REKLAMA

Polbank EFG jest już bankiem krajowym z gwarancjami BFG

2011-09-19 13:12
publikacja
2011-09-19 13:12
19 września 2011 r. zakończył się proces transformacji Polbank EFG z Oddziału instytucji kredytowej w bank krajowy pod nazwą Polbank EFG Spółka Akcyjna.

Transformacja w bank krajowy jest naturalnym następstwem rozwoju Polbank EFG w ciągu niespełna 6 lat od jego powstania i dużej skali jego obecnej działalności – ponad 800 tys. klientów i ponad 320 placówek w 149 miastach.

Polbank EFG S.A. przejął wszelkie zobowiązania i prawa dotychczasowego Oddziału. Depozyty klientów Polbank EFG są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) sprawuje nad Polbank EFG S.A. kontrolę w pełnym zakresie.

Proces transformacji przebiegł sprawnie dzięki efektywnej współpracy władz z zespołem banku. – mówi Kazimierz Stańczak, Prezes Zarządu Polbank EFG S.A. – Co najważniejsze, nie są wymagane żadne dodatkowe formalności po stronie naszych klientów.

Zakończenie procesu transformacji umożliwi, pod warunkiem uzyskania odpowiednich pozwoleń, na dokończenie ogłoszonej już serii transakcji, w wyniku których austriacki bank Raiffeisen Bank International AG obejmie 87 proc., a EFG Eurobank Ergasias S.A. 13 proc. udziałów w banku powstałym z połączenia Polbank EFG S.A. i Raiffeisen Bank Polska S.A.

/Polbank EFG

Komentuje Analityk Bankier.pl, Wojciech Boczoń

Przekształcenie Polbanku EFG z oddziału instytucji kredytowej w bank krajowy to bardzo ważna informacja dla jego klientów. Najważniejsza zmiana to objęcie wszystkich zgromadzonych oszczędności gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Do tej pory środki zgromadzone w Polbanku były objęte gwarancjami greckiego odpowiednika BFG - Hellenic Deposit & Investment Guarantee Fund. A to w obliczu złej sytuacji gospodarczej Grecji, niepokoiło to klientów banku. Zwłaszcza, że bank należy do czołówki instytucji oferujących najkorzystniejsze oprocentowanie depozytów.

Druga ważna informacja, która kryje się za wpisaniem Polbanku do KRS, to zielone światło dla przejęcia przez grupę Raiffeisen. Do tej pory transakcja nie mogła być sfinalizowana z uwagi na status prawny banku.

Źródło:Polbank EFG
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~pies na durni
Limit gwarancji środków zgromadzonych w banku przez jednego deponenta wynosi obecnie równowartość 100 tys. euro. Środki te podlegają 100% gwarancji. W przypadku środków na rachunkach wspólnych (np. współmałżonków) limit gwarancji 100 tys. euro dotyczy każdego ze współposiadaczy rachunku.

Podstawa prawna podwyższenia limitu
Limit gwarancji środków zgromadzonych w banku przez jednego deponenta wynosi obecnie równowartość 100 tys. euro. Środki te podlegają 100% gwarancji. W przypadku środków na rachunkach wspólnych (np. współmałżonków) limit gwarancji 100 tys. euro dotyczy każdego ze współposiadaczy rachunku.

Podstawa prawna podwyższenia limitu gwarancyjnego: ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 257, poz. 1724).

~aga
Radzę sobie zaktualizować wiedzę odnośnie BFG i gwarancji.
~Greeder
Dla mnie pozytyw. I tak oszczędności mam mniej niż 10 tys. euro.
~krezus
BFG też ma gwarancje 100 % na 100 tyś euro. Co za gamoń i buc niepoinformowany.
~www
Proponowałabym sprawdzić, gdyż Polskie gwarancje sa do 100.000 EUR nie 50.000 EUR
~wdyrk350
a dlaczego Pan Boczoń nie chce napisać o tym, że dotychczas Gecki odpowiednik BFG obejmował gwarancjami 100 tys. EURO a nasz BFG będzie gwarantował jedynie 50 tys. Euro. I to jest ten pozytyw?

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki