REKLAMA

Polenergia ma umowę kredytową na 480 mln zł na budowę farmy wiatrowej Dębsk

2020-07-11 00:14
publikacja
2020-07-11 00:14
fot. Nguyen Quang Ngoc Tonkin / Shutterstock

Spółka zależna Polenergii - Polenergia Farma Wiatrowa 3 - zawarła z EBOiR, mBankiem, ING Bankiem Śląskim i Santander Bank Polska umowy kredytu inwestycyjnego w łącznej kwocie do 480 mln zł na finansowanie budowy farmy wiatrowej Dębsk - poinformowała Polenergia w komunikacie. Umowa obejmuje też kredyt VAT w okresie budowy do 73 mln zł

W związku z umową kredytów spółka Farma Wiatrowa oraz Polenergia jako sponsor zobowiązane są do zawarcia standardowego pakietu zabezpieczeń stosowanych w transakcjach typu project finance.

Umowa przewiduje spłatę kredytu inwestycyjnego nie później niż do 10 czerwca 2037 roku, a dla kredytu VAT nie później niż do 31 marca 2023 roku. Oprocentowanie kredytów równa się stawce WIBOR powiększonej o marżę banków.

Farma Wiatrowa Dębsk ma mieć moc 121 MW. Rekordowa w historii grupy inwestycja zapewni blisko 50-proc. wzrost mocy w segmencie lądowych farm wiatrowych.

Farma Dębsk zlokalizowana będzie na Nizinie Północnomazowieckiej na terenie gminy Żuromin i Kuczbork Osada. Składać się będzie z 55 turbin wiatrowych.

Realizacja projektu potrwa dwa lata, a pierwszy prąd popłynie do odbiorców w połowie 2022 roku. Szacowana roczna produkcja FW Dębsk wyniesie około 366 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną 183 tys. gospodarstw domowych.

Dostawcą turbin i podmiotem świadczącym usługi serwisu technicznego przez 30 lat będzie Vestas Poland. Wykonawcą robót budowlanych związanych z fundamentami pod turbiny wiatrowe, przystosowaniem dróg dojazdowych, budową dróg serwisowych oraz platform montażowych jest konsorcjum utworzone przez PBDI oraz Erbud.

"Pomimo nieprzyjającego otoczenia makroekonomicznewgo w niezakłócony sposób pracujemy nad naszymi projektami. Zgodnie z harmonogramem podpisujemy kluczowe kontrakty i doprowadzamy do zamknięcia finansowego największego projektu w historii grupy - Farmy Wiatrowej Dębsk o mocy 121 MW" - powiedział prezes Polenergii Michał Michalski.

"Wraz z prowadzoną już inwestycją w Szymankowie o mocy 38 MW realizujemy program zwiększenia nowych mocy lądowych farm wiatrowych o 159 MW, co jest dużym krokiem na drodze do wypełnienia strategicznego celu do 2024 roku" - dodał.

Farmy wiatrowe Dębsk, Szymankowo i Kostomłoty wygrały grudniową aukcję i tym samym uzyskały wsparcie w ramach systemu aukcyjnego. Budowa FW Szymankowo rozpoczęła się wiosną 2020 roku, a decyzja o budowie projektu Kostomłoty może zostać podjęta w najbliższych miesiącach.

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki