Piloci Ryanaira szykują strajk przed świętami. Możliwe odwołania lotów w Polsce

Piloci Ryanaira we Włoszech planują strajk jeszcze w grudniu bieżącego roku. Zasięg protestów może być jednak większy - za sprzeciwem wobec działań firmy opowiedzieli się również piloci z Portugalii i Irlandii. Jeżeli strajk dojdzie do skutku, będzie to pierwsza tego typu akcja w historii Ryanaira - donosi "The Guardian"

(fot. Regis Duvignau / FORUM)

Piloci we Włoszek opowiedzieli się za 4-godzinnym strajkiem 15 grudnia, w Dublinie i w Portugalii pracownicy mają również zadecydować o ewentualnym proteście. Ryanair nie potwierdził informacji o tym, że będą odwołane loty, twierdząc, że poprzednie groźby ze strony zatrudnionych nie zostały zrealizowane. Pracownicy żądają negocjacji w sprawie układu pracy, możliwości reprezentowania pracowników, wspierania rodzin, rozwiązania problemu opieki społecznej i planowania urlopów. 

Firma ostrzegła pracowników w Irlandii, że o ile opowiedzą się za strajkiem, ich pensje i warunki pracy mogą zostać zmienione. W notatce przekazanej do kapitanów Ryanair poinformował, że takie działania zamrożą awanse, ograniczą dodatki pieniężne oraz będą skutkować przeniesieniem pilotów do innych baz. Irlandzki związek pilotów, IALPA, powiedział w tym tygodniu, że jego członkowie rozważają podążanie za swoimi odpowiednikami we Włoszech i Portugalii, popierając akcje protestacyjne.

Strajk we Włoszech zaplanowany na 15 grudnia może również dotknąć polskich klientów. Jak podaje branżowy serwis fly4free.pl, w takim wypadku utrudnienia będą dotyczyć lotów z Krakowa do Pizy, z Wrocławia do Neapolu i Palermo oraz z Modlina do Bolonii i Rzymu. "Zarówno na lotach z Polski do Włoch, jak i w drugą stronę, można spodziewać się opóźnień oraz odwołanych połączeń" - czytamy w serwisie. 

Stanowisko Ryanaira

To już szósty raz, gdy FIT/CISL lub ANPAC ogłaszają strajki pilotów Ryanaira tylko po to, aby następnie ogłosić przesunięcie ich w czasie lub odwołanie. Oczekujemy, że i tym razem strajki zostaną odwołane, tym bardziej, że ani FIT/CISL, ani ANPAC nie są związkami zakładowymi Alitalii i nie mają żadnego wpływu na działalność Ryanaira.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj więcej na temat: Podróże

Wyzeruj prowizję w pożyczce online. 0% prowizji. 100% online. RRSO 17,70%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl