REKLAMA
WAŻNE

Podlaskie: nie ruszył proces ws. przemytu papierosów na dużą skalę

2015-11-23 10:45
publikacja
2015-11-23 10:45

Aresztowanie dla potrzeb innej sprawy jednego z oskarżonych nie pozwoliło rozpocząć w poniedziałek Sądowi Okręgowemu w Suwałkach (Podlaskie) procesu 18 osób, dotyczącego przemytu papierosów na dużą skalę z Rosji, Białorusi i Chin do krajów zachodnich.

/ Parlament Europejski

Jak poinformowano PAP w suwalskim sądzie, obrońca tego oskarżonego złożył wniosek o udział jego klienta w procesie. W tej sytuacji na kolejną rozprawę trzeba go będzie dowieźć do Suwałk z aresztu na południu kraju (dla potrzeb jednej z tamtejszych prokuratur apelacyjnych został zatrzymany - PAP).

Proces czeka na rozpoczęcie od roku - w październiku 2014 r. Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku skierowała bowiem do sądu akt oskarżenia wobec 31 osób. To efekt kilkuletniego śledztwa, prowadzonego pod nadzorem tej prokuratury, przez wydział operacyjno-śledczy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku i CBŚ w Suwałkach.

W kwietniu trzynaście osób dobrowolnie poddało się karom więzienia w zawieszeniu i grzywien (od 7,8 tys. zł do 150 tys. zł) ale wobec osiemnastu proces ma odbyć się w pełnej formie.

Oskarżeni, to mieszkańcy województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego. Większości z nich zarzucono działalność w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się przemytem papierosów na dużą skalę, przy czym dwóm oskarżonym zarzucono też kierowanie tą grupą.

Na trop grupy, działającej nie tylko w Polsce, ale i na Litwie, funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG wpadli w 2009 roku. Papierosy przemycano w ciężarówkach, ale także drogą morską - w kontenerach, które miały zawierać np. płyty kamienne.

Według śledczych, grupa przemyciła w ten sposób ponad 6 mln paczek papierosów o wartości ponad 19 mln zł. SG szacuje, że Skarb Państwa stracił w ten sposób na podatkach i cłach ponad 76 mln zł.

Głównym przedmiotem śledztwa były trzy duże transporty papierosów, zatrzymane w marcu i wrześniu 2011 roku. Łącznie było to 1,7 mln paczek papierosów. Podlascy celnicy i CBŚ zatrzymali wtedy w Suwałkach ciężarówkę, w której były papierosy zamiast deklarowanego ładunku barwnika do opon, zaś na trasie Augustów-Białystok - rekordowo duży przemyt w dwóch tirach. Miał być w nich ładunek sadzy technicznej. (PAP)

rof/ pz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki