Podjęto postępowanie ws. willi Kwaśniewskich

Postępowanie w sprawie legalności majątku byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i jego żony Jolanty podjęła ponownie Prokuratura Regionalna w Katowicach - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski
Były prezydent Aleksander Kwaśniewski (fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Po szczegóły odesłała do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, jednak jej służby prasowe do chwili nadania depeszy ich nie przekazały.

Śledztwo w tej sprawie zostało już raz umorzone. Było pokłosiem tzw. taśm Oleksego, nagranych jesienią 2006 roku przez ochronę znanego biznesmena Aleksandra Gudzowatego. Obaj mężczyźni już nie żyją. Były premier Józef Oleksy podczas rozmowy z właścicielem Bartimpeksu wyrażał wątpliwości, czy Kwaśniewski jest w stanie wytłumaczyć się ze swojego majątku.

Ten fragment ujawnionego w 2007 r. nagrania Prokuratura Krajowa przesłała do Katowic z poleceniem wszczęcia postępowania. W jego ramach sprawdzano m.in., czy małżeństwo Kwaśniewskich nie uchylało się od opodatkowania. Po dokładnej weryfikacji nie potwierdziły się podejrzenia wobec byłego prezydenta i jego żony. Postępowanie umorzono.

W postępowaniu prokuratura przyjrzała się domom w Kazimierzu i Wilanowie oraz działce na północy Polski. Jak ustalili prokuratorzy, dom w Wilanowie i działka zostały kupione legalnie, były wykazywane w oświadczeniach majątkowych. Dom w Kazimierzu nigdy nie był własnością byłego prezydenta i jego małżonki.

Według ówczesnych doniesień prasowych, chcąc udowodnić byłemu prezydentowi nielegalną transakcję, Centralne Biuro Antykorupcyjne użyło słynnego agenta o pseudonimie Tomasz Małecki (to późniejszy poseł Tomasz Kaczmarek). Agent miał wkupić się w łaski rodziny J., administrującej willą w Kazimierzu, której właścicielem był przyjaciel rodziny Kwaśniewskich Marek M. CBA było przekonane, że naprawdę dom należy do byłego prezydenta; by to udowodnić, agent, poprzez rodzinę J., namówił M. do sprzedaży willi - informowała wówczas prasa.

Za nieruchomość wartą 1,6 mln zł agent miał oferować dwa razy więcej, licząc, że pieniądze trafią do Kwaśniewskich. Ale 29 lipca 2009 r., w kulminacyjnym momencie akcja została przerwana, bo pośredniczący w transakcji Jan J. wyjął część należności (1,5 mln zł) z torby, w której był nadajnik mający namierzyć, dokąd pieniądze zostaną zawiezione. (PAP)

lun/ kon/ karo/ woj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~JOJO

A kiedy "GRUBA KRESKA" pod sąd...

! Odpowiedz
0 8 ~Człowiek

A wysłanie sportowców pod Czarnobyl po wybuchu i zatajenie informacji o nim ??? Willę Kaczyńskich daną przez Berię też ! Sprawdzić majątki wszystkim UB, SB , ZOMO, Mundurowym , rządowym, parlamentarnym i ich rodzin...!!!

! Odpowiedz
5 8 ~antykomuch

na foto akademicki przykład zapijaczonej twarzy tj opuchnięta i te oczy......działacz sportowy

! Odpowiedz
3 7 ~Juhoo

Za wysokie progi dla Kaczora.Nic mu nie zrobią.Kwach kręci miliardowe interesy na Ukrainie.
http://burisma.com/en/board-of-directors/ Syn wiceprezydenta USA, były współpracownik szefa dyplomacji USA oraz były prezydent Polski .Firma zarejestrowana na Cyprze.Jego hacjenda na Mazurach kosztowała 20 mln $.Cała sprawa otwarta by "gonić króliczka a nie by go złapać..typowe pisowskie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 ~aqa

A kto ulaskawił starucha? bandyte i kibola ? kto mu rączkę podaje ?

! Odpowiedz
3 12 ~bajtek

to komuch! .... i złodziej! bo każdy komuch to złodziej! :)

! Odpowiedz
24 12 ~SZ

Spokojnie.
Przyjdzie czas na rozliczenie tych małostkowych i wrednych PiSowców.
Ale wtedy będą skomleć w mediach, którym teraz zamykają gęby.
Najlepiej wychodzi im upodlanie ludzi.
Wybrało ich prawie 40% Polaków.
Tacy jesteśmy ...

! Odpowiedz
9 6 ~Pisdawolnosc

SLD wprowadziło podatek liniowy 19procent a ta władza chce zabrać wszystko

! Odpowiedz
8 7 ~ksiegowy

a pis obnizyl z 19% do 15% w lipcu tego roku dla firm do 1,2 mln euro obrotu to tak dla slabo poinformowanych, tak na marginesie wiedza w spoleczenstwie polski nie jest fatalna ale tragiczna

! Odpowiedz
0 4 ~luke odpowiada ~ksiegowy

Obniżył CIT do 15%, a w zamian likwiduje liniowy PIT dla jednoosobowych działalności gospodarczych. A tak na marginesie to Twoja wiedza nie jest fatalna, ale tragiczna. Jesteś super poinformowany.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil