REKLAMA

Play planuje udostępnienie sieci 5G na terenie aglomeracji trójmiejskiej

2019-12-12 18:20
publikacja
2019-12-12 18:20

Play planuje udostępnić sieć w technologii 5G na terenie aglomeracji trójmiejskiej - podała spółka w komunikacie. Uruchomienie 5G przed przyszłoroczną aukcją częstotliwości 3,6 GHz ma być możliwe dzięki modernizacji ponad 100 stacji bazowych działających w paśmie 2,1 GHz.

/ fot. Szymon Laszewski / FORUM

Jak podano w komunikacie, wdrożenie projektu na skalę komercyjną uzależnione jest od dostępności kompatybilnych urządzeń i uzyskania niezbędnych zgód regulacyjnych.

"Uruchomienie 5G jeszcze przed zbliżającą się aukcją częstotliwości jest możliwe dzięki dodaniu do stacji bazowych specjalistycznych podzespołów i instalacji innowacyjnego oprogramowania na istniejącej infrastrukturze działającej w paśmie 2100 MHz" - napisano w komunikacie.

"Play będzie dysponował routerami Huawei 5G CPE Pro 2, dzięki którym możliwe jest współdzielenie tych samych częstotliwości zarówno przez technologię LTE, jak i 5G" - dodano.

W poniedziałek Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości 5G z pasma 3,6 GHz. Konsultacje potrwają do 10 stycznia 2020 r. Projekt dokumentacji aukcyjnej zakłada, że cena wywoławcza każdego pasma będzie wynosiła po 450 mln zł. W wyniku aukcji każdy uczestnik może uzyskać jedną rezerwację częstotliwości.

Częstotliwości 3,6 GHz są jednymi z pasm radiowych umożliwiających budowę sieci telekomunikacyjnej w nowej technologii 5G. Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

W połowie listopada minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował w rozmowie z PAP, że według szacunków resortu z aukcji częstotliwości dla sieci 5G w 2020 r. do budżetu może wpłynąć nawet 4-5 mld zł. (PAP Biznes)

kuc/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (5)

dodaj komentarz
aniary
Konkretną różnicę poczują prawdopodobnie mieszkańcy stolicy, gdzie ma powstać sieć 5G na nowo udostępnionych częstotliwościach. Tam różnice w transferach powinny być jeszcze większe. Ale Pomorzanie nie maja na co narzekać.
bolsenff
Sam fakt że 5G staje się u nas dostępne jest dobrą wiadomością. Myślę że wszyscy się do nowej sieci szybko przekonają.
temiuk
Może to nie będą jeszcze prędkości jakie będzie można osiągnąć na innym paśmie w 5G, ale już jakiś dobry wstęp. Lepsze to niż nie móc w ogóle korzystać z nowej sieci. Z czasem rozpowszechnienia będzie można przejść na wyższe prędkości transferu danych.
sniadao
Na tym paśmie jakichś szalonych prędkości nie osiągniemy, ale będzie to dobry przedsmak sieci 5G na częstotliwościach przypisanych dla 5G.
tygztqbq77n5mg9ercmet
To oni nie są jeszcze 5G Ready ;-)?

Powiązane: Budowa sieci 5G

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki