REKLAMA

Pieniądze płyną do funduszy akcji, ale głównie zagranicznych

2021-03-11 17:00
publikacja
2021-03-11 17:00
Pieniądze płyną do funduszy akcji, ale głównie zagranicznych
Pieniądze płyną do funduszy akcji, ale głównie zagranicznych
fot. Łukasz Wróbel / / Shutterstock

Luty przyniósł pierwsze od lata 2020 roku napływy do funduszy akcji polskich. Wciąż jednak dużo większym zainteresowaniem cieszą się akcje zagraniczne, a bezkonkurencyjnymi pozostają fundusze obligacji.

- Po raz pierwszy od lipca 2020 fundusze akcji polskich odnotowały dodatnie przepływy (+117 mln zł) - wynika z wyliczeń sporządzonych przez Dom Maklerski Trigon. Netto wzrosło zaangażowanie zarówno w funduszach szerokiego rynku, jak i małych i średnich spółek. W styczniu 2021 roku duet ten zanotował odpływ rzędu 20 mln zł netto.

Polskim akcjom wciąż daleko jednak do zagranicznych, przynajmniej na rynku funduszy. Na te ostatnie moda zapanowała w listopadzie 2020 roku i fala wciąż wzbiera. Łącznie przez cztery miesiące netto napłynęło do nich 1,75 mld zł. W samym lutym 2021 roku było to 700 mln zł.

fot. / / Trigon DM

Dodatkowo w lutym nieco gorzej miesiąc do miesiąca wypadły pozostałe kategorie funduszy po części związanych z rynkiem akcji. - Na podstawie przepływów netto do poszczególnych kategorii funduszy inwestycyjnych szacujemy, że instytucje te kupiły w lutym akcje na GPW za ok. 434 mln zł - zwracają uwagę analitycy Trigona.

Niezmiennie największą popularnością cieszą się fundusze obligacyjne i rynku pieniężnego. Tutaj napływy netto wyniosły odpowiednio 1,5 mld zł i 1,3 mld zł. Dla obligacji była to jednak wartość wyraźnie niższa niż w styczniu 2021 roku (2,3 mld zł) i w dużej mierze przez to miesiąc do miesiąca łączne napływy do funduszy rynku kapitałowego spadły o 350 mln zł (do 4,7 mld zł).

fot. / / Trigon DM

Z szacunków analityków Trigona wynika, że do funduszy Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) zarządzanych przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych wpłynęło w lutym 221 mln zł. Na całym rynku PPK mogło to być ok. 267 mln zł. Większość trafia do kategorii „mieszane inne”.

Adam Torchała na podstawie raportu Trigon DM

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (13)

dodaj komentarz
demeryt_69
"Polskim akcjom wciąż daleko jednak do zagranicznych, przynajmniej na rynku funduszy" - czy może to mieć związek ze różnicą w skali rynków? Niaaa :)
demeryt_69
Jednym z głównych powodów jest topór wiszący od dość dawna nad dzieckiem Balcerowitza zwanym dla zmyłki OFE czyli funduszami otwartymi :)
wrazicki
Inny powód to inflacja i polityka RPP.
Biorąc pod uwagę sytuację i to jak rząd "zarządza" krajem, nie jest dziwnym dywersyfikacja na rynkach zagranicznych.
forresty odpowiada wrazicki
ja uciekam przed glapą i pinokiem gdzie tylko się da i ma to sens. Głównie usa i chiny. tylko osoba zupełnie bez głowy będzie długoterminowo kisić oszczędności emerytalne na gpw, Dlaczego to bez sensu? Dlatego że na giełdze emeryturę zapewnia się tam gdzie rząd dba o giełdę a dla ww s...ów gpw to miejsce gdzie ja uciekam przed glapą i pinokiem gdzie tylko się da i ma to sens. Głównie usa i chiny. tylko osoba zupełnie bez głowy będzie długoterminowo kisić oszczędności emerytalne na gpw, Dlaczego to bez sensu? Dlatego że na giełdze emeryturę zapewnia się tam gdzie rząd dba o giełdę a dla ww s...ów gpw to miejsce gdzie strzyże się barany - czytaj okrada się ludzi z oszczędności emerytalnych
demeryt_69 odpowiada wrazicki
Jak rząd "zarządza" krajem? To akurat jeden z lepszych gabinetów od upadku 'komuny' ... przypomnij sobie czasy Maryjana albo Parafianki, żeby mieć bardziej klarowny obraz.
demeryt_69 odpowiada demeryt_69
Przypomneę, że za wałki z Tepsą oraz PZU nikt nigdy nie miał postawionych żadnych zarzutów!

https://wyborcza.pl/1,155287,7301338,Ile_Eureko_zarobilo_przez_10_lat_na_PZU_.html


demeryt_69 odpowiada wrazicki
Czy ktoś kiedyś oszacuje straty ekonomiczne oraz społeczne wynikłe z czterech tzw. 'reform' z czasów rządów AWS ??
wrazicki odpowiada demeryt_69
xD
Nie interesują mnie personalia tylko wskaźniki gospodarcze.

Chociaż tutaj przypomnę co powiedział wicerzecznik PiS:
"nie zatrudniamy ekspertów, bo jak zatrudnialiśmy ekspertów to nie chcieli oni realizować naszego programu"

To cytat który tłumaczy wszystko ;)
demeryt_69 odpowiada wrazicki
"Nie interesują mnie personalia tylko wskaźniki gospodarcze" - czyżby?

Zdajesz sobie chociaż sprawę ze skali strat spowodowanych nieudolnością rządów AWS-u? Jedynie wałek z PZU to circa 15 mld zł w plecy!

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki