Polacy o instytucjach publicznych - krytykują ZUS, NFZ i BOR

CBOS zapytał Polaków o ich ocenę funkcjonowania instytucji publicznych. Oberwało się Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, Narodowemu Funduszowi Zdrowia, Biurze Ochrony Rządu i wymiarowi sprawiedliwości. Dobrą opinią wśród Polaków cieszy się m.in. policja i Narodowy Bank Polski. 

- Notowania większości pozostałych instytucji publicznych, których oceny monitorujemy, albo nie uległy większym zmianom, albo się pogorszyły. Niewielka poprawa dotyczy jedynie opinii o funkcjonowaniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W ciągu ostatniego półrocza nastąpił wzrost krytycyzmu wobec dwóch instytucji, które cieszą się dość dużym zaufaniem społecznym – wojska i Kościoła rzymskokatolickiego. Ich obecne notowania należą do najniższych z dotychczas zarejestrowanych - komentuje wyniki badania Michał Feliksiak z Centrum Badania Opinii Publicznej. 

(fot. Marek Kuwak / FORUM)

Stabilne opinie o prezydencie 

Pracę posłów negatywnie ocenia dwie trzecie Polaków, a jedynie co piąty ją aprobuje. Odrobinę lepiej prezentują się wyniki izby wyższej - co czwarty badany pozytywnie odnosi się do jej działalności. Krytycznie o pracy posłów wyrażają się mieszkańcy dużych miast i posiadający wyższe wykształcenie, którzy nie uczestniczą w praktykach religijnych.

Jak podaje CBOS, minimalnie gorzej Polacy oceniają prezydenturę Andrzeja Dudy - 51 proc. zapytanych jest z niej zadowolonych (spadek o 3 punkty). Pozytywnie o prezydenturze Dudy mówią najmłodsi pytani - w wieku 18-24 lat, mieszkańcy wsi, badani z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym lub zasadniczym zawodowym i źle oceniający własne warunki materialne. 

Kościół rzymskokatolicki, ZUS i NFZ w opinii Polaków 

Ponad połowa Polaków pozytywnie wypowiada się o działalności Kościoła w kraju (52 proc.), natomiast jedna trzecia zapytanych wyraża oceny negatywne - 35 proc., co stanowi wzrost o 4 punkty w stosunku do września 2016 roku. Dobre opinie wyrażają raczej osoby starsze, zamieszkałe na wsi i nieposiadające wysokiego poziomu wykształcenia. 

Niezmiennie źle oceniana jest działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - 43 proc. Polaków negatywnie wypowiada się na jego temat. Jak podaje CBOS, odbiór tej instytucji jest ściśle związany z wiekiem - pozytywnie o ZUS-ie wypowiadają się osoby w wieku 55+.

(CBOS)

Gorzej w oczach Polaków wypadają notowania Narodowego Funduszu Zdrowia. Tę instytucję negatywnie ocenia dwie trzecie Polaków (67 proc.), a pozytywnie jedynie jedna czwarta (25 proc.). Krytycznie Polacy wypowiadają się również na temat wojska - dwukrotnie od września 2016 roku zwiększyła się grupa osób wystawiających negatywne opinie tej instytucji, Co ciekawe, siedmiu na dziesięciu Polaków pozytywnie ocenia pracę policji, a jedynie 16 proc. zapytanych ma o niej negatywną opinię. Natomiast działalność Biura Ochrony Rządu  jest krytykowana - 43 proc. badanych wyraża się o nim negatywnie a 22 proc. ma negatywny stosunek do BOR-u. 

Na temat związków zawodowych Polacy mają podobne zdanie, jak podczas ostatniej edycji badania. Funkcjonowanie NSZZ "Solidarność" dobrze ocenia jedna czwarta zapytanych (28 proc.) a negatywnie - 36 proc. 

Z badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że Polacy najczęściej negatywnie odnoszą się do funkcjonowania instytucji publicznych. Odpowiedzi respondentów pokazują, że utrzymujemy raczej ograniczone zaufanie do najważniejszych organów w kraju. 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~BB

Żandarmeria Wojskowa się rozbija,a baty zbiera BOR

! Odpowiedz
0 0 ~Ruza

Zus zabija NASA życia

! Odpowiedz
1 4 ~As

Dobrze że mamy ZUS widzi się to dopiro jak czas na emeryturę a samemu się nie odkładało. Lepiej nie pyskujcie na ZUS tylko dopilnujcie by wasze składki od pracodawcy wpływały od całej wypłaty a nie od najniższej krajowej.

! Odpowiedz
6 7 ~Mason

Szczególnie należy pochwalić NBP za to, że mamy najbardziej gównianą walutę w Europie (obok rubla i hrywny). Wystarczy, że na zachodzie jakiś polityk pierdnie, a złotówka na drugi dzień idzie 10-15% w dół.

! Odpowiedz
16 7 ~agw

Kościół to akurat jest w porzondku w tym całym pomieszaniu polskim zachowuj rozsadek

! Odpowiedz
2 8 ~yhhh

Polacy nie widzą różnicy pomiędzy FUS i ZUS... ale to taki drobny szczegół.

PS. ZUS do zaorania ;)

! Odpowiedz
1 2 ~ee

FUS jest zarządzany przez ZUS, nie może istnieć bez urzędników. Ich nazwa ZUS czy inna jest obojętna.

! Odpowiedz
3 20 ~emeryt

Budowa pałaców ZUS-owskich i nadmiar pracowników-trzeba w końcu z tym skończyć-bo inaczej szybko się skończą pieniądze przeznaczone na emerytury.

! Odpowiedz
2 14 ~słoneczko

To prawda . Za PO + PSL budowano pałacyki za Nasze pieniążki i ... po co ?

! Odpowiedz
11 12 ~Bezpartyjny odpowiada ~słoneczko

A teraz za naszą kasę budują nie kończące się ilości pomników katastrofy smoleńskiej i dalsze budowanie imperium o. dyr. oraz nie kończące się msze-na kler już nie można patrzeć-zważywszy ich postępowanie i ich życie. Na tv-pis-u patrzeć już nie można...

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.