REKLAMA
PIT 2023

WYBORY KOPERTOWEPoczta Polska walczy w sądzie o miliony za "pakiety Sasina"

2023-05-22 09:15
publikacja
2023-05-22 09:15

Poczta Polska poszła do sądu, aby zawalczyć o VAT za produkcję słynnych już pakietów wyborczych wyprodukowanych na potrzeby wyborów kopertowych w 2020 roku (które się nie odbyły). Chodzi o 14 mln zł - donosi "Gazeta Wyborcza".

Poczta Polska walczy w sądzie o miliony za "pakiety Sasina"
Poczta Polska walczy w sądzie o miliony za "pakiety Sasina"
fot. Filip Radwański / / FORUM

Jak pisze Wojciech Czuchnowski, "spór dotyczy dwóch faktur wystawionych przez Pocztę, których KBW nie chce zapłacić. Pierwsza - na kwotę 65 mln 442673,92 zł - została przez KBW uregulowana częściowo. Zwrócono ok. 53 mln zł. Ale Poczta chce jeszcze ponad 12 mln zł z podatku VAT, który nie został uregulowany. Druga opiewa na kwotę mniej więcej 1,5 mln zł i została wystawiona za magazynowanie i utylizację pakietów wyborczych. Magazynowanie wyceniono na blisko 800 tys. zł, utylizację - na niecałe 800 tys. zł."

"KBW nie chce zapłacić żądanych przez Pocztę ponad 12 mln zł podatku, bo twierdzi, że zgodnie z publicznymi deklaracjami proces produkcji pakietów miał być robiony siłami samej Poczty, a nie zewnętrznych firm, które wystawiły za swoje usługi faktury VAT. Z kolei koszty przechowywania i utylizacji pakietów to też – zdaniem KBW - sprawa wewnętrznych decyzji firmy, która najpierw zwiozła pakiety do jednego magazynu, a potem prawie dwa lata zwlekała z decyzją, co z nimi zrobić" - ustalił dziennik.

Poczta chce utajnienia procesu w tej sprawie.

Wybory kopertowe, które się nie odbyły

Cała sprawa jest związana z wyborami prezydenckimi, które miały się odbyć w maju 2020, w pandemii koronawirusa. Rząd zdecydował wtedy o tym, że głosowanie odbędzie się korespondencyjnie, a całą operacją zajmie się Poczta Polska. Wprowadzono te przepisy w życie zarządzeniem premiera, które sąd określił potem mianem nielegalnego.

Koniec końców do wyborów nie doszło, bo sprzeciwiły się temu Senat oraz koalicyjne Porozumienie Jarosława Gowina. Poczta została z ponad 26 mln pakietów przygotowanych do „głosowania kopertowego", nazywanych pakietami Sasina. Ich druk kosztował 70 mln zł. Media ustaliły, że niedawno zostały zniszczone.

KWS

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
forfun
już nawet własne synekury okradają - brawo dojna zmiana
zoomek
Sciągać z Sasina. MUSI być odpowiedzialność za swoje czyny.
faramir_z_gondoru
Sasin stwierdził, że polecenie dostał od długonosego. Pinokio miał świadomość odpowiedzialności karnej i finansowej, więc niech płaci teraz. Chyba wystarczająco obłowił się na kościelnych gruntach.
andregru
"Chodzi o 14 mln zł " Mordawiecki ma z czego płacić .
kaczyslaw_
Niech sasin płaci z własnej kieszeni. W końcu to jego dzieło.
jan_karter
W zasadzie to dzieło Kaczyńskiego. W pisie, jak każdej organizacji mafijno-sekciarskiej, nikt nawet nie peirdnie bez zgody kaczelnika.

Powiązane: Wybory kopertowe 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki