REKLAMA

Polska chce mieć satelitę w kosmosie

2016-09-10 14:56
publikacja
2016-09-10 14:56

Trzyprocentowy udział w obrotach całego sektora kosmicznego w Europie, zwiększenie w ciągu najbliższych 3 lat o 10 milionów złotych składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej, wspieranie budowy polskiego satelity oraz położenie nacisku na systemy dotyczące obronności państwa - to część założeń Polskiej Strategii Kosmicznej, do której dotarło Radio Kraków.

fot. / / YAY Foto

Ten dokument to plan rządowego wsparcia branży kosmicznej do 2030 roku - wyjaśniła Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

W ocenie ministerstwa zwiększenie do 3 procent udziału polskiego przemysłu w europejskim rynku kosmicznym, które jest strategicznym celem Polski, to plan ambitny, ale możliwy do osiągnięcia, ponieważ ten rynek bardzo szybko rośnie.

"Polska chce świadczyć coraz bardziej zaawansowane usługi i mieć swojego satelitę" - powiedziała Jadwiga Emilewicz. Wyjaśniła, że programy opcjonalne, w których Polska uczestniczy w Europejskiej Agencji Kosmicznej zachęciły i ożywiły naszych przedsiębiorców.

Rząd planuje też zwiększenie liczby firm i potencjału polskiej branży kosmicznej poprzez wsparcie finansowe startupów i płatne programy stażowe. Całość dokumentu zostanie przedstawiona w poniedziałek podczas inauguracji Europejskiego Kongresu Robotycznego odbywającego się w ramach Międzynarodowych Zawodów Łazików Marsjańskich w Jasionce koło Rzeszowa.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Joanna Gąska, Radio Kraków/jl/to/

Źródło:IAR
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~Olo
A w satelite wsadzic ministra obrony, niech broni nas z kosmosu
~Student
Żadne państwo które chce się choć trochę liczyć na świecie NIE MOŻE sobie pozwolić na BRAK swojego satelity
~westbam
co te polandziołki wyczyniają.. żryć nie majo co, a satelity bedo lepić...
~Szejk
Niech przemówią liczby:
Koszt misji Pathfinder ( wysłanie sondy na marsa ) ~1 mld zł
Koszt programu 500+ tylko w 2016 roku ( wypłacane od kwietnia ) ~17 mld zł.
Dziękuję, dobranoc.
~taki_jeden
A ile półlitrówek może wypić Pathfinder i ile kartonów szlugów bez banderoli kupi? Więc co przynosi więcej radochy?
~Marek
Ignoranci nie wiedzą, że wojskowy satelita jest nam potrzebny jak powietrze. Dużo bardziej od krypy ślązak/gawron czy nawet obrony terytorialnej. Wystarczy spojrzeć na przykład Ukrainy, która jest ślepa na ruchy wojsk ruskich a Amerykanie dziwnym trafem nie dają im swoich informacji. Eksperci wojskowi już dawno stwierdzili, że potrzebujemy Ignoranci nie wiedzą, że wojskowy satelita jest nam potrzebny jak powietrze. Dużo bardziej od krypy ślązak/gawron czy nawet obrony terytorialnej. Wystarczy spojrzeć na przykład Ukrainy, która jest ślepa na ruchy wojsk ruskich a Amerykanie dziwnym trafem nie dają im swoich informacji. Eksperci wojskowi już dawno stwierdzili, że potrzebujemy ofensywnego potencjału odstraszającego (choćby konwencjonalnych rakiet dalekiego zasięgu) oraz systemów rozpoznania właśnie. Ale głąby się śmieją, że to jakieś budowanie NASA bis.
~Baks
A największym ignorantem okazujesz się ty. Do używania samonaprowadzających rakiet dalekiego zasięgu potrzebny jest właśnie satelita, obecnie zdaje się że używamy chyba nawet satelity włoskiego ale nieciekawie by było gdyby Włosi zmienili zdanie i w chwili potrzeby nieużyczyli swojego satelity.
Szkoda, że najwięcej czasu mają
A największym ignorantem okazujesz się ty. Do używania samonaprowadzających rakiet dalekiego zasięgu potrzebny jest właśnie satelita, obecnie zdaje się że używamy chyba nawet satelity włoskiego ale nieciekawie by było gdyby Włosi zmienili zdanie i w chwili potrzeby nieużyczyli swojego satelity.
Szkoda, że najwięcej czasu mają ludzie, którzy nic nie robią i mogą szerzyć brednie wśród im podobnych. Do tego mają jeszcze prawo głosu.
~Marcin
To się pospieszyli. Będziemy mieli satelitę! To tak jakbyś wynalazł ogień z krzemienia, kiedy obok stoi typ z zapalniczką. Ale zawsze to coś.
~Grodzka
super. Ja chcę natomiast dostać Wawel na własność. Mieszkać w nim i zarabiać na turystyce...

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki