REKLAMA

Podjęto postępowanie ws. willi Kwaśniewskich

2016-12-01 18:33
publikacja
2016-12-01 18:33

Postępowanie w sprawie legalności majątku byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i jego żony Jolanty podjęła ponownie Prokuratura Regionalna w Katowicach - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.

fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Po szczegóły odesłała do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, jednak jej służby prasowe do chwili nadania depeszy ich nie przekazały.

Śledztwo w tej sprawie zostało już raz umorzone. Było pokłosiem tzw. taśm Oleksego, nagranych jesienią 2006 roku przez ochronę znanego biznesmena Aleksandra Gudzowatego. Obaj mężczyźni już nie żyją. Były premier Józef Oleksy podczas rozmowy z właścicielem Bartimpeksu wyrażał wątpliwości, czy Kwaśniewski jest w stanie wytłumaczyć się ze swojego majątku.

Ten fragment ujawnionego w 2007 r. nagrania Prokuratura Krajowa przesłała do Katowic z poleceniem wszczęcia postępowania. W jego ramach sprawdzano m.in., czy małżeństwo Kwaśniewskich nie uchylało się od opodatkowania. Po dokładnej weryfikacji nie potwierdziły się podejrzenia wobec byłego prezydenta i jego żony. Postępowanie umorzono.

W postępowaniu prokuratura przyjrzała się domom w Kazimierzu i Wilanowie oraz działce na północy Polski. Jak ustalili prokuratorzy, dom w Wilanowie i działka zostały kupione legalnie, były wykazywane w oświadczeniach majątkowych. Dom w Kazimierzu nigdy nie był własnością byłego prezydenta i jego małżonki.

Według ówczesnych doniesień prasowych, chcąc udowodnić byłemu prezydentowi nielegalną transakcję, Centralne Biuro Antykorupcyjne użyło słynnego agenta o pseudonimie Tomasz Małecki (to późniejszy poseł Tomasz Kaczmarek). Agent miał wkupić się w łaski rodziny J., administrującej willą w Kazimierzu, której właścicielem był przyjaciel rodziny Kwaśniewskich Marek M. CBA było przekonane, że naprawdę dom należy do byłego prezydenta; by to udowodnić, agent, poprzez rodzinę J., namówił M. do sprzedaży willi - informowała wówczas prasa.

Za nieruchomość wartą 1,6 mln zł agent miał oferować dwa razy więcej, licząc, że pieniądze trafią do Kwaśniewskich. Ale 29 lipca 2009 r., w kulminacyjnym momencie akcja została przerwana, bo pośredniczący w transakcji Jan J. wyjął część należności (1,5 mln zł) z torby, w której był nadajnik mający namierzyć, dokąd pieniądze zostaną zawiezione. (PAP)

lun/ kon/ karo/ woj/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Komentarze (24)

dodaj komentarz
~JOJO
A kiedy "GRUBA KRESKA" pod sąd...
~Człowiek
A wysłanie sportowców pod Czarnobyl po wybuchu i zatajenie informacji o nim ??? Willę Kaczyńskich daną przez Berię też ! Sprawdzić majątki wszystkim UB, SB , ZOMO, Mundurowym , rządowym, parlamentarnym i ich rodzin...!!!
~antykomuch
na foto akademicki przykład zapijaczonej twarzy tj opuchnięta i te oczy......działacz sportowy
~Juhoo
Za wysokie progi dla Kaczora.Nic mu nie zrobią.Kwach kręci miliardowe interesy na Ukrainie.
http://burisma.com/en/board-of-directors/ Syn wiceprezydenta USA, były współpracownik szefa dyplomacji USA oraz były prezydent Polski .Firma zarejestrowana na Cyprze.Jego hacjenda na Mazurach kosztowała 20 mln $.Cała sprawa otwarta
Za wysokie progi dla Kaczora.Nic mu nie zrobią.Kwach kręci miliardowe interesy na Ukrainie.
http://burisma.com/en/board-of-directors/ Syn wiceprezydenta USA, były współpracownik szefa dyplomacji USA oraz były prezydent Polski .Firma zarejestrowana na Cyprze.Jego hacjenda na Mazurach kosztowała 20 mln $.Cała sprawa otwarta by "gonić króliczka a nie by go złapać..typowe pisowskie.
~aqa
A kto ulaskawił starucha? bandyte i kibola ? kto mu rączkę podaje ?
~bajtek
to komuch! .... i złodziej! bo każdy komuch to złodziej! :)
~SZ
Spokojnie.
Przyjdzie czas na rozliczenie tych małostkowych i wrednych PiSowców.
Ale wtedy będą skomleć w mediach, którym teraz zamykają gęby.
Najlepiej wychodzi im upodlanie ludzi.
Wybrało ich prawie 40% Polaków.
Tacy jesteśmy ...
~Pisdawolnosc
SLD wprowadziło podatek liniowy 19procent a ta władza chce zabrać wszystko
~ksiegowy
a pis obnizyl z 19% do 15% w lipcu tego roku dla firm do 1,2 mln euro obrotu to tak dla slabo poinformowanych, tak na marginesie wiedza w spoleczenstwie polski nie jest fatalna ale tragiczna
~luke odpowiada ~ksiegowy
Obniżył CIT do 15%, a w zamian likwiduje liniowy PIT dla jednoosobowych działalności gospodarczych. A tak na marginesie to Twoja wiedza nie jest fatalna, ale tragiczna. Jesteś super poinformowany.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki