Piotr Duda: Płaca minimalna w 2019 r. - 2255 zł

NSZZ Solidarność obstaje przy tym, aby przyszłoroczna płaca minimalna wynosiła 2255 zł. Szef S Piotr Duda poinformował w czwartek, że napisał o tym w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.

(fot. Grazyna Myslinska / FORUM)

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" powiedział w Polskim Radiu 24, że "związek nie jest usatysfakcjonowany - mówiąc najdelikatniej" przedstawionymi przez rząd propozycjami dotyczącymi m.in. wzrostu płac w budżetówce i wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przyznał jednak, że propozycje te idą "w dobrym kierunku", i że "jest postęp" w tej sprawie.

"Dzisiaj podpisałem kolejne pismo do premiera. W tym piśmie jasno wyraziłem [], że propozycje, które przedstawiła minister Elżbieta Rafalska, idą w dobrym kierunku, ale to nie jest to" powiedział Duda, nawiązując do środowego spotkania Komisji Krajowej NSZZ "S" z szefową resortu rodziny pracy i polityki społecznej. Podkreślił, że zdaniem związku płaca minimalna w przyszłym roku powinna "obracać się w kwocie 2255 zł". Wskazał, że jest to propozycja kompromisowa.

Odnosząc się do problemów wynagrodzeń w sferze budżetowej, szef "S" zaznaczył, że związkowi zależy na tym, aby podwyżki otrzymały osoby najmniej zarabiające. "Przede wszystkim mam na myśli pracowników sanepidów, urzędów wojewódzkich" - wyjaśnił.

W czwartek rzecznik prasowy przewodniczącego "S", Marek Lewandowski przekazał mediom oświadczenie zawierające stanowisko związku dotyczące propozycji rządu. Związkowcy ocenili je "jako konstruktywne, wychodzące naprzeciw postulatom związku, ale nie w pełni satysfakcjonujące". "Uznajemy je za dobrą podstawę do ostatecznych rozmów" - poinformowali związkowcy, dodając, że oczekują, iż propozycje zostaną przedstawione Radzie Dialogu Społecznego i znajdą odzwierciedlenie w projekcie budżetu państwa na 2019 rok oraz w stosownych rozporządzeniach i ustawach.

Związkowcy zaznaczyli, że oczekują, iż minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r. będzie nie mniejsze niż 2255 zł (wcześniej "S" żądała 2278 zł). Związkowcy chcieliby też "ustalenia, jako podstawy do wyliczeń odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na poziomie co najmniej drugiego półrocza 2014 r.".

Zdaniem "S" przedstawiona przez rząd propozycja dotycząca wzrostu wynagrodzeń w budżetówce "wymaga dalszych ustaleń". "Szczególnie w zakresie ustalenia wskaźnika wzrostu wynagrodzeń, jak i skierowania dodatkowych środków dla osób nieobjętych mnożnikowym systemem wynagradzania oraz pracowników administracji wojewódzkiej" zaznaczyli związkowcy.

"S" domaga się również, aby "przeznaczenie dodatkowych środków, ponad wskaźnik wzrostu wynagrodzeń oraz ich podział na wynagrodzenia odbywał się w uzgodnieniu z organizacjami związków zawodowych funkcjonującymi u poszczególnych dysponentów środków". "Tak ukształtowany wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2019 r., Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" mogłaby zaakceptować, jako pierwszy etap wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w kolejnych latach, oraz dobrą podstawę do prac nad zmianą systemów kształtujących wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej oraz jednostkach finansów publicznych" zaznaczyli związkowcy.

Przedstawione przez minister Rafalską propozycje rządu zakładały, że w przyszłym roku w sferze budżetowej nie byłoby wzrostu funduszu wynagrodzeń, ale zostałaby odmrożona kwota bazowa (miałaby zostać zwiększona o wskaźnik inflacji). W przypadku tzw. pracowników niemnożnikowych rząd zaproponował wzrost funduszu wynagrodzeń. W instytucjach, których pracownicy - w wyniku zamrożenia wynagrodzeń - mają bardzo niskie wynagrodzenia, rząd zaproponował podwyżki o 2 proc. Rafalska poinformowała, że podwyżki objęłyby też pracowników urzędów wojewódzkich.

W sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia rząd podtrzymał propozycję, aby wynosiło ono w przyszłym roku 2220 zł, a stawka godzinowa - 14,50 zł. "Jest to propozycja, która jest w konsultacjach" zaznaczyła w środę Rafalska, dodając, że ze strony rządowej jest gotowość do nieznacznego zwiększenia minimalnego wynagrodzenia ponad zaproponowaną wstępnie kwotę 2220 zł. Rafalska podkreśliła, że w tej kwestii rząd jest otwarty na "propozycje związkowe, które dążą jakby docelowo do takiego modelu, w którym minimalne wynagrodzenie wynosiłoby w przyszłości 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia".

Według przedstawionej przez Rafalską propozycji rządu w 2019 r. miałaby też zostać odmrożona kwota bazowa zakładowych funduszy świadczeń pracowniczych. Pierwotne postulaty "S" dotyczące trzech omawianych spraw zostały przedstawione przez związek w czerwcu podczas ostatnich obrad KK "S" w Zakopanem. "S" żądała wówczas 12-procentowego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, 8,5 proc. wzrostu płacy minimalnej (co stanowiło 2278 zł) oraz odmrożenie kwoty naliczania funduszu socjalnego, co dałoby wzrost na pracownika rocznie o około 300 zł.(PAP)

autorzy: Anna Kisicka i Wojciech Kamiński

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 2 niepelnosprawny_org

nie minimalna pensja tylko powinna byc stawka godziwego wynagrodzenia...

! Odpowiedz
8 6 niepelnosprawny_org

ZUS zakocha sie w rządzie...

! Odpowiedz
4 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 4 obronca_przebraza

to nie tu miało być

! Odpowiedz
2 5 pull_up

Odpowiada się całym zdaniem.

! Odpowiedz
14 23 salomonwroclawski

Kiedy się skończy ten rajd w górę z płacami. Wielu przedsiębiorców zarabia już 4-5k a pracownicy 2-3k jak dalej mają być podwyżki to nie chce się zapiepszac brać kredytów na rozwój, ryzykować itd. skoro pracownik co ma wyrąbane będzie zarabiał prawie tyle co ja

! Odpowiedz
1 19 prosto-o-pieniadzach

pensje będą szły w górę - bogatych stać na wyższe pensje a biednych się usunie z rynku

za kilka lat będziesz miał 1/3 ludzi w budżetówce, 1/3 w globalnych megakorporacjach i 1/3 na jednoosobowej działalności

! Odpowiedz
12 43 pull_up

Pokazywanie facjaty pana Piotra Dudy powinno być prawnie zakazane.

! Odpowiedz
5 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 11 pull_up odpowiada (usunięty)

Wstań z kolan. I niech twój umysł też wstanie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.