Piloci Ryanaira szykują strajk przed świętami. Możliwe odwołania lotów w Polsce

Piloci Ryanaira we Włoszech planują strajk jeszcze w grudniu bieżącego roku. Zasięg protestów może być jednak większy - za sprzeciwem wobec działań firmy opowiedzieli się również piloci z Portugalii i Irlandii. Jeżeli strajk dojdzie do skutku, będzie to pierwsza tego typu akcja w historii Ryanaira - donosi "The Guardian"

(fot. Regis Duvignau / FORUM)

Piloci we Włoszek opowiedzieli się za 4-godzinnym strajkiem 15 grudnia, w Dublinie i w Portugalii pracownicy mają również zadecydować o ewentualnym proteście. Ryanair nie potwierdził informacji o tym, że będą odwołane loty, twierdząc, że poprzednie groźby ze strony zatrudnionych nie zostały zrealizowane. Pracownicy żądają negocjacji w sprawie układu pracy, możliwości reprezentowania pracowników, wspierania rodzin, rozwiązania problemu opieki społecznej i planowania urlopów. 

Firma ostrzegła pracowników w Irlandii, że o ile opowiedzą się za strajkiem, ich pensje i warunki pracy mogą zostać zmienione. W notatce przekazanej do kapitanów Ryanair poinformował, że takie działania zamrożą awanse, ograniczą dodatki pieniężne oraz będą skutkować przeniesieniem pilotów do innych baz. Irlandzki związek pilotów, IALPA, powiedział w tym tygodniu, że jego członkowie rozważają podążanie za swoimi odpowiednikami we Włoszech i Portugalii, popierając akcje protestacyjne.

Strajk we Włoszech zaplanowany na 15 grudnia może również dotknąć polskich klientów. Jak podaje branżowy serwis fly4free.pl, w takim wypadku utrudnienia będą dotyczyć lotów z Krakowa do Pizy, z Wrocławia do Neapolu i Palermo oraz z Modlina do Bolonii i Rzymu. "Zarówno na lotach z Polski do Włoch, jak i w drugą stronę, można spodziewać się opóźnień oraz odwołanych połączeń" - czytamy w serwisie. 

Stanowisko Ryanaira

To już szósty raz, gdy FIT/CISL lub ANPAC ogłaszają strajki pilotów Ryanaira tylko po to, aby następnie ogłosić przesunięcie ich w czasie lub odwołanie. Oczekujemy, że i tym razem strajki zostaną odwołane, tym bardziej, że ani FIT/CISL, ani ANPAC nie są związkami zakładowymi Alitalii i nie mają żadnego wpływu na działalność Ryanaira.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl