Piloci Ryanaira szykują strajk przed świętami. Możliwe odwołania lotów w Polsce

Piloci Ryanaira we Włoszech planują strajk jeszcze w grudniu bieżącego roku. Zasięg protestów może być jednak większy - za sprzeciwem wobec działań firmy opowiedzieli się również piloci z Portugalii i Irlandii. Jeżeli strajk dojdzie do skutku, będzie to pierwsza tego typu akcja w historii Ryanaira - donosi "The Guardian"

(fot. Regis Duvignau / FORUM)

Piloci we Włoszek opowiedzieli się za 4-godzinnym strajkiem 15 grudnia, w Dublinie i w Portugalii pracownicy mają również zadecydować o ewentualnym proteście. Ryanair nie potwierdził informacji o tym, że będą odwołane loty, twierdząc, że poprzednie groźby ze strony zatrudnionych nie zostały zrealizowane. Pracownicy żądają negocjacji w sprawie układu pracy, możliwości reprezentowania pracowników, wspierania rodzin, rozwiązania problemu opieki społecznej i planowania urlopów. 

Firma ostrzegła pracowników w Irlandii, że o ile opowiedzą się za strajkiem, ich pensje i warunki pracy mogą zostać zmienione. W notatce przekazanej do kapitanów Ryanair poinformował, że takie działania zamrożą awanse, ograniczą dodatki pieniężne oraz będą skutkować przeniesieniem pilotów do innych baz. Irlandzki związek pilotów, IALPA, powiedział w tym tygodniu, że jego członkowie rozważają podążanie za swoimi odpowiednikami we Włoszech i Portugalii, popierając akcje protestacyjne.

Strajk we Włoszech zaplanowany na 15 grudnia może również dotknąć polskich klientów. Jak podaje branżowy serwis fly4free.pl, w takim wypadku utrudnienia będą dotyczyć lotów z Krakowa do Pizy, z Wrocławia do Neapolu i Palermo oraz z Modlina do Bolonii i Rzymu. "Zarówno na lotach z Polski do Włoch, jak i w drugą stronę, można spodziewać się opóźnień oraz odwołanych połączeń" - czytamy w serwisie. 

Stanowisko Ryanaira

To już szósty raz, gdy FIT/CISL lub ANPAC ogłaszają strajki pilotów Ryanaira tylko po to, aby następnie ogłosić przesunięcie ich w czasie lub odwołanie. Oczekujemy, że i tym razem strajki zostaną odwołane, tym bardziej, że ani FIT/CISL, ani ANPAC nie są związkami zakładowymi Alitalii i nie mają żadnego wpływu na działalność Ryanaira.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.