Podczas szczytu NATO w stolicy ograniczenia lotów

Podczas zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie obowiązywać będą ograniczenia lotów dla tzw. małego lotnictwa, dotyczyć będą m.in. szybowców, paralotni i dronów. Nie jest planowane odwoływanie lotów rejsowych, jednak pasażerowie powinni liczyć się z się opóźnieniami.

Podczas szczytu NATO w stolicy ograniczenia lotów
Podczas szczytu NATO w stolicy ograniczenia lotów (YAY Foto)

Jak poinformowano we wtorek w Komendzie Głównej Policji, ograniczenia będą obowiązywać od północy z 6 na 7 lipca, do północy z 10 na 11 lipca.

Wprowadzane zostaną ze względu na bezpieczeństwo szczytu NATO i mieszkańców Warszawy - powiedział płk Robert Stachurski, szef Szefostwa Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. To właśnie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych zwróciło się do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej o wprowadzenie ograniczeń w przestrzeni powietrznej w rejonie Warszawy.

Płk Stachurski dodał, że stolicę przed ewentualnymi incydentami chronić będą dodatkowe wojskowe śmigłowce i samoloty wojskowe.

Przyznał, że zgodnie z przepisami ustawy antyterrorystycznej istnieje możliwość zestrzeliwania dronów, które znajdą się w strefie zakazanej. Jak dodał, ma nadzieję, że podczas szczytu takie działania nie będą konieczne.

Ograniczenia - jak wyjaśnił płk Stachurski - będą dotyczyć przestrzeni w promieniu 100 kilometrów wokół Warszawy (od środka Stadionu Narodowego). Rejsowe samoloty pasażerskie mogą nieznacznie zmieniać kurs, by nie przelatywać nad centrum miasta.

W Warszawie będą dwie strefy ograniczeń lotów - o promieniu 100 km (do lotów w tym obszarze niezbędna będzie specjalna zgoda wojska) oraz 3 km i wysokości 2 tys. stóp od Stadionu Narodowego (obszar będzie dostępny tylko dla lotnictwa specjalnego np. Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, lotnictwa państwowego i wojskowego, policyjnego, straży pożarnej).

"Jeżeli w strefie zakazu pojawi się jakiś dron, szybowiec czy przykładowo paralotnia, wobec właściciela będą wyciągane konsekwencje, a takich lotników będziemy ścigać w sposób bezwzględny" powiedział Marcin Wilkowski, kontroler ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Zapewnił też, że przyjmowanie delegacji zagranicznych podczas szczytu NATO nie będzie się wiązało z odwoływaniem z zaplanowanych lotów rejsowych m.in. na stołecznym lotnisku im. Chopina. Zaznaczył jednocześnie, że pasażerowie powinni być przygotowani na nieznaczne opóźnienia wynikające m.in. ze spiętrzenia operacji powietrznych

Z kolei rzecznik komendanta głównego policji podinsp. Mariusz Ciarka przypomniał, że za nieuprawnione korzystanie z dronów grozi nawet do pięciu lat więzienia.

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Spodziewanych jest 58 delegacji z całego świata, w tym 28 z państw NATO, 26 z krajów stowarzyszonych oraz delegacje kwatery głównej NATO, Banku Światowego, ONZ i UE.(PAP)

pru/ akw.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~ZORRO

ciekawe ile POLAKÓW kosztuje ten bal na TITANICU A zaraz ŚDM I UTOPIONE MILIARDY .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne