CBOS zapytał Polaków o ich ocenę funkcjonowania instytucji publicznych. Oberwało się Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, Narodowemu Funduszowi Zdrowia, Biurze Ochrony Rządu i wymiarowi sprawiedliwości. Dobrą opinią wśród Polaków cieszy się m.in. policja i Narodowy Bank Polski.


- Notowania większości pozostałych instytucji publicznych, których oceny monitorujemy, albo nie uległy większym zmianom, albo się pogorszyły. Niewielka poprawa dotyczy jedynie opinii o funkcjonowaniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W ciągu ostatniego półrocza nastąpił wzrost krytycyzmu wobec dwóch instytucji, które cieszą się dość dużym zaufaniem społecznym – wojska i Kościoła rzymskokatolickiego. Ich obecne notowania należą do najniższych z dotychczas zarejestrowanych - komentuje wyniki badania Michał Feliksiak z Centrum Badania Opinii Publicznej.


Stabilne opinie o prezydencie
Pracę posłów negatywnie ocenia dwie trzecie Polaków, a jedynie co piąty ją aprobuje. Odrobinę lepiej prezentują się wyniki izby wyższej - co czwarty badany pozytywnie odnosi się do jej działalności. Krytycznie o pracy posłów wyrażają się mieszkańcy dużych miast i posiadający wyższe wykształcenie, którzy nie uczestniczą w praktykach religijnych.
Jak podaje CBOS, minimalnie gorzej Polacy oceniają prezydenturę Andrzeja Dudy - 51 proc. zapytanych jest z niej zadowolonych (spadek o 3 punkty). Pozytywnie o prezydenturze Dudy mówią najmłodsi pytani - w wieku 18-24 lat, mieszkańcy wsi, badani z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym lub zasadniczym zawodowym i źle oceniający własne warunki materialne.
Kościół rzymskokatolicki, ZUS i NFZ w opinii Polaków
Ponad połowa Polaków pozytywnie wypowiada się o działalności Kościoła w kraju (52 proc.), natomiast jedna trzecia zapytanych wyraża oceny negatywne - 35 proc., co stanowi wzrost o 4 punkty w stosunku do września 2016 roku. Dobre opinie wyrażają raczej osoby starsze, zamieszkałe na wsi i nieposiadające wysokiego poziomu wykształcenia.
Niezmiennie źle oceniana jest działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - 43 proc. Polaków negatywnie wypowiada się na jego temat. Jak podaje CBOS, odbiór tej instytucji jest ściśle związany z wiekiem - pozytywnie o ZUS-ie wypowiadają się osoby w wieku 55+.


Gorzej w oczach Polaków wypadają notowania Narodowego Funduszu Zdrowia. Tę instytucję negatywnie ocenia dwie trzecie Polaków (67 proc.), a pozytywnie jedynie jedna czwarta (25 proc.). Krytycznie Polacy wypowiadają się również na temat wojska - dwukrotnie od września 2016 roku zwiększyła się grupa osób wystawiających negatywne opinie tej instytucji, Co ciekawe, siedmiu na dziesięciu Polaków pozytywnie ocenia pracę policji, a jedynie 16 proc. zapytanych ma o niej negatywną opinię. Natomiast działalność Biura Ochrony Rządu jest krytykowana - 43 proc. badanych wyraża się o nim negatywnie a 22 proc. ma negatywny stosunek do BOR-u.
Na temat związków zawodowych Polacy mają podobne zdanie, jak podczas ostatniej edycji badania. Funkcjonowanie NSZZ "Solidarność" dobrze ocenia jedna czwarta zapytanych (28 proc.) a negatywnie - 36 proc.
Z badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że Polacy najczęściej negatywnie odnoszą się do funkcjonowania instytucji publicznych. Odpowiedzi respondentów pokazują, że utrzymujemy raczej ograniczone zaufanie do najważniejszych organów w kraju.
Weronika Szkwarek