REKLAMA

Polska Agencja Inwestycji i Handlu i Amerykańska Izba Handlowa w Polsce z porozumieniem o współpracy

2021-07-13 15:30
publikacja
2021-07-13 15:30
Polska Agencja Inwestycji i Handlu i Amerykańska Izba Handlowa w Polsce z porozumieniem o współpracy
Polska Agencja Inwestycji i Handlu i Amerykańska Izba Handlowa w Polsce z porozumieniem o współpracy
fot. Novikov Aleksey / / Shutterstock

Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Amerykańska Izba Handlowa w Polsce podpisały porozumienie, którego celem jest rozwój eksportu oraz wzajemne wsparcie w niwelowaniu barier rozwoju dla inwestycji.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) i Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (AmCham) podpisały porozumienie o współpracy. Jego celem jest - jak zaznaczyła we wtorek Agencja - "promocja i stworzenie dogodnych warunków dla rozwoju eksportu i inwestycji na rynkach polskim oraz amerykańskim".

Agencja przekazała, że współpraca PAIH i AmCham będzie opierała się przede wszystkim na podejmowaniu wspólnych inicjatyw, które mają przyczynić się do m.in.: rozwoju eksportu polskich produktów i usług na rynku amerykańskim, promocji inwestycji polskich przedsiębiorstw w USA oraz zwiększenia inwestycji firm amerykańskich w Polsce. Zwrócono uwagę, że istotnym punktem wspólnych działań będzie też "wzajemne wsparcie w niwelowaniu barier rozwoju polskich i amerykańskich inwestycji oraz tworzenie sprzyjających warunków dla ich rozwoju".

"Obserwujemy wzmożone zainteresowanie Polską przez amerykańskie firmy. Szczególnie cieszy nas fakt, że potencjalne projekty, o których rozmawiamy, to inwestycje w nowoczesne technologie oraz centra badawczo – rozwojowe" - powiedział prezes PAIH Krzysztof Drynda. W jego ocenie amerykańskie firmy tworzą w Polsce wysokojakościowe miejsca pracy.

Drynda przypomniał, że Stany Zjednoczone Ameryki pozostają jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych dla Polski. Wyraził przekonanie, że współpraca z Amerykańską Izbą Handlową w Polsce "przyczyni się do pogłębienia relacji między naszymi krajami, co przełoży się na wzrost amerykańskich inwestycji w Polsce i promocji polskich firm na rynku amerykańskim".

Jak zaznaczył prezes AmCham Tony Housh, blisko 1,5 tys. amerykańskich firm w Polsce utworzyło aktywa o wartości ponad 55 mld dol. i utworzyło blisko 300 tys. miejsc pracy. Wskazał, że ubiegły rok, "choć naznaczony piętnem kryzysu" COVID-19, również oznaczał wzrost aktywności kapitału amerykańskiego. Według niego prawie połowa wszystkich inwestycji tzw. greenfield w 2020 r. w Polsce, to inwestycje firm amerykańskich. Jak mówił, Stany Zjednoczone Ameryki to też coraz ważniejszy partner handlowy Polski – "eksport polskich towarów i usług do Stanów Zjednoczonych rośnie w tempie dwucyfrowym a jego wartość przekracza 12 mld dol. rocznie" - wskazywał.

Zdaniem Housha wspieranie tych trendów wymaga współpracy w tworzeniu oraz utrzymywaniu "pozytywnego i sprawiedliwego klimatu inwestycyjnego w Polsce, a także wspieraniu polskich firm na rynku amerykańskim". Przypomniał, że dwa lata temu powstał w AmCham projekt poświęcony tym działaniom - American Investor Desk. "Porozumienie z PAIH to kolejny krok służący umacnianiu polsko-amerykańskich relacji gospodarczych i budowaniu wzajemnego zaufania" – zaznaczył prezes AmCham.

Według danych PAIH Stany Zjednoczone są drugim najważniejszym inwestorem zagranicznym w Polsce. Wartość zainwestowanego kapitału przez firmy amerykańskie w naszym kraju to ponad 26 mld dol.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą nadzorowaną przez Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii. Agencja jest też jednym z podmiotów wchodzących w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) oraz pierwszym punktem kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa w Polsce oraz poprzez biura na całym świecie.

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (AmCham) to organizacja zrzeszającą przedsiębiorców amerykańskich w naszym kraju. (PAP)

autor: Magdalena Jarco, Ewa Wesołowska

maja/ ewes/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki