REKLAMA
SPRAWDŹ

PSL: zablokować Polski Ład, wprowadzić dobrowolny ZUS i odroczyć spłaty do PFR

2022-01-13 13:58
publikacja
2022-01-13 13:58

Zablokowanie zmian podatkowych Polskiego Ładu, wprowadzenie dobrowolnego ZUS-u oraz odroczenie spłat do PFR - proponuje lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, aby wspomóc przedsiębiorców, w tym branżę pralniczą dotkniętą m.in. wzrostem cen gazu.

PSL: zablokować Polski Ład, wprowadzić dobrowolny ZUS  i odroczyć spłaty do PFR
PSL: zablokować Polski Ład, wprowadzić dobrowolny ZUS  i odroczyć spłaty do PFR
/ PSL
Darmowy program do rozliczania
PIT 2022/2023
Pobierz e-pity 2022 Uruchom on-line

Kosiniak-Kamysz podkreślił w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że cały czas trwa akcja ratunkowa PSL dla polskich pracowników i przedsiębiorców, "którzy doświadczeni są przez Polski Ład, a tak naprawdę przez PiS-owski bałagan". "Ale trwa też akcja wsparcia Pralni Polskich, które zrzeszyły się, żeby ratować swoje miejsca pracy, żeby ratować swoją usługę, dać szansę na przetrwanie" - powiedział lider PSL.

Zwrócił uwagę, że pandemia koronawirusa przez jakiś czas zablokowała możliwość prowadzenia działalności wielu firmom i hotelom. "Wtedy walczyliśmy o to, żeby branża pralnicza była wpisana w PKD do Tarczy Antykryzysowej i to się udało. Ale przyszedł kolejny cios, czyli wzrost cen gazu, który dla niektórych pralni oznacza katastrofę" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że nakłada się na to mniejsza aktywność turystyczna, mniejsze obłożenie hoteli, które są dużym odbiorcą pralni, a także spłata tarczy PFR.

Szef ludowców podkreślił, że jego ugrupowanie ma konkretne propozycje rozwiązań. "To, co proponujemy natychmiast, to na pewno zablokowanie Polskiego Ładu, przynajmniej odłożenia, a w dużej części wyrzucenia do kosza tych podwyżek podatków, proponujemy wprowadzenie dobrowolnego ZUS-u, który jest naszym autorskim pomysłem i odroczenie spłat do PFR" - oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Reklama

Obecny na konferencji członek zarządu Fundacji Polskie Pralnie Rafał Gadomski postulował w imieniu branży pralniczej, ale też innych branż "o wprowadzenie jakichś ulg, czy środków pomocowych, które spowodują, że ochroną zostaną objęci również przedsiębiorcy".

"Obawiamy się, że w połowie roku możemy mieć szereg bankructw, zamykanych działalności, co przełoży się na inne działalności. Pralnie są podłączone pod hotele, a klientami hoteli już są firmy i klienci indywidualni. Także postulujemy wprowadzenie jakiejś tarczy wzorem tej zeszłorocznej, albo przynajmniej odłożenie tych obciążeń, o których wspominał prezes Władysław Kosiniak-Kamysz" - mówił Gadomski.

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza ten program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znika ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 12 tys. 800 zł brutto. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (36)

dodaj komentarz
bogdant
dobrowolne składki do ZUS - czy to znaczy na wypłaty dla obecnych emerytów będą płacić tylko chętni?
jesteście pewni że tych chętnych znajdziecie?
prawdziwynierobot
ten temat trzeba zamknąć, bo z czasem to będzie coraz większy problem, nie możemy z tym czekać, a społeczeństwo nam się zestarzeje i nie będzie kto miał płacić.Teraz mamy fundusz rezerwy demograficznej, nie wiem na ile to wystarczy, ale docelowo tkwienie w obecnym stanie to duże problemy w przyszłości.
drzaraza
Obliczyłem ,że skonfiskowane przez państwo w majestacie bezprawia moje składki emerytalne do ZUS wystarczyły by aby mi je wypłacać od dziś przy wyliczonej przez ZUS emeryturze co najmniej do 120 lat mojego życie ( jeszcze parę lat mi brakuje do wieku emerytalnego) i dotyczy to każdego z przechodzących na emeryturę w wieku 65 lat.Obliczyłem ,że skonfiskowane przez państwo w majestacie bezprawia moje składki emerytalne do ZUS wystarczyły by aby mi je wypłacać od dziś przy wyliczonej przez ZUS emeryturze co najmniej do 120 lat mojego życie ( jeszcze parę lat mi brakuje do wieku emerytalnego) i dotyczy to każdego z przechodzących na emeryturę w wieku 65 lat. U bas Średnia długość życia męższczyzny wynosi męższczyzny wynosi około 74 lata z tego łatwo można wywnioskować jak męższczyźni są wykorzystywani i okradani przez złodziejski system ZUS.
ddaamm
Ktoś wierzy, ze dostanie więcej niż wpłacił?
A z czego cały system by się utrzymał?
krrzysiek2 odpowiada ddaamm
są tacy, i nie muszą wierzyć, bo wiedzą że dostaną co chcą. GÓRNICY!
drzaraza
Politykier jak dwa razy obieca to uważa , że to tak samo jakby zrobił.
drzaraza
Cwaniaczek - krętacz nawet się nie zająknął w temacie likwidacji KRUS.
drzaraza
Na wniosek zainteresowanego ( nie będącego jeszcze emerytem ZUS) wypłacić mu wszystkie skladki. Zlikwidować KRUS lub wypłacać emeryturę z KRUS wyniksjacą zez wpłaconych składek 1do1. Składka zdrowotna jednakowa dka wszystkich kwotowa a nie procentowa . Zlikwidować wszystkie przywilejje emerytalne. Zlikwidiwać 500+ i inne plusy.
antek10
Pamietamy jak PSL poobsadzał swoimi agencje rolne. Macie w programie że to sie nie powtorzy?
msp
Wieśmak się obudził ?

Pełny ZUS dla rolników !

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki