PSL: zwiększyć nakłady na służbę zdrowia do 9 proc. PKB do 2020 roku

Zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 9 proc. PKB do 2020 roku, wyższe pensje dla średniego personelu medycznego, nie - dla likwidacji szpitali powiatowych. To najważniejsze propozycje, które znalazły się w "Pakcie dla zdrowia", dokumencie programowym Polskiego Stronnictwa Ludowego. Założenia tego projektu przedstawił na konferencji prasowej w Sejmie prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

PSL: zwiększyć nakłady na służbę zdrowia do 9 proc. PKB do 2020 roku
PSL: zwiększyć nakłady na służbę zdrowia do 9 proc. PKB do 2020 roku (YAY Foto)

Mówiąc o konieczności podwyższenia nakładów na służbę zdrowia do 9 procent PKB, prezes PSL zaproponował przesunięcie 2 procent składki rentowej w kierunku składki zdrowotnej. Ocenił, że da to służbie zdrowia dodatkowe 8 - 10 miliardów złotych. Zaproponował, by sekretarki medyczne odciążyły w pracy lekarzy i pielęgniarki. Wyszedł również z propozycją zorganizowania przez PSL okrągłego stołu z udziałem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i wszystkich partii. "Jeśli chcemy mieć porządną służbę zdrowia, musimy przyjąć pakt dla zdrowia na wiele lat" - wyjaśnił.

Jednym z postulatów ludowców jest również podwyżka wynagrodzeń pielęgniarek i ratowników medycznych. Miałyby one wynosić do 60 procent płacy lekarzy. PSL chce też ograniczyć liczbę specjalizacji, by pacjent był leczony całościowo, a nie fragmentarycznie.

D.Zaczek/IAR/dw

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil