REKLAMA

PMI: powróciło ożywienie w przemyśle

Krzysztof Kolany2015-11-02 09:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-11-02 09:00
fot. elenathewise / YAY Foto

Indeks PMI dla polskiego przemysłu wzrósł w październiku 52,2 pkt., osiągając najwyższą wartość od lipca. Rosnący PMI powyżej 50 punktów sygnalizuje szybsze tempo wzrostu aktywności gospodarczej w badanym sektorze.

Ekonomiści spodziewali się wyniku na poziomie 52,4 pkt. wobec 50,9 pkt. odnotowanych we wrześniu, gdy wskaźnik ten osiągnął 12-miesięczne minimum i po najsilniejszym spadku od niemal dekady odnotowanym w sierpniu.

Tym razem autorzy badania PMI z firmy Markit mieli dla nas kilka dobrych wiadomości. Po pierwsze, wzrost indeksu napędzany był zarówno wzrostem bieżącej produkcji jak i szybszym napływem nowych zamówień, co dobrze wróży na przyszłość. Po drugie, wyraźnie zwiększyły się zamówienia eksportowe, których wartość zmalała we wrześniu. Po trzecie, zatrudnienie wzrosło 27 miesiąc z rzędu, co jest rekordowo długą serią w historii tych badań.

/ Bankier.pl

Z drugiej strony nie należy popadać w przesadny optymizm, ponieważ wrześniowe tempo ożywienia w przemyśle pozostało niższe od średniej z pierwszej połowy 2015 roku. Po drugie, wrześniowy odczyt był niższy od oczekiwań większości ekonomistów. Po trzecie, „mimo przyspieszenia tempo wzrostu liczby nowych zamówień było nadal zbyt słabe, aby zwiększyć presję na wydajność producentów. Zaległości produkcyjne spadły ósmy miesiąc z rzędu i to w większym tempie” – czytamy w raporcie.

Dobrą wiadomością są za to malejące koszty przedsiębiorstw produkcyjnych. Koszty produkcji w październiku zmalały drugi miesiąc z rzędu i był to najszybszy spadek od kwietnia 2013 roku. W efekcie ceny wyrobów gotowych spadały w najszybszym tempie od 13 miesięcy.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~nomen-omen
Panie Krzysztofie Kolany Kochany ! Funt po 5.97 a pan sobie w ż łobie leżysz ?? Na kon nie wsiadasz ?? Szabli nie chwytasz ??
~PiS4Ever
Polska gospodarka zaczęła tryskać optymizmem po wyborze PiS. Przedsiębiorcy mieli już dość podwyżek VAT-u i składek na ZUS.
~Sceptyk
Raczej po dewaluacji złotówki. Tania siła robocza to nasz atut.
~Adam
500 zł na drugie i kolejne dziecko, fajnie to brzmi jako hasło, ale teraz szczegóły. Każdy z nas straci ulgę podatkową na dzieci w moim przypadku ponad 2200 zł a od PiS nie dostane nic bo obie moje córki są w wieku dorosłym 18 i 19 lat. I kogo to obchodzi, że je nadal utrzymuje bo się uczą. W moim bloku w klatce mieszka 500 zł na drugie i kolejne dziecko, fajnie to brzmi jako hasło, ale teraz szczegóły. Każdy z nas straci ulgę podatkową na dzieci w moim przypadku ponad 2200 zł a od PiS nie dostane nic bo obie moje córki są w wieku dorosłym 18 i 19 lat. I kogo to obchodzi, że je nadal utrzymuje bo się uczą. W moim bloku w klatce mieszka 5 rodzin, kazda rodzina ma po 2 dzieci, a więc PiS zabiera nam przeszło 10 tyś a da tylko 1 rodzinie na 2 dziecko (reszta dzieci w wieku 18-20 lat i to nic, że wszystkie nadal się uczą i mieszkają z rodzicami). Innymi słowy biorąc nasz przykład PiS zabiera ponad 10 tyś a daje 6 tyś.
Czyli hasło 500 zł może im wypalić.
~Sceptyk
Akcja kierowana jest na tereny wiejskie gdzie większość obywateli nie płaci PIT-u, składek na NFZ a zamiast ZUS-u odprowadza symboliczny KRUS. Dopłaty do paliwa i ha to już inna bajka.
Jest to jednak duży elektorat PiS-u i Pan Prezes nie da ich skrzywdzić. Zaczynam im zazdrościć.
Żałuje że moi dziadowie przenieśli
Akcja kierowana jest na tereny wiejskie gdzie większość obywateli nie płaci PIT-u, składek na NFZ a zamiast ZUS-u odprowadza symboliczny KRUS. Dopłaty do paliwa i ha to już inna bajka.
Jest to jednak duży elektorat PiS-u i Pan Prezes nie da ich skrzywdzić. Zaczynam im zazdrościć.
Żałuje że moi dziadowie przenieśli się na Śląsk by budować Polskę.
~slpl odpowiada ~Sceptyk
Też żałuję, że wasi dziadowie się tu przenieśli...A pan Adam niech nie biadoli, bo jak ma takie stare panny na wydaniu to już się chyba dorobił. Nowa ulga ma pomóc młodym i niezdecydowanym, ale oczywiście, że nie pomoże, bo problem dzietności leży przede wszystkim w nowej mentalności ludności, a nie w pieniądzach.Też żałuję, że wasi dziadowie się tu przenieśli...A pan Adam niech nie biadoli, bo jak ma takie stare panny na wydaniu to już się chyba dorobił. Nowa ulga ma pomóc młodym i niezdecydowanym, ale oczywiście, że nie pomoże, bo problem dzietności leży przede wszystkim w nowej mentalności ludności, a nie w pieniądzach. Taka ulga da nam niesamowity rozkwit menelskiej społeczności.
~Krzych
Brawo ludzie PO PSL Za rzadów PiS to bedzie tylko marzenie.Te niedojdy pisowskie w opowiadaniu bajek są dobrzy i tylko tyle.
~wer
Ile Polskę zadłużyli twoje PO i PSL. Największy dług w historii Polski.
~bartek odpowiada ~wer
A pis to nie będzie zadłużał?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki