Pawlak: w ministerstwie gospodarki nie będzie oszczędności

Wicepremier Waldemar Pawlak poinformował, że w jego resorcie nie będzie szczególnych oszczędności. Te, które były możliwe - jak zaznaczył minister gospodarki - zostały wprowadzone już w styczniu. Zgodnie z zapowiedziami premiera, rząd do 7 lipca ma przygotować nowelizację tegorocznego budżetu.

Zdaniem Waldemara Pawlaka prace nad nowelizacją powinny obejmować nie tylko oszczędności, ale także szukanie nowych przychodów do państwowej kasy. "Samym oszczędzaniem nie zbilansuje się budżetu" - podkreślił prezes PSL. Według ministra gospodarki rząd powinien budować pozytywne mechanizmy wzrostu, jak rzeczywiste uruchomienie poręczeń i gwarancji dla przedsiębiorców, czy wspieranie eksportu.

Prace nad nowelizacją budżetu wymusił stan gospodarki i światowy kryzys. W "oszczędnościowym budżecie" będą zatwierdzone środki, które udało się znaleźć w kasie państwa na początku roku. Minister finansów zapowiedział, że potem zostaną zapisane kolejne oszczędności - 3 miliardy -  których rząd szukał przez ostatnie kilka dni w rezerwach celowych. Dzięki cięciom administracyjnym w KRUS-ie, Naczelnym Sądzie Administracyjnym oraz Sądzie Najwyższym i Kancelarii Prezydenta uda się zaoszczędzić 70 milionów złotych.

Zaciskanie pasa nie ominęło także Funduszu Alimentacyjnego , gdzie znaleziono miliard złotych. 100 milionów rząd odejmie z wydatków inwestycyjnych ZUS, 30 milionów z poakcesyjnego wsparcia regionów wiejskich.

Kolejne oszczędności to: 100 milionów  z rezerwy na dodatki dla pracowników pomocy społecznej, prawie 2 miliardy z rezerwy na współpracę z zagranicznymi kontyngentami wojskowymi. Rozwiązana zostanie też rezerwa solidarności społecznej, która wynosi ponad miliard złotych.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~michal_UPR

hmmm prywatni przedsiebiorcy redukuja zatrudnienie to moze minister gospodarki rowniez zlikwidowal by kilka tysiecy etatow urzednikow ktorzy nie robia dla gospodarki NIC


gwarantuje ze 38 milionom obywateli bez ich pracy nic sie nie pogorszy

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil