REKLAMA
ZAGŁOSUJ

PSL: zwiększyć nakłady na służbę zdrowia do 9 proc. PKB do 2020 roku

2016-09-22 16:43
publikacja
2016-09-22 16:43

Zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 9 proc. PKB do 2020 roku, wyższe pensje dla średniego personelu medycznego, nie - dla likwidacji szpitali powiatowych. To najważniejsze propozycje, które znalazły się w "Pakcie dla zdrowia", dokumencie programowym Polskiego Stronnictwa Ludowego. Założenia tego projektu przedstawił na konferencji prasowej w Sejmie prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

fot. / / YAY Foto

Mówiąc o konieczności podwyższenia nakładów na służbę zdrowia do 9 procent PKB, prezes PSL zaproponował przesunięcie 2 procent składki rentowej w kierunku składki zdrowotnej. Ocenił, że da to służbie zdrowia dodatkowe 8 - 10 miliardów złotych. Zaproponował, by sekretarki medyczne odciążyły w pracy lekarzy i pielęgniarki. Wyszedł również z propozycją zorganizowania przez PSL okrągłego stołu z udziałem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i wszystkich partii. "Jeśli chcemy mieć porządną służbę zdrowia, musimy przyjąć pakt dla zdrowia na wiele lat" - wyjaśnił.

Jednym z postulatów ludowców jest również podwyżka wynagrodzeń pielęgniarek i ratowników medycznych. Miałyby one wynosić do 60 procent płacy lekarzy. PSL chce też ograniczyć liczbę specjalizacji, by pacjent był leczony całościowo, a nie fragmentarycznie.

D.Zaczek/IAR/dw

Źródło:IAR
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki