim, a nie innym położeniu, jeśli chodzi o nasz system energetyczny" - dodał.

Morawiecki zastrzegł jednak, że Polska nie przedstawiła ostatecznej daty dojścia do neutralności klimatycznej. "Dzisiaj nie mówimy o żadnej dacie" - powiedział pytany o to przez dziennikarzy.

Premier podkreślił, że we wnioskach ze szczytu pojawił się zapis o stworzeniu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w wysokości 100 mld euro na najbliższą 7-letnią perspektywę finansową na wsparcie transformacji energetycznej. Szef polskiego rządu dodał: "Wiemy, że znaczna część z tego funduszu - trudno dzisiaj przesądzać jaka, ale na pewno bardzo istotna część z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - przypadnie właśnie Polsce".

Morawiecki poinformował, że we wnioskach znalazł się także zapis o przeznaczeniu przez Europejski Bank Inwestycyjny dużych środków na transformację energetyczną oraz pojawiło się bezpośrednie odniesienie do energetyki jądrowej, co wsparła m.in. Polska, Czechy czy Francja.

Premier w rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że na mocy konkluzji szczytu UE Polska będzie mogła przeprowadzić transformację energetyczną tak, żeby była ona "bezpieczna i korzystna gospodarczo".

Morawiecki podkreślał, że wnioski szczytu to propozycje "ze wszech miar dobre" dla Polski, które "do czegoś Polskę zobowiązują, ale jednocześnie dają ogromne pole manewru".

"Są kraje, które mogą dążyć do neutralności klimatycznej już w latach 30. XXI wieku. To będzie kosztowny proces, ale są kraje bardzo bogate, takie, które nie doświadczyły komunizmu, gigantycznego spowolnienia gospodarczego i ogromnych strat na skutek nieefektywnego systemu komunistycznego, więc te kraje mogą sobie pozwolić na inne tempo, a my dostosowujemy tempo (transformacji) do stanu naszej gospodarki, do tego na co nas stać, ale także do tego, jaki będzie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji i ile Polska będzie mogła skorzystać z tego funduszu" - mówił szef polskiego rządu

Deklarował, że polska transformacja energetyczna będzie także przeprowadzana w oparciu o własne środki.

"Wszystkie państwa zdają sobie doskonale sprawę z tego, że niektóre kraje muszą otrzymać większe wsparcie niż inne i zapis o tych najbardziej dotkniętych przez transformację gospodarczą, energetyczną regionów i krajów świadczy o tym, że wśród krajów członkowskich jest zrozumienie" dla tej kwestii - mówił Morawiecki, pytany czy wyłączenie Polski z celu osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r. nie zmniejszy wsparcia z funduszu sprawiedliwej transformacji.

Szef polskiego rządu podkreślał, że w funduszu znajdzie się "co najmniej 100 mld euro" na najbliższe 7 lat.

Z Brukseli Mateusz Roszak (PAP)

stk/ luo/ mars/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (16)

dodaj komentarz
tristans
Oczywiście fundusz nie będzie udzielał darowizny, tylko pożyczek o nie najmniejszym procencie. Będzie też zobowiązywał gdzie i za ile mają być kupowane produkty i usługi, aby gospodarki niemiec i francji miały co sprzedawać i oczywiście solidnie na tym zarobić. Koniec końców uzależnimy tą nową 'swoją' Oczywiście fundusz nie będzie udzielał darowizny, tylko pożyczek o nie najmniejszym procencie. Będzie też zobowiązywał gdzie i za ile mają być kupowane produkty i usługi, aby gospodarki niemiec i francji miały co sprzedawać i oczywiście solidnie na tym zarobić. Koniec końców uzależnimy tą nową 'swoją' energetykę od niemiec i francji, a za zbudowanie i eksploatację energetykę zapłacimy 2-3x więcej niż budowana o własne środki (to typowy współczynnik korzystania z 'przyjacielskiego' zachodu)
newsman
jeszcze raz apel do okupujących ten portal pisowskich trolli odpuscie sobie pisanie propagandy kiedy wszyscy w Europie widza ze Polska została sama piszcie do rzeczy wprost albo do naszego dziennika
_jasko
Do konkluzji wpisany został wyjątek, czyli reguła, zasada, która musi być uwzględniana w procesie legislacyjnym - co jest zapisane w punkcie trzecim konkluzji, a mianowicie, że Polska będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej" - mówił Morawiecki.

Nie powiedział, ze z drugiej strony UE będzie
Do konkluzji wpisany został wyjątek, czyli reguła, zasada, która musi być uwzględniana w procesie legislacyjnym - co jest zapisane w punkcie trzecim konkluzji, a mianowicie, że Polska będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej" - mówił Morawiecki.

Nie powiedział, ze z drugiej strony UE będzie "w swoim tempie" dopłacać do Polskiej neutralności klimatycznej.
2kbb
Morawiecki z Kaczyńskim prowadzą najbardziej umiejętną politykę jaką Polska może prowadzić obecnie...!!! Polska jest skazana na walkę polityczną i gospodarczą w niektórych dziedzinach z EU. Tak jak Niemcy stały się pasożytem Strefy Euro wykorzystując słabsze kraje południa do rozwoju swojej gospodarki a przede wszystkim Morawiecki z Kaczyńskim prowadzą najbardziej umiejętną politykę jaką Polska może prowadzić obecnie...!!! Polska jest skazana na walkę polityczną i gospodarczą w niektórych dziedzinach z EU. Tak jak Niemcy stały się pasożytem Strefy Euro wykorzystując słabsze kraje południa do rozwoju swojej gospodarki a przede wszystkim eksportu dzięki niższemu kursowi Euro, tak teraz chcą zakuć w kajdany nowe kraje EU na północy które mają całkowicie inne zużycie energii w okresach zimowych niż południe Europy... Polska Kraje Bałtyckie Białoruś czy większość terenów Ukrainy w najbliższej przyszłości nie będą w stanie spełnić wymogów EU ze względu na swoje położenie i bardziej surowy klimat.... Niemcy i Francja chcą zgasić rozwój Polski poprzez narzucenie nam wyśrubowanych norm ekologicznych i klimatycznych !!! Ile dzisiaj kosztuje budowa elektrowni atomowych, ile trzeba wpompować kasy w budowę odnawialnych źródeł energii... Ile trzeba wysiłku aby ściągnąć inwestorów z zewnątrz i dam im ulg aby rozwijali biznes w PL. Przykład wygaszenia pieca w Hucie Sędzimira jest tego najlepszym przykładem... Dzisiaj Polska powinna inwestować jak najwięcej kasy w gospodarkę Białorusi i Ukrainy aby w przyszłości z tymi krajami odbudować podstawowe gałęzie przemysłu jakie zostały sprzedane i zniszczone za czasów Balcerowicza... To są programy na dziesiątki lat aby stworzyć nowoczesne gospodarki w tej przestrzeni postsowieckiej... Choć członkostwo w EU jest priorytetem dla Polski i mamy z tego także ogromne korzyści to bez dbania o swój interes nie zbudujemy niczego... Brutalna gra i walka toczy się nadal pomiędzy Niemcami z Rosją a Polską.... Widać wyraźnie że bez Białorusi i Ukrainy , Rosja zostanie zmuszona przyjąć zasady demokratyczne i ekonomiczne wolnego Świata. A to niestety oznacza rozpad Rosji jaką dzisiaj znamy... Dlatego rozumiem Putina i władze na Kremu... Ten kraj też walczy o przetrwanie. W 2035 czyli za 15 lat na Świecie będzie mieszkać 8,5 mld ludności... To jest główne zagrożenie dla takich krajów słabo zaludnionych jak Rosja...
_jasko
Odłożenie decyzji do czerwca przez premiera Morawieckiego JEST JEDYNIE POLITYCZNYM PRZEKAZEM DLA WYBORCÓW, bez większego znaczenia dla polityki klimatycznej UE. Przyjmując konkluzje, Polska dała już de facto zielone światło na cel neutralności klimatycznej - mówi Tobiasz Adamczewski, Dyrektor Działu Ochrony Przyrody w Odłożenie decyzji do czerwca przez premiera Morawieckiego JEST JEDYNIE POLITYCZNYM PRZEKAZEM DLA WYBORCÓW, bez większego znaczenia dla polityki klimatycznej UE. Przyjmując konkluzje, Polska dała już de facto zielone światło na cel neutralności klimatycznej - mówi Tobiasz Adamczewski, Dyrektor Działu Ochrony Przyrody w WWF Polska.
2kbb
Polska jest skazana na walkę polityczną i gospodarczą w niektórych dziedzinach z EU. Tak jak Niemcy stały się pasożytem Strefy Euro wykorzystując słabsze kraje południa do rozwoju swojej gospodarki a przede wszystkim eksportu dzięki niższemu kursowi Euro, tak teraz chcą zakuć w kajdany nowe kraje EU na północy które Polska jest skazana na walkę polityczną i gospodarczą w niektórych dziedzinach z EU. Tak jak Niemcy stały się pasożytem Strefy Euro wykorzystując słabsze kraje południa do rozwoju swojej gospodarki a przede wszystkim eksportu dzięki niższemu kursowi Euro, tak teraz chcą zakuć w kajdany nowe kraje EU na północy które mają całkowicie inne zużycie energii w okresach zimowych niż południe Europy... Polska Kraje Bałtyckie Białoruś czy większość terenów Ukrainy w najbliższej przyszłości nie będą w stanie spełnić wymogów EU ze względu na swoje położenie i bardziej surowy klimat....
2kbb
To ogromne osiągnięcie Polski. Ważniejsze dla naszego kraju jest zabezpieczenie wolnej Białorusi i Ukrainy niż spełnianie chorych wyśrubowanych celów. Teraz po Brexicie Niemcy staną się jeszcze mocniejsze w EU a ten kraj nigdy nie będzie zwolennikiem w pełni wolnej Ukrainy i Białorusi czy też budowy niezależnego 3Morza To ogromne osiągnięcie Polski. Ważniejsze dla naszego kraju jest zabezpieczenie wolnej Białorusi i Ukrainy niż spełnianie chorych wyśrubowanych celów. Teraz po Brexicie Niemcy staną się jeszcze mocniejsze w EU a ten kraj nigdy nie będzie zwolennikiem w pełni wolnej Ukrainy i Białorusi czy też budowy niezależnego 3Morza przez Polskę przy wsparciu Stanów Zjednoczonych bo to zagraża to ich pozycji w Europie we współpracy z Rosją. Rosja ma 90% swojej populacji w Europie pomiędzy granicami wschodnimi Estonii Białorusi i Ukrainy a to oznacza że ten kraj będzie do upadłego walczył o zdominowanie wszystkiego co znajduje się pomiędzy Niemcami i Rosją. Polska jest największym krajem jaki wszedł do EU po rozpadzie ZSRR i dzisiaj widać wyraźnie jak błędna była Polityka Balcerowicza zmierzająca do całkowitego uzależnienia polskich firm do Niemiec Francji i innych państw kupujących polski przemysł za bezcen nabijając tym samym kieszenie skorumpowanych kacyków post sowieckich... Zamiany po wejściu do EU w Polsce były zainicjowane tylko i wyłącznie dzięki poznaniu przez Polaków na emigracji prawdziwych zależności ekonomicznych i ogólnej edukacji Polaków w wolnym świecie ekonomii i biznesu. Druga jeszcze ważniejsza przyczyna zmian w PL to stopniowe odchodzenie pokolenia najbardziej zindoktrynowanego komunizmem i brakiem własności prywatnej czy znajomością własnej historii swoich rodzin i całego narodu... Dzisiaj Polska nie ma wyjścia co do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi ale zawsze z tyłu głowy musimy pamiętać że USA "inwestuje" w Polskę i Polaków ale ma przy tym też własny interes. To byłaby wielka karta przetargowa oddanie wpływów w tym regionie dla Rosji aby ta nie stanęła po stronie Chin w globalnym konflikcie gospodarczym i militarnym. Jedyna nadzieja w tym że narody Ukraiński i Białoruski mimo przywiązania do mentalności sowieckiej będą miały wystarczająco determinacji aby jednoczyć się z Europą Zachodnia w ramach EU i NATO. Polska Białoruś Ukraina i Kraje Bałtyckie mają prawie taką samą ilość ludności ok 110 mln jakie ma Rosja w części europejskiej do Uralu... W warunkach pokoju czas działa na korzyść Polski gdyż coraz więcej Białorusinów Gruzinów i Ukraińców przyjeżdża do pracy w Polsce i EU i coraz więcej studentów studiuje w naszym kraju... W Polsce PO i SLD nie wróci już do władzy... PIS do końca drugiej kadencji zrealizuje większość inwestycji drogowych i kolejowych, rozpocznie budowę CPK, zakończy przekop Mierzei Wiślanej, rozszerzy zdolności terminalu LNG do 10m3 rocznie, zwiększy zasobność Polaków i rozbuduje klasę średnią. W czasie obu kadencji w Polsce umrze ok 3 mln ludzi którzy swoją młodość spędzili w czasach stalinowskich i nigdy nie prowadzili swoich biznesów. Polskę czekają gigantyczne wyzwania!!! Najważniejszą zmianą jaką dokona PIS na koniec 2 kadencji będzie jednoznaczne zerwanie z konsekwencjami II WŚ pod względem gospodarczym i pozbawienie władzy postkomunistów w Polsce w większości Sądów , Ministerstwach, władzach lokalnych i samorządach a przede wszystkim mediach ...
jaro867
Anna Domagalczyk czytałaś jakie są plany nowej komisji w sprawie neutralności klimatycznej do 2030roku , że brednie piszesz ..Budżet to tylko 100mln euro uni na ten cel to jest nic na tak ambitne plany komisji na tyle krajów . Więc jasne jest że tych pieniędzy będzie tyle co nic , i będzie to finansowane z naszych kieszeni.Anna Domagalczyk czytałaś jakie są plany nowej komisji w sprawie neutralności klimatycznej do 2030roku , że brednie piszesz ..Budżet to tylko 100mln euro uni na ten cel to jest nic na tak ambitne plany komisji na tyle krajów . Więc jasne jest że tych pieniędzy będzie tyle co nic , i będzie to finansowane z naszych kieszeni. Będą wyższe ceny żywności ponieważ kochana unia nawet w planach ma podatek emisyjny CO2 od rolnictwa i druga sprawa jest taka że w planach jest redukcja o 50% CO2 do 2030 roku to są biliony euro.. Więc dobrze powiedział premier ..
abz
Wg informacji podanych w artykule ale także innych publikatorów, budżet UE na ten cel ma być w wysokości 100 mld. euro a nie 100 mln.
Cel klimatyczny UE do 2030 r. to zmniejszenie emisji CO2 o 40% a nie 50%
heldbaum odpowiada abz
7 milardow, reszta z regionalnej. Take sa fakty.

Powiązane: Szczyt unijny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki