Palladowe szaleństwo. Biały metal droższy od złota

2019-01-17 14:03
publikacja
2019-01-17 14:03
fot. Ilya Naymushin / FORUM

Od początku roku trwa cenowy rajd palladu. Rekordowo drogi metal stał się jeszcze droższy, po raz pierwszy w historii zbliżając się do bariery 1400 dolarów za uncję. W rezultacie uncja palladu jest już o blisko sto dolarów droższa od uncji złota.

To, co od kilku dni dzieje się na rynku palladu, można określić jednym słowem: szaleństwo kupna. Tylko od początku roku ten szlachetny metal podrożał o ponad 15% po tym, jak rok 2018 zwieńczył zwyżką o 11,5%, rok wcześniej drożejąc o 56%, a dwa lata wcześniej o 21%. Reasumując, był to wzrost z niespełna 500 USD/oz na początku 2016 roku do blisko 1400 USD/oz w styczniu ’19.

/ Bankier.pl

W czwartek o godzinie 13:43 palladem obracano po kursie 1 375,95 dolarów za uncję – a więc aż o 4,2% wyższym niż na zamknięciu środowych notowań. Tuż po południu na rynku palladu padł historyczny rekord – 1395,65 dolarów za uncję. To już o sto dolarów więcej niż kosztuje uncja złota i ponad 560 USD/oz. więcej niż platyna –  jeszcze kilka lat temu zwana „królową metali”.

Skąd się wziął taki rajd palladu? Analitycy zgodnie twierdzą, że to skutek rynkowych niedoborów tego metalu i paniki niektórych uczestników rynku. „Na rynku nie ma dostatecznie dużej podaży, więc ludzie kupują metal od funduszy ETF” – komentuje Samson Li, analityk z firmy Refinitiv GFMS. Oznaczałoby to, że podmioty produkcyjne potrzebujące fizycznego metalu zaopatrują się weń od inwestorów, którzy uprzednio zgromadzili zapasy palladu poprzez fundusze ETF.

Patrząc w długim terminie wszystko jest jednak pokłosiem tzw. afery dieslowej. Trwająca od dwóch lat europejska nagonka na auta z silnikiem wysokoprężnym doprowadziła do załamania się popytu na nowe auta napędzane olejem napędowym i wzrostu zapotrzebowania na auta benzynowe i hybrydowe (czyli w zasadzie też benzynowe).

To właśnie pallad jest niezbędnym komponentem wykorzystywanym w katalizatorach spalin współczesnych aut benzynowych. Bez tego metalu trudno jest skonstruować samochód, który spełniałby europejskie normy emisji spalin. Tymczasem platyna wykorzystywana jest w katalizatorach dieslowskich.  Zatem na rynku metali szlachetnych mamy do czynienia ze znaczącym wzrostem zapotrzebowania na pallad i spadkiem popytu na platynę, co w ostatnich latach doprowadziło do odwrócenia trwającego od dekad (albo i stuleci) parytetu cenowego między tymi metalami.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
sel
Palladu jest na Ziemi kilkanaście razy mniej od złota to nic dziwnego ,że jest droższy , a potrzebny do benzynowych aut, raczej dziwne że platyna jest tak tania ,a może być z powodzeniem i do disli i do benzynowych aut użyta i do monet i do biżuterii , wystarczy przestawić produkcję ....
open_mind
Taka ciekawostka: Byłem zasięgnąć języka W USA Lombardach na temat złota (Gold Pawn Shop)
I mają mnóstwo badziewia ale nie ma złota, rozmawiałem ze sprzedawcami na ten temat i powiedzieli mi z uśmiechem na ustach że: Tak ludzie przynoszą złoto w zastaw ale całe nie wykupione zabiera właściciel. Ja niby naiwnie
Taka ciekawostka: Byłem zasięgnąć języka W USA Lombardach na temat złota (Gold Pawn Shop)
I mają mnóstwo badziewia ale nie ma złota, rozmawiałem ze sprzedawcami na ten temat i powiedzieli mi z uśmiechem na ustach że: Tak ludzie przynoszą złoto w zastaw ale całe nie wykupione zabiera właściciel. Ja niby naiwnie spytałem a dlaczego – odpowiedz była krótka, Ma miejsce gdzie sprzedaje wszystko o ręki. Jak chcecie sprawdzić osobiście to podaję przykładowy adres i telefon gdzie w podróży z Florydy zahaczyłem. Address: 10244 Two Notch Rd #2, Columbia, SC 29229 Hours: Open 9AM Closes 6PM Phone: (803) 788-7296

A tymczasem Nancy Pelosi z orszakiem nie otrzymała wojskowego samolotu na przelot do Europy, z powodu że: Szef i dowódca Trump nie wyraził zgody . Hahahahah Tego w historii nie było brawo Trump. Nancy do negocjacji a nie loty.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
dziki_losos
Nawet by coś można kupić, gdyby nie to, że fizyczny pallad jest opodatkowany VATem :(
grzegorzkubik
Korekta już na poziomie 3% w dół bo było ok 5% na zielono za dzień 17 stycznia.
grzegorzkubik
Właśnie jest korekta zgodna z Fallami Eliota.
jjozi
Właśnie tak mnie zastanawia czy to aby nie kasa która odpłyneła z bitcoina nie pompuje teraz palladu?? Ciekawe kiedy padnie na platynę gdzie cena uncji chyba nie pokrywa kosztów wydobycia w niektórych kopalniach
karbinadel
Historycznie rzecz biorąc, platyna zawsze była droższa niż złoto. Więc jej obecne notowania są raczej sztucznie zaniżone - tak samo jak sztuczny jest popyt na pallad
ziombojmadafaka
Jak ktos szuka nowego bitcoina to moze byc to
Januszowo jak uslyszy to sie rzuci do kupna z oszczednosciami zycia (czyli przecietnie jakies 3k pln, jak opendzluje golfa IV to 6k) placac 30% spreadu u dealera.

Powiązane: Dieselgate - afera w Volkswagenie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki