Podlaskie: 18 mln zł z UE na inwestycje w energię odnawialną

07.12. Białystok (PAP) - 18 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego otrzyma 5 podmiotów w Podlaskiem na inwestycje wykorzystujące energię odnawialną. Wartość tych inwestycji to 29 mln zł - poinformował we wtorek PAP Podlaski Urząd Marszałkowski.

Za te pieniądze na Suwalszczyźnie powstanie elektrownia wiatrowa, którą zbuduje prywatny inwestor. Miasto Grajewo będzie wykorzystywać biomasę, szpital w Bielsku Podlaskim zainwestuje w solary i kotłownię na biomasę. Z odnawialnych źródeł energii skorzysta też Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku oraz basen w Łomży.

Największy projekt będzie realizował samorząd Grajewa. Jego wartość to 14,2 mln zł, z UE pochodzić będzie ponad 9,1 mln zł. W miejskiej ciepłowni zostanie zainstalowany kocioł na biomasę.

Jak powiedział PAP Tomasz Poniatowski z Urzędu Miejskiego w Grajewie, w sezonie letnim miasto będzie miało dostarczaną ciepłą wodę tylko dzięki spalaniu w tym kotle przede wszystkim wierzby energetycznej i odpadów drzewno-roślinnych. Ze spalania biomasy ma być także - choć w znacznie mniejszym stopniu niż ciepło - produkowany prąd dzięki specjalnemu agregatowi prądotwórczemu. Kocioł ma mieć 5,5 MW (megawata) mocy z czego 0,6 MW dotyczy produkcji prądu, pozostała część produkcji ciepła. Zimą, do ogrzania miasta będzie oprócz energii odnawialnej włączane także ogrzewanie tradycyjne, ze spalania węgla.

Grajewo będzie spalać rocznie ok. 12,5 tys. ton biomasy. Miasto nie policzyło jeszcze dokładnie jakie oszczędności da ta inwestycja. Poniatowski tłumaczy, że na pewno skorzysta na tym środowisko naturalne, bo o 35 proc. będzie mniejsza emisja do atmosfery zanieczyszczeń takich jak dwutlenek węgla, pyły czy tlenki azotu. Dzięki inwestycji 38 proc. całości energii produkowanej przez grajewską ciepłownię będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Za 4,9 mln zł szpital w Bielsku Podlaskim zainwestuje w kotłownię na biomasę, zainstalowanych też będzie 120 solarów do podgrzewania wody na potrzeby szpitala przez cały rok, na wszystkich oddziałach zostaną też wymienione kaloryfery.

"Zastąpią stare, 50-letnie, które nie mogą być już dalej używane" - powiedziała PAP we wtorek dyrektor szpitala Bożena Grotowicz. Nowa kotłownia będzie dawać ciepło na cały obiekt. Dotychczasowa kotłownia olejowa będzie, ze względów technologicznych, dawać ciepło jedynie na potrzeby kuchni, bloku operacyjnego oraz oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Szpital - tylko dzięki temu, że będzie kupował znacznie mniej oleju do dotychczasowej kotłowni - ma zaoszczędzić rocznie około 200-300 tys. zł. To około 30 proc. kosztów. "To nie są oszczędności, które możemy zbagatelizować" - dodała Grotowicz.

Łomża otrzyma 1,3 mln zł z UE (wartość całego projektu to 1,7 mln zł) na zakup i montaż solarów, które będą służyć do podgrzewania wody użytkowej i częściowo podgrzewania wody w basenie, który działa przy szkole podstawowej nr 10. Jak powiedziała PAP Jolanta Łapińska z Urzędu Miejskiego w Łomży, 112 solarów zostanie zamontowanych na dachu basenu. Woda, która będzie ogrzewana dzięki energii słonecznej, będzie używana na potrzeby basenowych pryszniców, w mniejszym stopniu także do podgrzewania wody w basenie. Łapińska powiedziała, że dzięki inwestycji rocznie uda się zaoszczędzić około 30 proc. kosztów podgrzewania wody użytkowej.

Jak poinformowała Urszula Mirończuk z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego, jesienią 2011 roku zaplanowano jeszcze jeden konkurs na unijne dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego na inwestycje wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Na lata 20007-2013 Podlaskie ma z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego 636 mln euro.

Iza Próchnicka(PAP)

kow/ drag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Wojtek

Dokładnie, po współpracy z tą firmą pozostają tylko niemiłe wspomnienia i ogromne straty!!!

! Odpowiedz
0 0 ~sensual

nikomu nie polecam korzystać z usług firmy Ekoenergia z Wielkiej Wsi koło Szadka pod Łodzią. Firma nie wywiązuje się z terminów, umów, nie oddaje dokumentów, a wiatraki nie działają.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil