Pallad przebił rekordową cenę złota. Już blisko 2000 USD za uncję

2019-12-18 05:27
publikacja
2019-12-18 05:27
fot. Ilya Naymushin / FORUM

Ciężko się było przyzwyczaić do palladu droższego od złota. A teraz prawdopodobnie przyjdzie nam zobaczyć pallad po 2000 dolarów za uncję – czyli więcej niż kiedykolwiek kosztowało złoto.

12 grudnia 2019 roku byliśmy świadkami historycznego wydarzenia. Tego dnia cena palladu pobiła nominalny rekord wszech czasów kursu złota z września 2011 roku. Czyli poziom 1920 USD/oz. Na tym się nie skończyło. We wtorek 17 grudnia uncja palladu osiągnęła absolutnie rekordową cenę 1973,75 dolarów.

/ Bankier.pl

Palladowa hossa trwa już prawie cztery lata. Zaczęła się od rozdmuchania pseudoafery dieslowskiej, która skutkowała urzędniczo-polityczną nagonką na auta osobowe napędzane silnikiem wysokoprężnym. W rezultacie w Europie znacząco spadł popyt na „diesle”, a wzrosło zapotrzebowanie na auta napędzane silnikiem benzynowym (lub benzynowo-elektrycznym).

Co to wszystko ma wspólnego z palladem? Otóż tak się składa, że ten rzadko występujący metal jest koniecznym elementem współczesnych katalizatorów spalin w samochodach benzynowych. Natomiast w „ropniakach” wykorzystuje się głównie platynę. W przypadku obu metali branża motoryzacyjna odpowiada za przeszło 80% zapotrzebowania.

Zatem przełączenie europejskiej motoryzacji z „diesli” na benzyniaki poskutkowało spadkiem zapotrzebowania na platynę i wzrost popytu na pallad. Równocześnie dostawy obu metali są zasadniczo niewielkie i raczej stałe w czasie. Nie da się szybko zbudować nowej kopalni i zwiększyć podaży. Tak samo jak z dnia na dzień nie podejmuje się decyzji o zamknięciu funkcjonujących zakładów górniczych.

Ceny platyny, złota i palladu (w USD za uncję).

Pod wpływem tego trendu od stycznia 2016 roku cena palladu wzrosła o 331%. Pallad – dawniej zwany ubogim kuzynem złota i platyny – dwa lata temu przegonił taniejącą platynę a w styczniu 2019 roku po raz pierwszy w dziejach stał się cenniejszy niż złoto. A potem jeszcze przyspieszył – licząc od początku roku biały metal podrożał już o 63%. To absolutny tegoroczny lider na rynku surowcowym. Siostrzana platyna zdołała zyskać niespełna 17% , odbijając się z najniższych poziomów od dekady.

Jak zwykle podczas hossy analitycy nie prognozują odwrócenia trendu. „Pallad jest notowany w całkowitym oderwaniu od fundamentów… Mamy tak silny popyt na katalizatory spalin” – powiedział jeden z traderów cytowanych przez Kitco News.

O tym, że rynek palladu znalazł się w bardzo dojrzałej fazie hossy, świadczą też preteksty, przy pomocy których analitycy uzasadniają ostatnie zwyżki jego kursu. Eksperci z TD Securities napisali, że ceny napędzają obawy o przerwanie dostaw z RPA, która boryka się z przerwami zasilania w energię elektryczną. To właśnie z południowej Afryki pochodzi 40% światowego wydobycia palladu.

/ U.S. Geological Survey.

Podwyższony popyt na pallad sprawił, że przy niemal sztywnym wydobyciu na rynku pojawił się strukturalny niedobór tego metalu. Prognozy na rok 2020 mówią o wzroście zapotrzebowania o 4% przy zwiększeniu dostaw o zaledwie 0,6%. Dodatkowo popyt na pallad napędzają producenci z Chin, gdzie doszło do zaostrzenia norm emisji spalin. TD Securities prognozuje, że przyszłoroczny deficyt palladu sięgnie 760 tys. uncji wobec 300 tys. oz. niedoboru w tym roku. Podobny deficyt na przyszły rok prognozuje też bank Standard Chartered.

- Kończą nam się zapasy. Naprawdę, fundusze ETF służą teraz za dodatkowe źródło dostaw – powiedział Bart Melek z TD Securities. W posiadaniu ETF-ów znajduje się ok. 610 tys. uncji palladu wobec 1,6 mln uncji na początku 2017 roku.

Zdziwienie ekspertów budzi też fakt, że pomimo tak dużej różnicy cen między platyną a palladem producenci aut jak dotąd nie zdecydowali się na substytucję ekstremalnie drogiego palladu znacznie tańszą obecnie platyną. - Sądzimy, że fundamenty powinny pozostać wspierające i utrzymać zainteresowanie inwestorów, i w konsekwencji także ceny – uważa Rohit Savant, dyrektor badań w CPM Group.

- Chociaż postrzegamy ostatni wzrost cen jako przesadzony, to nie widzimy końca tej hossy. Razem z palladem zyskuje także platyna. To jest prawdopodobnie powiązane z przerwami w dostawach prądu w RPA – skomentował niedawną zwyżkę Daniel Briesemann, analityk Commerzbaku.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (19)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Ulica, banki centralne, wszyscy kupują nie ten metal. Dlatego nigdy w życiu nie należy inwestować w to, o czym mówi ulica.
zyga.
Po nowym roku pallad w dół a złoto platyna srebro góra pallad już na górce jeszcze jak dojdzie ta mglista umowa z Chińczykami !!!
tergal
Cytowanie kogokolwiek z TD Securities to mega-obciach!
xiven
czyli cała ta hossa to echo ekobredni eurokratów, rynek sterowany/destabilizowany politycznie

za przyszły wystrzał cen złota i srebra i jego obecnie zaniżoną wartość również odpowiadają twórcy nowoczesnej ekonomii, ale dopiero w zestawieniu z palladem i platyną rekordowo tańszą od złota widać jak ta polityka
czyli cała ta hossa to echo ekobredni eurokratów, rynek sterowany/destabilizowany politycznie

za przyszły wystrzał cen złota i srebra i jego obecnie zaniżoną wartość również odpowiadają twórcy nowoczesnej ekonomii, ale dopiero w zestawieniu z palladem i platyną rekordowo tańszą od złota widać jak ta polityka wywraca do góry nogami dosłownie wszystko

ceny tych czterech metali szlachetnych będą chyba jednym ze wskaźników za kilkaset lat jak w bardzo porypanych czasach żyliśmy

nawet metale szlachetne dostały swój odpowiednik gender rewolucji

tergal
Wiesz chociaż do czego jest stosowane złoto w przemyśle i jaki ma to udział w skali całkowitego wydobycia złota? Pallad jest obecnie w popycie dzięki sporemu zwiększeniu produkcji baterii do samochodów, platyna jest katalizatorem potrzebnym do dalszego utleniania NO oraz NO2 do N2O5 - bełkot!
xiven odpowiada tergal
mógłbyś się domyślić że złoto to pieniądz i tam ma główne zastosowanie, a pieniądz mamy psuty tak jak całą gospodarkę
silvio_gesell odpowiada xiven
Nie, złoto to nie jest pieniądz. Pieniądz to jest medium wymiany, a nie środek przechowywania wartości.
ajwaj
Czego wiedziec nie wolno. RPA i Rosja (oba BRICKS)
""Rosja i Republika Południowej Afryki wysadziły w powietrze globalny rynek palladu""

- zawsze to cós extra zarobia. Po co zarobic dzis 100.- jak mozna poczekac i miec 1 000.-

""Nowa runda rajdu na rynku spowodowała zmniejszenie
Czego wiedziec nie wolno. RPA i Rosja (oba BRICKS)
""Rosja i Republika Południowej Afryki wysadziły w powietrze globalny rynek palladu""

- zawsze to cós extra zarobia. Po co zarobic dzis 100.- jak mozna poczekac i miec 1 000.-

""Nowa runda rajdu na rynku spowodowała zmniejszenie produkcji w Rosji, która jest największym graczem na rynku światowym z udziałem 40%. W trzecim kwartale Norilsk Nickel ograniczył dostawy o 6%""
zbyszek_
Zato platyna jest super tanio 900 usd per oz. Nie da rady produkowac katalizatorow do benz. z platyna?
tergal
Kto powiedział, że nie/ Kadm i platyna są właśnie metalami używanymi do katalizatorów w benzyniakach.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki