REKLAMA

Podatek od darowziny na koszty pogrzebu

2014-10-01 22:45
publikacja
2014-10-01 22:45
Podatek od darowziny na koszty pogrzebu
Podatek od darowziny na koszty pogrzebu
/ Thinkstock

Moja 90-letnia mama przekazała mi kwotę powyżej 10 tys. zł. Ma być ona przeznaczona na koszty związane z jej pochówkiem. Wpłaciłam tę kwotę na mój rachunek bankowy z adnotacją: " darowizna przeznaczona na pochówek matki". Czy w takiej sytuacji mam obowiązek zgłosić ten fakt w Urzędzie Skarbowym?

Odpowiedź eksperta:

Mając na uwadze Pani opis trudno uznać, iż w tym przypadku faktycznie doszło do zawarcia umowy darowizny między Panią a pani mamą. Darowizna jest bowiem nieodpłatnym przysporzeniem korzyści obdarowanemu – innymi słowy wzbogaceniem obdarowanego. Przedmiot darowizny staje się własnością obradowego z chwilą wykonania darowizny. W przypadku kiedy od samego początku wiadomy jest cel i przeznaczenie tych środków pieniężnych nie można tej czynności traktować jako darowizny.

Pod względem prawnym opisane czynności można zakwalifikować jako swego rodzaju umowę o przechowanie powierzonych środków pieniężnych czyli depozyt nieprawidłowy. W takim przypadku należy pamiętać jednak, że z chwilą śmierci osoby do której pieniądze te należały niejako automatycznie wejdą one w skład spadku i będą podlegały dziedziczeniu. Jednocześnie koszty pogrzebu zaliczane są do długów spadkowych i w pierwszej kolejność powinny zostać zaspokojone z masy spadkowej. Umowy depozytu nieprawidłowego podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2% od przechowywanej kwoty. Fakt ten powinien zostać zgłoszony do Urzędu Skarbowego na formularzu PCC-3.


kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 845 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tj. Dz. U. z 2014 r. Nr 0, poz. 121).

Art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, (t.j.: Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.)

Źródło:
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~takisam
jakub, i co oglądałęś. jakieś wnioski? gdzie to można w necie zobaczyć???
~jakub
dziś w Świat Się Kręci w tvp mają rozmawiać o kosztach pogrzebu. ciekawe czy rzeczywiscie 10tys to standardowa kwota...
~zaqu
Skoro umowy depozytu nieprawidłowego podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2% od przechowywanej kwoty - to w tej sytuacji lepiej ustanowić darowiznę i wtedy będzie bez podatku!

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki