REKLAMA
WEBINAR

Polenergia ma umowę kredytową na 480 mln zł na budowę farmy wiatrowej Dębsk

2020-07-11 00:14
publikacja
2020-07-11 00:14

Spółka zależna Polenergii - Polenergia Farma Wiatrowa 3 - zawarła z EBOiR, mBankiem, ING Bankiem Śląskim i Santander Bank Polska umowy kredytu inwestycyjnego w łącznej kwocie do 480 mln zł na finansowanie budowy farmy wiatrowej Dębsk - poinformowała Polenergia w komunikacie. Umowa obejmuje też kredyt VAT w okresie budowy do 73 mln zł

Polenergia ma umowę kredytową na 480 mln zł na budowę farmy wiatrowej Dębsk
Polenergia ma umowę kredytową na 480 mln zł na budowę farmy wiatrowej Dębsk
fot. Nguyen Quang Ngoc Tonkin / / Shutterstock

W związku z umową kredytów spółka Farma Wiatrowa oraz Polenergia jako sponsor zobowiązane są do zawarcia standardowego pakietu zabezpieczeń stosowanych w transakcjach typu project finance.

Umowa przewiduje spłatę kredytu inwestycyjnego nie później niż do 10 czerwca 2037 roku, a dla kredytu VAT nie później niż do 31 marca 2023 roku. Oprocentowanie kredytów równa się stawce WIBOR powiększonej o marżę banków.

Farma Wiatrowa Dębsk ma mieć moc 121 MW. Rekordowa w historii grupy inwestycja zapewni blisko 50-proc. wzrost mocy w segmencie lądowych farm wiatrowych.

Farma Dębsk zlokalizowana będzie na Nizinie Północnomazowieckiej na terenie gminy Żuromin i Kuczbork Osada. Składać się będzie z 55 turbin wiatrowych.

Realizacja projektu potrwa dwa lata, a pierwszy prąd popłynie do odbiorców w połowie 2022 roku. Szacowana roczna produkcja FW Dębsk wyniesie około 366 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną 183 tys. gospodarstw domowych.

Dostawcą turbin i podmiotem świadczącym usługi serwisu technicznego przez 30 lat będzie Vestas Poland. Wykonawcą robót budowlanych związanych z fundamentami pod turbiny wiatrowe, przystosowaniem dróg dojazdowych, budową dróg serwisowych oraz platform montażowych jest konsorcjum utworzone przez PBDI oraz Erbud.

"Pomimo nieprzyjającego otoczenia makroekonomicznewgo w niezakłócony sposób pracujemy nad naszymi projektami. Zgodnie z harmonogramem podpisujemy kluczowe kontrakty i doprowadzamy do zamknięcia finansowego największego projektu w historii grupy - Farmy Wiatrowej Dębsk o mocy 121 MW" - powiedział prezes Polenergii Michał Michalski.

"Wraz z prowadzoną już inwestycją w Szymankowie o mocy 38 MW realizujemy program zwiększenia nowych mocy lądowych farm wiatrowych o 159 MW, co jest dużym krokiem na drodze do wypełnienia strategicznego celu do 2024 roku" - dodał.

Farmy wiatrowe Dębsk, Szymankowo i Kostomłoty wygrały grudniową aukcję i tym samym uzyskały wsparcie w ramach systemu aukcyjnego. Budowa FW Szymankowo rozpoczęła się wiosną 2020 roku, a decyzja o budowie projektu Kostomłoty może zostać podjęta w najbliższych miesiącach.

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki