REKLAMA

Minister Kamiński ostro o Chinach i 5G. "Ogarnia mnie przerażenie"

2019-12-10 19:20
publikacja
2019-12-10 19:20

- Kiedy słyszę, że (...) firmy chińskie mają być atrakcyjnym partnerem dla rozwoju technologii 5G na świecie, to ogarnia mnie przerażenie, jak bezmyślni są ludzie, którzy godzą się na takie rzeczy - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Minister Kamiński wygłosił wystąpienie w Wilson Center w Waszyngtonie, a następnie odpowiadał na pytania uczestników spotkania. Jeden z wątków dotyczył Państwa Środka i chińskiego zagrożenia. Padło kilka mocnych słów, które za pewne nie zostaną najlepiej odebrane w Pekinie.

"Wiele elit politycznych europejskich w wielu krajach udaje, że nie widzi zagrożenia ze strony Chin. Polska nie jest takim krajem. Polska, tak jak Stany Zjednoczone, mówi wyraźnie o zagrożeniu chińskim. Byliśmy jednym z pierwszych krajów w ostatnich latach, który doprowadził do aresztowania chińskiego szpiega, udającego menadżera w znanej firmie Huawei" - powiedział Kamiński.

"Chińczycy działają niezwykle cierpliwie i długofalowo. Wspomniałem w swoim wystąpieniu o tym, że bardzo często horyzont, jeżeli chodzi o doktrynę bezpieczeństwa w wielu krajach europejskich, kończy się z końcem kadencji. To jest kompletna nieodpowiedzialność. Wielu polityków europejskich widzi tylko i wyłącznie koniec swojej kadencji i nic więcej. Oni są zupełnie bezradni wobec Chińczyków, którzy działają na wiele lat, z długoletnią, długofalową strategią" - stwierdził.

"Wspomniałem o strategii chińskiej, cierpliwości, nastawieniu na wiele, wiele lat. Dla biedniejszych krajów europejskich Chiny są atrakcyjne, bo oferują inwestycje, a nie dyktują bieżących warunków politycznych. Wydaje im się, że to jest bezpieczny kapitał, konkurencyjny kapitał, bo nie ma bezpośredniego, szybkiego stawiania warunków politycznych" - dodał.

"Część państw europejskich widzi właśnie tani kapitał, duże inwestycje, zapominając, czym są Chiny. Przecież dalej jest to państwo komunistyczne, tam rządzi partia komunistyczna. Kiedy byłem w czerwcu w Waszyngtonie i miałem możliwość i wielką przyjemność rozmawiać o sprawach chińskich z szefową CIA Giną Haspel, powiedziałem jej, że ja będę do końca życia pamiętał, kiedy jako młody student walczący w ramach Solidarności o wolną Polskę, w tym samym czasie na placu Tiananmen w Pekinie komunistyczne władze chińskie masakrowały moich rówieśników. Nic się nie zmieniło, to są dalej te same władze, to jest ta sama partia komunistyczna" - stwierdził szef polskiego MSWiA.

"Kiedy widzimy demonstracje w Hongkongu w imię wolności i demokracji, każdy z nas w tyle głowy ma, że za chwilę zaczną mordować tych demonstrantów. Kiedy słyszę, że Chiny mają technologie chińskie i firmy chińskie mają być atrakcyjnym partnerem dla rozwoju technologii 5G na świecie, to ogarnia mnie przerażenie, jak bezmyślni są ludzie, którzy godzą się na takie rzeczy" - powiedział.

"Jeśli technologia 5G ma być jakimś kolejnym skokiem cywilizacyjnym dla ludzkości, to wprowadzanie do tak subtelnych, tak wrażliwych technologii firm chińskich na zasadzie poważnego ich wejścia jest potwornym ryzkiem, jest potworną nieodpowiedzialnością" - dodał.

"Niestety wydaje się, że głos Polski w Europie w tych sprawach jest dosyć osamotniony. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co się dzieje w Europie Zachodniej, w państwach starej Unii, jak bezrefleksyjnie dopuszczają chińskie technologie i chińskie firmy do serca systemu związanego z bezpieczeństwem, bezpieczeństwem ich obywateli. Chińczycy prędzej czy później, jeżeli się to państwo nie zmieni, a nic na to nie wskazuje, żeby się zmieniło, będą stawiali warunki polityczne. Może za 10, może za 15 lat, ale my jako politycy musimy myśleć odpowiedzialnie o tym, co się będzie działo w naszych krajach za 10, 15 i 50 lat, a nie tylko za 2, 3 ,4 lata, kiedy kończy się kadencja mojego rządu" - zakończył wątek koordynator służb specjalnych.

MKa

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (40)

dodaj komentarz
zenonn
Kolejny bredzisław. Komunizm? Komunizmu nigdy nigdzie na świecie nie było.
Wytrych o chińskiej cierpliwosci?
Inni Azjaci obecni lokalnie od lat nie są cierpliwi. Przywiślanscy rządcy zapłacą 447 pieniędzmi poddanych.
Chińczyków mam się obawiać? Oni są daleko.Bandyta którego się boję jest lokalny.
jacyna2017
Robienie interesów z krajami, w których istnieją obozy pracy słabo się kończy - tak jak w przypadku Stalina i Hitlera! Jeśli Chiny się wzmocnią zaprowadzą swój porządek na świecie tak jak obecnie w Hong Kongu! Wtedy wszelcy mądrzy z Europy i nie tylko zatęsknią za Pax Americana!
zenonn
Obóz Guantanamo i kibuce są gdzie?
piotr76
Czy Chiny, czy USA, to jedni i drudzy prowadzą ekspansywną politykę i chcą rozszerzać swoje strefy wpływów. Co mogą zrobić kraje europejskie to bardziej ze sobą współpracować, żeby być silnym graczem a nie tylko pionkiem w amerykańsko-rosyjsko-chińskiej grze.
tristans
kolejny dowód na to że PIS zrobił z Polski robola od brudnej roboty, na darmowych usługach kowbojstwa.

Czerpanie wiadomości o Chinach od szefa CIA - podobnie jak dawniej gdzie polscy generałowie i politycy kształtowali swój światopogląd w agencjach KGB
zenonn
Nie pasuje inwigilacja chińska? Pasuje inwigilacja ameryklańskożydowska? 447?
Antypolscy polskojęzyczni bandyci rządzący krajem przywiślańskim.
Ten pan kpi czy o drogę pyta?
Powinien natychmiast trafić do pierdla dożywotnio pozbawiony majątku rodzinnego
Fuj
kolumb1234
usa nie ma zadnego interesu aby wywoływać konflikt z rosją bo słaba rosja to mocne chiny a tej rosnocej gospodarczo i militarnie najbardziej obawia się wujek sam
oorim
Kamiński to jeden z niewielu ludzi w PiS których autentycznie szanuje.. ma swoje "za uszami" wiadomo....
spaceavenger
Współpraca z USA nie ma alternatywy. Chyba że Polacy chcą skończyc tak jak Włosi, Hiszpanie, Portugalczycy czy Grecy - a wkrótce Francuzi i Niemcy.
specjalnie_zarejestrowany2
Gość jest dobry, jednocześnie przekazuje wszystkie dane polskich użytkowników sieci komórkowych firmie z Izraela, dopłacając do tego 35 mln zabrane głodnym dzieciom.

Powiązane: Polska i Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki